×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
15. aprīlis, 2014
Drukāt

Latvijas zinātnieki rada jaudīgu “mašīnu”
 ēterisko eļļu ieguvei (5)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kopš seniem laikiem priežu mežu tuvumā iekārtoja sanatorijas, jo priežu skujas satur ēteriskās eļļas, kam piemīt izteiktas baktericīdas, pretiekaisuma un citas cilvēka  veselībai noderīgas īpašības.

Jau Senajā Romā un Grieķijā ēteriskās eļļas uzskatīja par ļoti vērtīgu produktu. Tās izmantoja dziedniecībā, skaistumkopšanā, higiēnas līdzekļu ražošanā un citur. Turklāt ēteriskās eļļas var iegūt ne tikai no priedēm un eglēm, bet no visiem augiem, kuri smaržo. Pasaulē ar ēterisko eļļu ieguvi nodarbojas daudzi uzņēmumi. Viens no vislielākajiem ēterisko eļļu ražotājiem ir kompānija “Biolandes” Francijā, kuras ražotnes izkaisītas visā pasaulē.

“Pieprasījums pēc ēteriskajām eļļām pasaules tirgū ir ļoti augsts, bet līdz šim izmantotā ieguves tehnoloģija – enerģijas un darbietilpīga. It īpaši, ja ēteriskās eļļas iegūst no augiem, kuros to daudzums ir ļoti neliels. Pie tādiem pieder arī Latvijā augošie skuju koki – priede un egle. Kadiķī ēterisko eļļu ir nedaudz vairāk, bet tos, kā zināms, nedrīkst izmantot, jo šis augs ierakstīts Latvijas Sarkanajā grāmatā,” stāsta Latvijas valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks, projekta vadītājs, inženierzinātņu doktors Māris Daugavietis.

ZinatneŅemot vērā tirgus pieprasījumu, kā arī institūta “Silava” speciālistu plašās zināšanas šajā jomā, pirms dažiem gadiem “Silava” nolēma sākt darbu pie zinātniska projekta, kura mērķis – izstrādāt kompaktu, pārvietojamu iekārtu skuju ēterisko eļļu ieguvei, kas ražošanu ļautu padarīt krietni lētāku. Kā zināms, skuju pārvadāšana no cirsmām līdz pagaidām mūsu valstī vienīgajam skuju pārstrādes uzņēmumam SIA “Vecventa” Piltenē ļoti sadārdzina šo procesu. Tāpēc bija ļoti svarīgi, lai iekārta ir neliela, pārvietojama un ērti nogādājama cirsmā uz vietas. Tad to varētu iegādāties ne tikai uzņēmumi, kas vēlas nodarboties ar ēterisko eļļu ieguvi, bet arī mežu īpašnieki.

Kā iekārta darbojas? Zinātnieks stāsta – tā ir vienkārša, strādā līdzīgi kā kandžas aparāts. Ēteriskās eļļas ieguvei no priedēm izmanto tā saukto zaleni – skujas ar tieviem zariņiem, kas nepārsniedz zīmuļa resnumu. Skujām jābūt 70%, zariņi, miza, koksne drīkst būt ne vairāk par 28%, piemaisījumi (ķērpji, sūnas) – ne vairāk par 2%. Šo masu caurpūš ar ūdens tvaiku. Tvaiks, spiezdamies cauri skuju slānim, ekstraktorā paņem līdzi ēteriskās eļļas. Veidojas izotropais maisījums, ko atdzesē, pārvēršot atpakaļ par šķidrumu. Šis šķidrums, ko sauc par hidrosolu, satur gan eļļas, gan ūdeni. Traukā to nostādina, augšējo daļu, kur nostājusies eļļa, savāc. Apakšējo daļu – ūdeni – izlaiž atpakaļ slēgtajā ūdens aprites ciklā. Lai varētu pārstrādāt lielāku skuju daudzumu, pētnieki paredzējuši, ka vienā auto piekabē var ievietot vienu tvaicētāju un divus ēterisko eļļu ekstraktorus. Šāda iekārta astoņās stundās spēj pārstrādāt 240 līdz 300 kilogramus skuju, iegūstot līdz 1,2 litriem ēterisko eļļu, tātad finansiālā izteiksmē – ap 140 eiro. Turklāt iekārtu apkalpo tikai viens cilvēks.

“Enerģijas patēriņu šī iekārta ļauj samazināt par 50%, nedaudz palielinās arī ēterisko eļļu iznākums,” stāsta profesors Māris Daugavietis.

Pētījuma rezultātā izstrādāta tehniskā dokumentācija iekārtas ražošanai, kā arī iegūti divi Latvijas patenti un viens starptautiskais patents. Ne viens vien uzņēmējs šo iekārtu vēlas iegādāties un likt lietā. Īpašu interesi par to šobrīd izrāda lavandas audzētāji. Eksperimentos ar lavandu un kumelītēm pētnieki pierādīja, ka, izmantojot arī šos augus, iekārta strādā teicami. Ēterisko eļļu ar to var iegūt arī no dillēm, liepziediem un citiem augiem. Tikai pastāv viens liels šķērslis – tā kā pētījums veikts par Eiropas struktūrfondu līdzekļiem, Latvijas ierēdņu izstrādātie noteikumi aizliedz šo pētījumu komercializēt piecus gadus. Vēl jāgaida trīs gadi, līdz iekārtu drīkstēs laist apritē.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Vienkārši cilvēkiem uz vietas ir jāmeistaro tādas iekārtas, kas nav pilnīgs atdarinājums. Un mūsu atbildīgajām iestādēm un ierēdņiem nevarēs pārmest noteikuma neievērošanu, ja kāds uz savu roku veic darbības, kas līdzīgas aprakstītajām.

  2. Man ir kandžas aparāts. Pārtaisīšu uz skujām, kumelītēm, pelašķiem, asinszālēm. Paldies zinātniekiem!. Jūs esat diženi!!!! Tas tiešām varētu kļūt par Latvijas produktu Nr.1. Jokers. Vēl ja to agregātu turpat cirsmā uz vietējo kurināmo darbinātu, uzdzenot spiedienu un temperatūru vajadzīgajos parametros. No sirds priecājos.

  3. Eiropas atbalsta nauda ir jāiedala zinātnei, lai varētu izgudrot jaunas ražošanas iekārtas. Tukšajos zemes gabalos ir jāiestāda meži. Kāda jēga ir atbalstīt mazdārziņus, ja dārzeņi veikalos un tirgū ir no ārzemēm. Latvija ir labības jeb graudaugu zeme no seniem laikiem. Meži ir Latvijas zelts.

  4. steidzami jāmaina Latvijas ierēdņu izstrādātie noteikumi

Draugiem Facebook Twitter Google+