×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.4°C
Līga
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
2. marts, 2016
Drukāt

Izstādē “Skola 2016” ekspolitiķi un uguņošana

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

RTU topošie ķīmiķi izcēlās ar degošiem un kūpošiem eksperimentiem.

Izglītības izstāde “Skola 2016” šogad vairāk bija piemērota topošajiem vidusskolu, nevis pamatskolu absolventiem: izstādē bija pārstāvētas teju visas Latvijas augstskolas, turklāt daļai bija ļoti plašs stends.

Jo lielāka augstskola, jo vairāk vietas tā aizņēma – redzamākie stendi bija Latvijas Universitātei, Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) un Rīgas Stradiņa universitātei (RSU). Taču, lai pievērstu potenciālo studentu uzmanību, stendam jābūt arī gana atraktīvam. Interesantuma ziņā, šķiet, uzvarētāji bija RSU. Kā pērn, tā arī šogad RSU stends bija sevišķi spoži izgaismots, veiksmīgi izmantotas sarkanās un baltās krāsas. Kaut RSU piedāvā arī sociālo zinātņu studijas, vairāk interesentu tomēr bija tajā stenda galā, kur reklamēja medicīnas studijas, jo te notiekošo bija interesanti vērot pat tiem, kuri neplāno studēt medicīnu. Stendā varēja gan veikt injekcijas mākslīgajā rokā, gan veikt sirds masāžu pacienta simulatoram, uz datora ekrāna vērojot, vai tā izdevusies pareizi un pacients “atjēdzas”. Šādas pašas iekārtas tiek izmantotas arī studiju praktiskajās nodarbībās. Tikmēr, piemēram, Eiropas studiju fakultāte centās piesaistīt uzmanību, savā stendā nodarbinot slavenākos profesorus – piemēram, bijušo Saeimas priekšsēdētāju, tagad Eiropas studiju fakultātes dekāni Ilgu Kreitusi. Politiskus jautājumus gan viņai uzdeva tikai potenciālo studentu mammas. Jauniešus vairāk interesēja studiju saturs un tas, kā iestāties fakultātē. Lai noskaidrotu, cik jaunais cilvēks ir gatavs studijām, stendā varēja izpildīt testu, kas līdzīgs tam, kāds būs jāaizpilda reflektantiem – tātad izstādē varēja noskaidrot, kas vēl jāpamācās, lai iestājeksāmens būtu veiksmīgs un varbūt pat varētu tikt pie bezmaksas studijām. Jāpiebilst, ka sabiedrībā zināmi ļaudis grozījās arī citu izglītības iestāžu stendos. Piemēram, Juridiskās koledžas stendā varēja sastapt tās direktoru Tālavu Jundzi. Taču jaunieši šos bijušos politiķus nepazīst, tāpēc jāšaubās, vai viņi spēja saviem stendiem piesaistīt papildu interesentus.

RTU, kā jau ierasts, centās piesaistīt interesentus ar ķīmijas eksperimentiem – te kūpēja un dega visdažādākās vielas un bija arī iespēja montēt mikroshēmas. Ventspils Augstskolas stendā varēja pārbaudīt zināšanas elektronikā, tātad saprast, vai šāda eksakta studiju programma būtu piemērota. Bija nevis jāpilda tests, bet jāsavieno pareizās detaļas, lai izveidotos konkrēta elektroshēma. Savukārt Novikontas jūras koledža potenciālos studentus centās piesaistīt, piedāvājot iespēju “vadīt kuģi”. Tieši ar tādām pašām iekārtām tiek vadīts īsts kuģis, bet te jūra bija tikai datorekrānos.

Tikmēr profesionālās izglītības iestādes izstādē bija daudz mazāk pamanāmas. Turklāt lielākā daļa no tām bija privātās. Visbiežāk šīs skolas piedāvāja apgūt skaistumkopšanas jomas noslēpumus. Tāpēc daudzos stendos veidoja frizūras, veica manikīru un pat masēja.

Gana plaši izstādē bija pārstāvētas arī dažādas ārvalstu augstskolas. Daļa – kā Māstrihtas vai Sanktpēterburgas universitātes – bija izveidojušas atsevišķus stendus, bet daļa bija apvienojušās kopīgā lielā stendā.

Ja jauniešiem pašiem izstādē ņirbēja acis un vairs nespēja saprast, ko vēlas, varēja noderēt vizīte pie Valsts izglītības attīstības aģentūras karjeras konsultantiem. Viena no konsultantēm – Daiga Udrase – pastāstīja, ka dažam pietiek pat ar minūti garu sarunu. Kad jaunietis izstāstījis savas nākotnes vēlmes, viņš dažkārt jau pats saprot, kāda būtu pareizākā tālākās karjeras izvēle. “Vajadzēja tikai pateikt to skaļi,” secina D. Udrase. Bieži vien jaunietis nespēj izlemt starp vairākām iespējām. Tad konsultants var paskaidrot, ka mūsdienu darba tirgū tieši labi, ja ir daudzšķautņainas prasmes. Uzkrītošāk nekā citus gadus izstādē bija manāmi stendi, kuros reklamēja nevis izglītības iestādes, bet ko citu jauniešiem un skolēniem interesantu. Piemēram, “LEGO” klubu, radiovadāmus kuģus un citus transportlīdzekļus. Atbraukuši bija arī kaimiņzemes Igaunijas izglītojošo izklaižu pārstāvji: sprādzieni skanēja zinātnes centra “Ahaa” stendā; tika reklamēts arī akvaparks ar zinātnes piesitienu “Atlantis”.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+