Dabā
Zaļā dzīvošana

Jaunolainē gadiem netiek galā ar nelegālu atkritumu izgāztuvi 16

Foto – Gundega Skagale

Viena eiro kapitāla uzņēmums SIA “Plastex” Jaunolainē, Jelgavas šosejas malā, izveidojis nelegālu atkritumu glabātavu. Lai gan informācija par šo izgāztuvi Valsts vides inspekcijas rīcībā ir jau piecus gadus un uzņēmums vairākkārt administratīvi sodīts, iedzīvotāji joprojām spiesti dzīvot pastāvīgos draudos. Pietiek tikai kādam garāmgājējam nejauši vai ļaunprātīgi nomest cigareti, lai pavirši iežogotie plastmasas atkritumi sāktu svilt un izdalītu veselībai kaitīgus ķīmiskus savienojumus.

Intensīvi izmantotās Jelgavas šosejas malā kādreizējo mehānisko darbnīcu teritorijā jau vismaz no 2011. gada glabājās apmēram divi tūkstoši tonnu plastmasas atkritumu. Maisi ar sasmalcinātām PET pudelēm un korķiem te sakrauti ne tikai ar sētu nožogotā teritorijā, bet arī ceļa malā. Stiepļu žogs laika gaitā ir sagāzies un savas funkcijas vairs neveic. Atkritumiem brīvi var piekļūt jebkurš garāmgājējs vai garāmbraucējs.

Tuvējo māju iedzīvotāji dzīvo nemitīgu draudu ēnā. Atkritumiem aizdegoties, viņi būtu spiesti elpot indīgas vielas. Arī pārliecības, ka no atkritumiem kaitīgās vielas nenonāk gruntsūdeņos, viņiem nav.

PET pudelēm degot, izdalās dioksīns, kas atstāj kaitīgu ietekmi uz aknām, reproduktīvo un imūnsistēmu, kā arī nervu un endokrīno sistēmu. Dioksīns no cilvēku un dzīvnieku organisma neizdalās, bet gan uzkrājas.

Galerijas nosaukums

2000 tonnu PET pudeļu

Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes inspektors Edgars Bebrišs šai izgāztuvei uzmanību pievērsis pirms diviem gadiem, kad kāds kādreizējo mehānisko darbnīcu teritorijā strādājošs uzņēmums prasījis atļauju automašīnu izjaukšanai un uzglabāšanai.

Vides inspektori nelegālās atkritumu izgāztuves īpašnieku divas reizes saukuši pie administratīvās atbildības, liekot samaksāt naudas sodu, kā arī sakārtot teritoriju un atkritumus izvest. SIA “Plastex” soda naudas samaksājis, kā arī informējis vides inspektorus, ka līdz šim uz PET pudeļu pārstrādātāja AS “PET Baltija” rūpnīcu Jelgavā izvestas 14,5 tonnas atkritumu.

AS “PET Baltija” direktors Kaspars Fogelmanis apstiprināja faktu, ka aprīlī un maijā no SIA “Plastex”, noformējot atbilstošas pavad-zīmes, ir nopirkusi 14,5 tonnas plastmasas pudeļu un smalkumu, kas pārstrādāta PET pārslās.

Cik daudz atkritumu ir nelegālajā izgāztuvē, neviens nav rēķinājis. Izgāztuves īpašnieks skaidrojis, ka varētu būt apmēram divi tūkstoši tonnu. “Uzņēmuma īpašnieki ir apņēmības pilni sakārtot teritoriju,” skaidro inspektors. Viņš piebilst, ka šie atkritumi nav bīstami, jo mazgāti ar kalcinēto sodu un 80 – 90% glabājas aiz nožogojuma un uz betonēta seguma. “Uzglabāšana lielākai daļai atkritumu tiek kontrolēta,” piebilst E. Bebrišs. Viņš apstiprināja, ka šie atkritumi apkārtējiem bīstami kļūtu brīdī, ja tie aizdegtos. Tāpēc inspektors uzdevis vai nu aizvākt maisus ar plastmasu, vai to uzglabāšanu sakārtot atbilstoši vides prasībām. “Uzņēmums ir sācis veikt gan vienu, gan otru, proti, sācis izvešanu un papīru kārtošanu, lai varētu legalizēt saimniecisko darbību.”

Apsver domu par piespiedu izvešanu

Olaines novada pašvaldības attīstības nodaļas vadītājs Kristaps Kauliņš zināja teikt, ka būvvaldes speciālisti kopā ar pašvaldības policistiem apsekojuši teritoriju un aizrādījuši par nelegālo atkritumu uzglabāšanu. Pirms diviem mēnešiem zemes īpašnieks vērsies pašvaldībā, lai izgāztuvi legalizētu, bet pašvaldība to darīt atteikusies. “Mēs nevēlamies šādas darbības zem atklātas debess. Gribam, lai šie maisi pazūd!” Ja uzņēmums neveiks nepieciešamās darbības, tad pašvaldība var būt spiesta arī ķerties pie atkritumu piespiedu izvešanas, atzīst K. Kauliņš. “Situāciju zinām un likumā noteiktajā kārtībā to kontrolējam,” pašvaldības pārstāvis piebilst.

Saskaņā ar “firmas.lv” datiem, SIA “Plastex” īpašnieks ir Andris Bože. SIA “Plastex” kā savu nodarbošanos norādījis šķirotu atkritumu pārstrādi un, kā liecina uzņēmuma gada pārskats, ir ļoti rentabls. Uzņēmums 2016. gadā strādājis ar 9269 eiro peļņu, rentabilitātei sasniedzot 14%, bet vēl gadu iepriekš ar 95 tūkst. eiro peļņu (rentabilitāte 229%). Uzņēmums nodarbina trīs cilvēkus.

Kā liecina Valsts vides dienesta dati, SIA “Plastex” saimniecisko darbību bez atkritumu apsaimniekošanas atļaujas veic kopš 2012. gada aprīļa. Taču satelītattēli no “Google Earth” sistēmas liecina, ka atkritumi šajā teritorijā glabājas vismaz kopš 2011. gada.

Atkritumi krājas arī Ozolniekos

Turpat netālu Ozolnieku novadā ir vēl kāda atkritumu izgāztuve, ar kuru vides inspektori cīnās jau gadiem. Jelgavas reģionālās vides pārvaldes direktors Hardijs Verbelis par nelikumībām atkritumu apsaimniekošanā Ozolnieku novada “Stigmās” vērsies policijā ar lūgumu sākt kriminālprocesu.

Atšķirībā no situācijas Jūrmalā, kur pēc ugunsgrēka nelegālās atkritumu izgāztuves teritorijā vajadzēja rīkoties nekavējoties, lai novērstu apdraudējumu videi un iedzīvotājiem, nekustamajā īpašumā “Stigmas” Ozolnieku novadā neatbilstoši ilgi glabātie bīstamie atkritumi tiešus, tūlītējus draudus videi nerada, skaidro H. Verbelis. Tie galvenokārt ir krāsas, šķīdinātāji, varbūt lakas, vecas gāzmaskas un vecs militārais inventārs, tukša tara (pudeles it kā tīras un tukšas, bet nav zināms, kas tajās savulaik glabājies), būvgruži ar naftas produktu piemaisījumiem.

Atkritumi atrodas iekštelpās, kurās ir nodrošināts hermētisks grīdas segums. Turklāt pēc tikšanās ar Ozolnieku pašvaldības vadību ir nodrošināta teritorijas norobežošana, novēršot brīvu piekļuvi telpām, kur tiek uzglabāti atkritumi.

Šobrīd ar telpu īpašnieku, SIA “Metarex”, norit sarunas, kā atkritumus apsaimniekot. Uzņēmums esot iegādājies nekustamo īpašumu – padomju laikos celtas novietnes –, nezinot par tur esošajiem atkritumiem.

LA.lv