×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
25. septembris, 2014
Drukāt

Zemnieku apkrāpējs Jānis – klasisks 21. gadsimta blēdis (14)

Foto no policijas arhīvaFoto no policijas arhīva

Šāds izskatās zemnieku apkrāpējs Jānis. Kuldīgas iecirkņa kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Spēkaine aicina apkrāptos viņai zvanīt pa tālr. 63374407 vai rakstīt pa elektronisko pastu inga.spekaine@kurzeme.vp.gov.lv, jo ir pamatotas aizdomas, ka policijai nav zinami visi Jāņa apkrāptie ļaudis. Varbūt kāds kaunas, ka apkrāpts.

Par naudas izkrāpšanu aizturēts 35 gadus vecs vīrietis, kurš, uzdodoties par Jāni Baumani, šogad apkrāpis vairākus lauksaimniekus.

Piedeklarējās… dzimtsarakstu nodaļā

Valsts policijas Kuldīgas iecirkņa kriminālpolicijas nodaļas priekšniece Inga Spēkaine stāsta, ka pret vīrieti ierosināta krimināllieta un viņš atrodas apcietinājumā. I. Spēkaine aizturētā īsto uzvārdu neizpauž, un tas, viņasprāt, arī neesot būtiski: ļaudis viņš krāpis ar īsto vārdu Jānis un izdomāto uzvārdu Baumanis, izgatavojot viltotu pases kopiju ar savu īsto fotogrāfiju, bet neīstiem datiem, piemēram, norādot sevi par četriem gadiem vecāku. Izskatās, ka Jānim nav sveša humora izjūta: viltotajā pasē kā deklarēto dzīvesvietu viņš norādījis Brīvības ielu 86 Rīgā, kas ir Rīgas pilsētas dzimtsarakstu nodaļas adrese… Šī spēlēšanās ar viltotu dokumentu gan pasliktinājusi Jāņa stāvokli: ja viņš būtu krāpies ar savu īsto vārdu, tas vairāk vilktu uz civiltiesiska strīda pusi, Jānis varētu uzstāt, ka gribējis, piemēram, piegādāt traktoru, paņēmis pirmo iemaksu, sastādījis līgumu, bet kaut kas neesot sanācis, piemēram, bankrotējis. Taču viltotu dokumentu izmantošana jau ir krimināls pārkāpums.

Savaldzina ar cenu un izskatu

Jānis ar krāpniecību nodarbojies pēdējos desmit gadus, vairākas reizes sēdējis cietumā, bijuši arī citi sodi. Taču sejā nav rakstīts, ka blēdis – prot labi uzvesties un ģērbties, atstāj turīga un inteliģenta cilvēka iespaidu, kopā ar kādu sievieti dzīvojis privātmājā Garkalnē.

Krāpis vienkārši. Interneta sludinājuma portālā ss.lv licis sludinājumus, ka pārdod dažādu lauksaimniecības tehniku. Kad uzradies pircējs, tad saticies ar viņu un ar viltotu pases kopiju uz Jāņa Baumaņa vārda slēdzis līgumu par preces piegādi un skaidrā naudā paņēmis pirmo iemaksu. Pircējus vilinājis ar zemām cenām un arī ar iespēju norēķināties nomaksas veidā.

Tā augusta beigās lauksaimnieki no Kurmāles pagasta pirkuši kombainu “CLAAS”. Ar Jāni tikušies Rīgā, kur slēguši līgumu un samaksājuši pirmos 1200 eiro. Kad prasījuši, kāpēc jāmaksā skaidrā, bet nevar caur banku, krāpnieks atbildējis, ka esot kaut kādas problēmas ar viņa firmu, skaidrā būšot vienkāršāk un lētāk. Kombainu solījis piegādāt vairākas reizes, reiz pat teicis, ka jau vedot, lai gaidot, un norādījis precīzu vietu, bet kombaina kā nebijis, tā nebijis. Tad kurmālieši vērsušies policijā.

I. Spēkaine teic, ka saprot lauksaimniekus, kas daudzus darījumus kārto skaidrā naudā, bet tad jāapzinās, ka tas ir bīstamāk, nekā izmantojot banku. Arī saistīšanās ar nezināmām firmām un nezināmiem cilvēkiem vienmēr ir risks. Un, pirms tiek maksāta nauda, mantu vajag vismaz apskatīt. Kurmāliešu gadījumā kombaina nemaz nebija.

Ne visi var atļauties dārgos salonus

Kādu Vidzemes zemnieku, kurš nevēlējās minēt savu vārdu, savaldzināja Jāņa piedāvājums piegādāt no Vācijas lētu traktoru. Bet policija bija jau tikusi Jānim uz pēdām un pie zemnieka, kur bija norunāta darījuma kārtošana, ieradās pirmā un ierīkoja slēpni.

“Jānis atbrauca ar džipu. Izskatījās ļoti turīgs un inteliģents. Kad bijām noslēguši līgumu, policisti viņu aizturēja. Paldies policijai, kas mani paglāba no naudas zaudēšanas. Neesmu muļķis un daudz ko gan es, gan citi zemnieki tā pērk. Nupat no Dānijas man atveda arklu. Samaksāju avansu, un man godīgi piegādāja labu mantu, kas Latvijā nopērkama daudz dārgāk. Avansu prasa tāpēc, lai pircējs pēc preces piegādes nepārdomātu. Ja gribu, vienmēr varu par savu naudu braukt un piegādājamo preci uz ārzemēm skatīties, bet kurš tad to dara!? Pirms astoņiem gadiem gan mani viens cilvēks apkrāpa: paņēma naudu, bet tehniku neatveda. Ik pa laikam ar viņu sazvanos, bet viņš neko tā arī nav paskaidrojis. Bet pirms tam viņš man tehniku bija vedis, un viss bija kārtībā. Slikta jau ir tā sistēma, kā mēs tehniku pērkam, bet jāsaprot, ka ne visi zemnieki var atļauties iepirkties dārgajos Latvijas lauksaimniecības tehnikas salonos,” skaidro zemnieks no Vidzemes.

Šā gadsimta krāpnieks

“Jānis ir klasisks 21. gadsimta krāpnieks, kas ar ārējo veidolu un inteliģenci iegūst cilvēku uzticību, izmanto dabisko cilvēka vēlmi nopirkt kaut ko lētāk, nekā tas patiesībā maksā. Gudrs, nevardarbīgs, izskatīgs, turīgs – tāds krāpnieks tagad ir modē. Aizturēts policijā, gudri runā. Arī šis Jānis – par kaut kādu sadarbību ar Ķīnu…” stāsta I. Spēkaine. “Šādi cilvēki, protams, rēķinās, ka var tikt pieķerti, bet cer uz garām tiesvedībām, maziem sodiem, kas nav salīdzināmi ar iegūto naudu, kura jau iztērēta vai tiks iztērēta un no kuras atmaksāšanas varēs izvairīties. Jāni jau gada sākumā aizturēja par krāpšanu, bet palaida vaļā. Tagad gan viņš ir apcietināts, un cerams, ka tiesa piespriedīs viņam reālu un ne mazu cietumsodu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (14)

 1. Jānis krāpnieks,bet saemā nesēž krāpnieki?Vienīgā atšķirība,ka Jāni tiesās,bet citus nē

 2. ,kāpēc pie mums jāmeklē blakusceļi,lai kaut ko lielāku iegādātos!! Tirgoņu savairojies pa pilnam un katram gribās būt miljonāram-saliek neadekvātus uzcenojumus uun oficpircējs to nevar pavilkt-tie visi zemniekiem ir izdzīvošanas likumi. Nevienā ES dalībvalstī ,ne valsts ne tirgotāji tā nečakarē zemnieku,kā Latvijā!

 3. Jānis malacis,tur jābūt galvai,uzņemšanās,lai šadi apstrādātu padumjos lauķus:))
  Mūsu deputāti daudzi labi izsktās un ir intelgetnta sklats,bet ko viņi dara,vai viņi labāki par šo Jāni,nu nezinu,nezinu..
  Īpaši tagad ko tik pirms vēlēšanām nesola,vajadzētu visus solītājus pēc pusgada neizpildītajiem solijumiem arī visus deputātus bāsts citumā,jo sanāk,ka arī viņi sola un ir krāpnieki!!!!

 4. Parādiet vietu pasē, kur jānorāda deklarētā dzīvesvieta! Tas nekur nav prasīts.

  • Švaki Jūs pārzināt pasaules likumus,daudz ,kur dokumentus kārtojot IR jānorāda deklarētā dzīvesvieta.

 5. Latvijā krāpnieciska veida likumdošana,tāpēc arī tik daudz krāpnieku.Kā var piedeklarēties,kur gribas.šajā gadījumā dzimtsarakstu nodaļā?Tātad to atļauj likums.Un krāpniekus zināmā veidā piesedz likumdošana un varas iestādes,ļaunprātīgi izmantojot dienesta stāvokli,tātad ir aizmugure,kas atļauj darboties līdz zināmam brīdim.

 6. Un kas tad te tāds, ka Kuldīgas policija pēkšņi saskata lietu. Kad man savāca mantu, bet naudu neatdeva, tad pēc iesnieguma uzrakstīšanas tik atsūtīja vēstuli, ka lietu nesaskata.
  Šim blēdim laikam nebija pazīšanās policijā….

 7. No likuma puses Pēteris var slēgt līgumu par tehnikas piegādi, naudu var arī maksāt skaidrā – taču tad tas jāatrunā līgumā. Juristi te nav vajadzīgi. Var, protams, slēgt trīspusēji, lai viens eksemplārs glabājas pie notāra – tad notārs (vismaz virspusēji) iepazīstas ar līguma saturu un PĀRBAUDA DOKUMENTUS. Bet arī šāds pasākums nepasargās no potenciāliem blēžiem…

 8. VAI VAR NOVAAKT TO REKLAAMU ZALAJAA KVADRAATAA ,KRUSTINS AR NEDARBOJAS ,GRUTI LASIIT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 9. Neviens jau to zemnieku nedienās nav vainīgs! Tikai kāpēc no visiem piekāstajiem atradās tikai viens, kurš jau pirms darījuma slēgšanas izdomāja sadarboties ar policiju? Nez kāpēc daudzi, kad slēdz apšaubāmus darījumus – policiju par to neinformē, bet kad šos uzmet, tad smilkstēdami skrien uz policiju pēc palīdzības, lūdz lai notver vainīgo un cer uz zaudētās naudas atgūšanu … vientiesīši!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+