×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
13. novembris, 2014
Drukāt

“Jau tagad bieži ir sajūta, ka esam Krievijas guberņā” (16)

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Pēc “Latvijas Avīzes” 29. oktobra numurā publicētās sarunas ar kustības “Eiropas krievu iniciatīva” veidotāju un žurnālistu Igoru Vatoļinu aicinājām lasītājus izteikt savas domas par viņa sacīto, piemēram, vai krievu valodai jāpiešķir īpašs statuss. Publicējam pirmās saņemtās vēstules.

Nāves spriedums latviešu nācijai

Ko tad īstenībā grib Latvijas krievi (faktiski – krievi un pārkrievojušies nacionāļi)? Manuprāt, tikai to, lai šeit Latvijā būtu krieviska vide. Tāpat kā bija PSRS laikā. Lai ar krievvalodīgajiem tiktu atšķaidīta visa Latvija, pietrūka 5 – 10 gadu. Rīgai pietika. Kāda šobrīd Rīgā ir latviešu un krievu attiecība, nav zināms. Nezinām, kāds procents latviešu jau ir pārkrievojušies. Staigājot pa Rīgu, klausoties sarunvalodu lielveikalos, skatoties “Degpunktā” un TV žurnālistu intervijas ar parastiem un pat “vadošiem” cilvēkiem, bieži rodas iespaids, ka jau esam Krievijas guberņa. Man nav gadījies dzirdēt divus krievus sarunājamies latviski. Tie valodas kursi ir galīgi garām. Vienīgi ķeksītim un naudas šķērdēšanai. Jo valodu nevar iemācīt, to var tikai iemācīties! Kā? Lietojot arī sarunu valodā. Tā, kā krievu valodu apguva latviešu vecā paaudze. It sevišķi izsūtītie uz Sibīriju. Manuprāt, mums tiešām ir vajadzīgs “nācijas izlīgums”. Bet vienīgi – uz latviešu valodas bāzes! Kad mēs visi Latvijā spēsim savstarpēji komunicēt latviešu valodā, tad, manuprāt, es dzīvošu tādā Latvijā, par kādu sapņoju. “Politiskā nācija” ir nāves spriedums latviešu nācijai. “Nepilsoņi” ir pašu nepilsoņu jautājums.

Ar cieņu

V. Zemītis Rīgā

Jārīkojas, nevis jāfantazē

Nožēlojami, ka okupācijas laikā Latvijā iedibinātais krievu valodas statuss vēl nav likvidēts. Amatpersonas sarunā ar Latvijas krievu žurnālistiem joprojām laužas krieviski. Bet kā notiek mācības un ko īsti māca tā saucamajās krievu skolās, to nezina ne valdība, ne Izglītības ministrija. Kā skolās par pasniedzējiem var strādāt tādi rafaļski un ne viens vien? Skolu direktori to pieļauj. Iznākums ir acīm redzams un ne jau Latvijas valsts labā. Mani māc bažas, vai tā nav apzināta valdības un ministrijas nostāja? Nekavējoties jārīkojas, lai demontētu okupācijas laikā iedibināto krievu valodas statusu, nevis jāfantazē par tā atjaunošanu.

Jānis Rudzītis Jēkabpilī

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Žēl, bet palasot komentārus, klausoties arī žurnālistos nākas secināt, ka latviešu valoda (gan izteiksme, gan elementāra gramatika) vairumam latviešu ir zemā līmenī. Arī sarunvalodā – anglicismi, vulgaritāte, žargoni, būtu jāizskauž. Un tas jādara mums pašiem.

 2. Pēc valodu referenduma “pēkšņi” aizmirsu krievu valodu – visur runāju tikai latviski. Ja man uzdod jautājumu krieviski, tik un tā atbildu latviski /acīmredzamam ārzemniekam gan atbildētu vai nu krieviski vai angliski/. Reizēm redzu, ka atbilde nav saprasta. Ja cilvēks vien “bola acis”, tad sakāmo vēlreiz formulēju ar citiem vārdiem, bet ja prasa atbildi krieviski, tad tālākos kontaktos neielaižos – lai izjūt diskomfortu! Liels akmens žurnālistu “dārziņā” – TV ekrānā jārāda vien tie cilvēki, kuri savus viedokļus izsaka valsts valodā. Tagad bieži vien skatos – tiek intervēts jauns cilvēks, kas faktiski visu savu dzīvi ir nodzīvojis atjaunotās Latvijas laikā, bet latviski nerunā. Kāpēc? Protams, paša slinkums, bet nav noliedzama arī skolas un latviešu sabiedrības vaina – esam pārāk piekāpīgi.

 3. Loģika ir gaužam elementāra un biedējoša.Okupācijas režīma aktīvisti-ja mūs atstums no varas,būs krievi.Varianti netiek pieļauti.

 4. Mums ir jāpaaukstina skolotājiem algas un tad vis būs kārtībā.

 5. Labi teikts, bet arī “komunicēt” negribu. Varbūt vienlaicīgi nebrauksim pretējā- anglicisma grāvī. Vai ir liela starpība, ja mēs krievu valodu aizstājam ar angļu valodu? Ja man ir pieci āboli, es tos izmetu atkritumos, bet vietā paņemu piecus britu ābolus, vai bagātāks kļūstu?

 6. … Vieniga atbilde reokupacijas draudiem no Kremla imperialistiem un ta uzturetas Bezabrenes 5. kolonnas, ka ari tadejadi SARIKOTA UN RITOSA parkrievosanas procesa ir 1.- Panakt ANO tiesisko instituciju deklaraciju par L.R. okupaciju un genocidu pret autohtono latviesu pamattautu, ar reparaciju noteiksanu Krievijai, ka CCCP legalai mantiniecei un tas agresivas politikas turpinatajai … 2.- DDD pabeigsanu pec Internacionalo konvenciju noteikumiem, un, 3. Latviskas kulturas tiesisku atbalstu, ka piemeram ar VALSTS VALODAS IEVESANAS PROGRAMMU VALSTS ATBALSTITAS SKOLAS UN PRAKTISKA DZIVE – VELAKAIS LIDZ 2016. g.

  … LIEKI TEIKT, KA TAS IR IESPEJAMS un PANAKAMS TIKAI ar ARKARTAS, JAUNI SASTADITAS KOALICIJAS IEVIESANU, UN KURAS POLITISKA ORIENTACIJA IR NACIONALA … , DRIZAJAS KRIZES BRIDI, visiem DEPUTAIEM, patriotiem NO VISAM PARTIJAM ARKARTAS VALSTS UN SATVERSMES GLABSANAS VAJADZIBA … !

  • Piekrītu KK par nepadarīto.
   Vienlaikus brīnos par mūsu visu rangu valdītāju aklumu. Viņi taču visi tā raujas pie varas. Pieļaujot krievu ietekmes palielināšanos Latvijā, viņi paši taču atradīsies vēstures mēslainē pašās pirmajās vēlēšanās. Vai tad neredzat, kā par Saskaņu balso viņu elektorāts? Visi latviskie uzvārdi tiek svītroti. Vai tad mūsu Āboltiņas, Brigmaņi, Sudrabas, Straujumas u.c. cer, ka būs izņēmums. Sēdēs mājās un ceps kotletes, bet Mitrofanovi, Gapoņenki un Ušakovi jūs komandēs, bet jūs tupēsiet kaktiņā, astes kājstarpē ierāvuši un varēsiet vien klusi niķoties.

 7. Piekriitu gandriiz visiem autoriem un komentaaru rakstiitaajiem! Muusu ruupe ir, ka mees neveelamies tikt paarkrievoti. Mes nedomaajam, ka krievu valoda buutu paaraaka par muusu valodu un buutu liels nopelns runat shajaa valodaa! Un es domaaju, ka krievi tikai taapeec taa turaas pie savaam krievu skolaam, lai pie naakamaas izdeviibas atkal saaktu latvieshu paarkrievoshanu. Un pret shaadu nodomu es ciinos!

 8. Problemas sakne jau ir musu valsti sagrabuso valdoso izcelsme no komunistiem, cekistiem, kuru uzdevums ir sargat savu saimnieku valodu un cekas maisus. Pat sveto telojosa Vaira, nu nez kapec, variet minet…, noblokeja cekas maisu atversanu? Un citigi nesas uz Kremli, ka igauni un lietuviesi ne.
  Komunistiska sakne ari ir problema visam Latvijas nelaimem, kuru daudzus gadus, kad vel iespejams bija iespeja ko labot, citigi uztureja ar galvu slimo veletaju puulji, balsodami par tiem gan del smukam frizuram, smaidiem un tuksiem solijumiem, kuri izversusies nostabilizeta Latvijas sagrabsana, ari likumigi.
  Ka seviski velesanu likuma, kurs neparedz citiem varu, ka vien kremla kontroletam partijam, jo tam visam ir 1 saimnieks.
  Tapec ari tiek uztureta 5. kolonnas veidosanai attieciga vide ar apmacibu pec mums naidigas ideologijas principiem, un mullata tas izbeigsana, aizbildinoties ar visadam aplamibam un atliekot cik iespejams.
  No ta izriet, ka valdosie mums ir visnelojalakie, kurus dirige tautai nezinami saimnieki.

 9. Kāds tur jaunums? Īrija bijusī angļu kolonija ,gēlu valodu vairs nelieto ,gēlu valoda pat nav ES oficiālā valoda, skoti arī savu valodu nelieto. Tāpat Āfrikas valstīs bijušās fraņču kolonijās fraņču valoda ir valsts valoda. Mūsu pašu Lingita ,kuras tēvs ir no Āfrikas ,raksta ka sazinās fraņču valodā ,ne kādā āfrikāņu valodā ,kurai faktiski būtu jābūt tēva dzimtajai valodai.Krievijā ari jakuti ,marieši u.c. aziāta izskata ,vārdi -Ivani un krieviski runā ,bet paliek taču jakuti. Tā tas vēsturiski ir noticis pēc 15. gs ,kad sākās koloniju iekarošana. Latvija arī no 1721 .g Krievijas kolonija līdz 1918.g. kāds tur brīnums ,ka latviešu valodu nomainījusi krievu valoda.

 10. Pakapeniski vecie krievi Latvija Atbildēt

  Atgriezas pie tevu teviem dabiska cela un jaunie pamet Latviju uz ganibam rietumos lielaka skaita neka pasi latviesu jauniesi. Ari tapec starp vietejiem krievu sargusuniem tik liels satraukums un kudisana.

 11. PILNĪGI PIEKRĪTU!!! Sliecos domāt, ka tā LAIKAM ir apzināta VISU valdību un IZM ministrijas nostāja!? Kā citādi VAR plaukt svešas valodas dominance pār VALSTS VALODU VIENĪGAJĀ ZEMĒ UZ PASAULES, KUR VARAM RUNĀT LATVIEŠU VALODĀ??????????????????????????????????? “Apcirpa” valodas centra finanses un iespējas, savā laikā pat tika piekauti valodas centra darbinieki, bet vainīgos NAV atraduši vēl šodien…, amatpersonas bez tielēšanās runā krievu valodā…!? Ko citu domāt????? Krievu valodā ir jārunā VIENĪGI ar VIESIEM, kuri iebraukuši Latvijā !?

  • Policijas vadībā Pārdaugavā, Latvijas specvienībās, Latvijas algotņu jūras spēkos skan , bet Drošības policijā skanēja līdz šim krievu valoda. Nu, vai tad vēl kādam kaut kas ir jāskaidro šajā sakarā? Kāpēc atbruņoja zemessardzi? Kāpēc atcēla obligāto militāro dienestu un ieviesa algotņu armiju? Kāpēc deputātu kandidātu biogrāfijās jūs neatradīsiet ailīti “piederība kompartijai”? Kāpēc Latvija ir vienīgā pēcpadomju valsts, kurā sadarbība ar VDK joprojām ir valsts noslēpums? Kāpēc no Latvijas ar Nodarbinātības valsts aģentūras palīdzību tiek izraidīti varu kritizējošie cilvēki? Kāpēc no laukiem ir padzīti mazie zemnieki, kuru ģimenēs vienīgajās var atdzimt latviešu tauta? Kāpēc vēl joprojām jums notiekošais nav skaidrs?

Draugiem Facebook Twitter Google+