Ekonomika

Jaunajiem skaitītājiem “apetīte” lielāka: aug elektrības rēķini 11

Foto – Shutterstock

Šobrīd vairākās mājsaimniecībās jau uzstādīti viedie elektroenerģijas skaitītāji. AS “Sadales tīkls” ieplānojis, ka līdz 2023. gadam visiem tik uzstādīti viedie skaitītāji. Iedzīvotāji novērojuši, ka līdz ar jaunajiem skaitītājiem, auguši arī elektrības rēķini, vēstīja raidījums “Bez Tabu”.

“Man liekas, ka mūs apmāna ar skaitītājiem. Brālēnam ir vecais skaitītājs, un am visās istabās deg gaisma, un viņš parasti ir mājās. Savukārt man ir jaunais skaitītājs, es reti esmu mājās, bet mēneša beigās mums ir vienāds patēriņš,” raksta “Bez Tabu” skatītājs, kurš uzskata, ka viedie skaitītāji esot kārtējais veids, kā apmānīt cilvēkus un likt maksāt vairāk.

Jaunos, viedos skaitītājus testējis arī Rīgas Tehniskās universitātes Elektronikas un elektrotehnikas institūta docents Pēteris Apse-Apsītis, kurš secinājis, ka tie ir precīzi. Taču, mainoties laikam, mainījušies arī elektrības patērētāji – LED televizori, datori, mobilo telefonu lādētāji, un vecie skaitītāji nebija tiem piemēroti.

Tehnikas nomaiņa sākās ātrāk, skaitītājus sāka mainīt vēlāk. Līdz ar to, iepriekšējajā periodā bija vieni rādījumi, tagad var būt arī citādāki. Piemēram, vecie skaitītāji iespējams neuzskaitīja tādu lietu, kā rozetē iespraustu telefona lādētāju, jaunie skaitītāji uzskaitīs visu. Jebkurai iekārtai ir pašpatēriņš, ja tā nav atslēgta ar mehānisko slēdzi.

Saistītie raksti

Piemēram, bezvadu interneta rūteris patērē salīdzinoši maz – 10 vatus, salīdzinot, cepeškrāsns patērē 2000 vatus. Bet rūteris ir ieslēgts visu diennakti, tātad dienā tas patērē 0,24 kilovatstundas, 30 dienās – 7,2 kilovatstundas. Rupji rēķinot, par vienu rūteri mēneša beigās būs jāmaksā vesels eiro. Tā pat, elektrību tērē arī ar pulti izslēgts televizors, kas atrodas gaidīšanas režīmā.

Ja kādam šķiet, ka elektrības skaitītājs nepavisam nerāda patieso ainu, var ziņot “Sadales tīklam”, speciālisti skaitītāju pārbaudīs, ja tas tiešām izrādīsies bojāts, tā maiņu apmaksās “Sadales tīkls”. Bet, ja tas būs precīzs, izmaksas jāsedz iedzīvotājam pašam.

LA.lv