×
Mobilā versija
Brīdinājums +21°C
Melānija, Imanta
Sestdiena, 18. augusts, 2018
8. augusts, 2018
Drukāt

Franks Gordons: Kad ebreji ņem piemēru no latviešiem (18)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Franks Gordons

Izraēlas parlaments ar 62 pret 55 balsīm (no 120) pieņēma jaunu pamatlikumu, kurā teikts, ka Izraēla ir jūdu (žīdu, ebreju, Jewiš, yehudi) tautas nacionālā valsts.

Iekams sīkāk pakavēties pie šī gan iekšzemē, gan ārzemēs intensīvi un emocionāli kritizētā likuma, vērts atgādināt šādus faktus: ANO kopsapulce 1947. gada 29. novembrī pieņēma rezolūciju, kurā teikts, ka Palestīnā – Lielbritānijas mandāta teritorija – sadalāma divas valstīs  – jūdu un arābu. Šajā teritorijā – starp Vidusjūru un Jordānas upi – mītošie arābi (tad vēl nebija īpaša jēdziena – palestīnieši) un apkārtējās arābu valstis – Ēģipte, Transjordānija, Sīrija, Libāna – šo rezolūciju kategoriski noraidīja, jo nevēlējās paciest šeit jūdu valstisko veidojumu jebkurā lielumā un tūdaļ, vēl pirms jūdu valsts neatkarības proklamēšanas 1948. gada 14. maijā, pieteica tai karu ar nolūku to iznīcināt.

Karā viņi zaudēja, un Neatkarības deklarācijā, ko Dāvids Ben-Gurions – var teikt, nācijas tēvs – nolasīja 1948. gada 14. maijā, teikts, ka, pamatojoties uz jūdu tautas dabiskajām un vēsturiskajām tiesībām uz savu valsti, kas atzītas ANO kopsapulces rezolūcijā, tiek proklamēta jūdu valsts – Medinat Yisrael (angliski – State of Israel). Deklarācijā visiem tās iedzīvotājiem neatkarīgi no viņu tautības un ticības uz pilnīgas vienlīdzības pamatiem tiek garantētas sociālās un politiskās tiesības reliģijas, valodas, izglītības, kultūras jomā.

Kopsavilkumā tad tika apliecināts, ka Izraēla ir demokrātiska jūdu valsts. Pēc 70 karu un sadursmju gadiem, kuru pamatā ir abu tautu – jūdu un arābu – vēstures izpratnes (naratīva) diametrāla nesakritība, Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu nav pieņemama palestīniešu pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa kategoriskā atteikšanās atzīt, ka Izraēla ir jūdu valsts: tai esot jābūt “visu tas pilsoņu” valstij. Taču pats tās nosaukums – Izraēla – izsaka tas nacionālo būtību.

Izraēlas valdošajai koalīcijai, kurā dominē labējas un reliģiskās frakcijas, 19. jūlijā izdevās dabūt cauri minēto jauno pamatlikumu. Tā pirmais pants nosaka, ka “Izraēla ir jūdu tautas nacionāla valsts” un ka savā nacionālajā valstī jūdu tauta īsteno savas dabiskās, kulturālās, reliģiskās un vēsturiskās tiesības uz pašnoteikšanos. Asu kritiku gan iekšzemē, gan ārzemēs iemantojis teikums: “Tiesības uz nacionālu (!) pašnoteikšanos Izraēlā ir vienīgi jūdu tautai” (piemetināsim, ka arābu īpatsvars Izraēlas iedzīvotāju kopskaitā ir ap 20 procentiem).

Līdz šim Izraēlai bija divas oficiālas valodas – ivrits un arābu. Uz naudas zīmēm bija uzraksti abās valodās. Bet jaunais likums nosaka, ka Izraēlas oficiālā valoda ir ivrits, kamēr arābu valodai ir “īpašs statuss”. Šis pants sacēla īstu sašutuma vētru, bet te nu man kā Latvijas apstākļu pazinējam ir jāpaskaidro: tagad, kad atskan protesti pret Izraēlas jūdu tiesībām uz savu nacionālo valsti, oficiālā divvalodība aktivizē prasību par divkopienu valsti. Lai atceramies Latvijā izgāzušos referendumu par krievu kā otru valsts valodu…

Bet te nu populārajā ASV jūdu portālā “tabletmag.com” tiek citēts raksts, ko ietekmīgajā amerikāņu laikrakstā “Wall Street Journal” publicējis Judžins Kontorovičs: viņš brīnās par sašutumu, ko izraisa jaunais Izraēlas pamatlikums, un norāda uz Latvijas konstitūciju, kur jau ievadā deklarēta latviešu nācijas nelokāmā griba dzīvot pašai savā valstī un tās neatņemamās tiesības uz pašnoteikšanos, lai garantētu latviešu tautas, tas valodas un kultūras pastāvēšanu cauri gadsimtiem.

Dieviņ tētiņ, tā taču ir Latvijas Satversmes preambula, kuras iniciators bija lieliskais latviešu tiesībnieks, prezidenta amata kandidāts Egils Levits. Judžins Kontorovičs brīnās, kāpēc šo tekstu nenosoda neviens, pat ne Latvijas etniskie krievi (īpatsvars 25%). Te nu viņš gan maldās: Saeimā pret preambulu balsoja visa “Saskaņas centra” frakcija – 28 deputāti.

Valstsnācija, pašnoteikšanās… Cik zīmīgas paralēles!

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Gordon, kāpēc tu izplati melus? Atbildēt

  gordon, tu tiešām esi melis! Tiešām, kā var salīdzināt latviešus ar jūdiem? Kā? Ir jābūt slimām smadzenēm, lai teiktu, ka latvieši ir vienādi ar jūdiem! Savu teikto es pamatoju ar šeit jau minētiem faktiem par arābu padzīšanu no savas dzimtenes. Un vēl. Tas, ka jūs, jūdi, esat lieli meļi apstiprina jūsu tā sauktais “atgriešanās likums” iepretim arābu atgriešanās aizliegšanai. Meļi jūs esat jūdi, meļi!

 2. atgādinājums šim ļoti melīgajam raksta autoram Atbildēt

  Raksta autors ir liekulis un melis. Latvieši nevienam zemi nav atņēmuši! Tas visupirms! Tiem, kuri nezina , palasiet par Izraēlas armijas priekšteces “Haganah” vienības zvērībām. Par to kā šī žīdu paramilitārā vienība dzina arābus laukā no valsts 1948. gadā, tieši pirms angļu mandāta beigām. Tādējādi žīdi pieradināja vāciešu nacisma nezvēru Palestīnā un izveidoja jaunu nāciju bez savas valsts , proti, – Palestīniešus. Negods ir šim rakstītājam, liekot vienādības zīmi ar Latviju! Žīdi ir ieguvuši zemi caur intrigām (Balfour declarācija) un meliem (kā vienmēr!), pamatojot savu “taisnību” reliģiskos Ezras izdomājumos 450 BC (piem. žīdi nekad nav bijuši Ēģiptē – to zina visa akadēmiskā vide). Žīdi ir ieticējuši savos melos (oral un rakstītā torah) un piespieduši ieticēt arī citiem. Jūsu, žīdu, izveidotajā reliģijā – gan rakstītajā, gan mutiskajā torā, gan halakhā nav (!) vietas Ētikai, – jo šī pasaule (kā tas ir rakstīts jūsu izdomājumos) ir veidota tikai priekš jums – žīdiem. Jums ir nospļauties par citiem. Tāpēc nelieciet vienādības zīmi ar latviešiem!

 3. Autors raksta, ka ANO lēmums, kas paredzēja Izraēlas valsts izveidi, paredzēja arī arābu valsts izveidi. Tagad Izraēla pastāv. Bet kur ir tā arābu valsts un kāpēc Izraēla visiem spēkiem cenšas, lai Palestīna pie valstiskuma netiktu?

 4. Latvija nav atņēmuši teritoriju citām valstīm, bet Izraēla to atņēma Palestīnai, tāda ir tā lielā atšķirība!

  • Nav tiesa! Angļi jūdiem ierādīja teritoriju, kurā tie bībeles laikos bija dzīvojuši.

  • izdzēsiet vai arī tulkojiet svešā valodā rakstīto! Valsts valodas likums uzliek jums, plašsaziņai, tulkot svešu valodu.

  • Piebilde 'Pārgudrais' komentāram Atbildēt

   Pievienojos teiktajam. Raksta autors ir liekulis un melis. Latvieši nevienam zemi nav atņēmuši! Tas visupirms! Tiem, kuri nezina , palasiet par Izraēlas armijas priekšteces “Haganah” vienības zvērībām. Par to kā šī žīdu paramilitārā vienība dzina arābus laukā no valsts 1948. gadā, tieši pirms angļu mandāta beigām. Tādējādi žīdi pieradināja vāciešu nacisma nezvēru Palestīnā un izveidoja jaunu nāciju bez savas valsts , proti, – Palestīniešus. Negods ir šim rakstītājam, liekot vienādības zīmi ar Latviju! Žīdi ir ieguvuši zemi caur intrigām (Balfour declarācija) un meliem (kā vienmēr!), pamatojot savu “taisnību” reliģiskos Ezras izdomājumos 450 BC (piem. žīdi nekad nav bijuši Ēģiptē – to zina visa akadēmiskā vide). Žīdi ir ieticējuši savos melos (oral un rakstītā torah) un piespieduši ieticēt arī citiem. Jūsu, žīdu, izveidotajā reliģijā – gan rakstītajā, gan mutiskajā torā, gan halakhā nav (!) vietas Ētikai, – jo šī pasaule (kā tas ir rakstīts jūsu izdomājumos) ir veidota tikai priekš jums – žīdiem. Jums ir nospļauties par citiem. Tāpēc nelieciet vienādības zīmi ar latviešiem!

 5. Ģeniālais varmāka Staļins bija gruzīnu izcelsmes.Redz, cik es gudrs.

 6. Pareizi Frank ! Tagad mes varesim aizbazt muti krievu sovinistiem visas starptautiskajas organizacijas.

 7. lai veicas! Tur neiet nemazak viegli ka Latvijaa, lai to realizetu.

 8. Lai ebrejiem vaicās savā valstī !

 9. Sini zina Ebreju valstij var piekrist.Vajag cienit pasiem sevi.ParejamEiropas valstim un tautam janem no Izraelas piemers.

 10. Egils Levits arī ir ebreju izcelsmes

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Gada kodējs – lapsene!

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests pēdējā laikā vai ik dienu nogādājis slimnīcā vairākus lapseņu vai bišu sadzeltus cilvēkus, kuriem pēc tam sākusies alerģiska reakcija. Šogad bijusi silta ziema, līdz ar to lapseņu mātītes ir labāk pārziemojušas, tāpēc lapseņu skaits šajā vasarā ir diezgan liels, vērtējis Latvijas Dabas muzeja zooloģijas nodaļas vecākais entomologs Jānis Dreimanis. Kā katru gadu jūlija beigās un augustā lapseņu skaits sasniedz savu maksimumu.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+