×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
23. septembris, 2013
Drukāt

JAUNS! Ideāla līmes pistole

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

Parasti vislielākais pieprasījums pēc karstās līmes pistolēm ir Ziemassvētku laikā, kad daudzi mājās gatavo Adventes dekorus un eglīšu rotājumus. Patiesībā šī pistole ir labs palīgs arī ikdienā, kad kāda līstīte nokrīt vai rotaļlietai actiņa. Ar to var līmēt koku, stiklu, metālu, plastikātu, keramiku, ādu un tekstilu.

 

Līmes pistoļu cenas veikalos ievērojami atšķiras, tāpēc rodas jautājums – kā nopirkt to, ar kuru vieglāk strādāt? Izmēģinājām trīs dažādus instrumentus un ieguvām trīs atšķirīgus rezultātus!

 

Karstās līmes pistolēm cenas ir visai atšķirīgas – no 3 latiem līdz pat 75! Tik liela starpība ir reti kuram instrumentam. Kāpēc tā? Izmēģinot praksē gan lētās, gan dārgās, uzreiz kļūst skaidrs, ka to konstrukcija un lietošanas ērtums atšķiras kā diena pret nakti, tāpēc arī cenas staigā tik lielā amplitūdā. Labā ziņa ir tā, ka ne jau tikai līmes pistole par 75 latiem ir ideālais instruments, ar kuru var strādāt galīgi bez raizēm. Jau 15 lati ir robežšķirtne, aiz kuras ir patiešām drošas, vieglas un ērtas pistoles.

 

Lētais ķīnietis
karstaa1

Eksperimentus sāku ar nezināmas ķīniešu firmas ražojumu, kuru vietējā mājsaimniecības preču veikalā var iegādāties par 2,99 latiem.

Uzsilst ātri, var strādāt jau pēc 2,5 minūtēm. Lai pielīmētu rotaļlācīša pazaudēto actiņu vai kumodes furnitūru, darbojas normāli.

Kā uzvedas garākā darba cēlienā? Uzreiz parādās virkne problēmu – pistole ļoti uzkarst, pat nespiežot līmes padeves taustiņu, līme pati iztek, nav iespējams precīzi regulēt padevi – te līme netek, te izšļakstās ar lielu burbuli. Ik pa mazam laiciņam jāizslēdz, tad kādu brīdi ir vieglāk strādāt, bet pēc mirkļa jau atkal pistole tik ļoti atdzisusi, ka līme vairs netek. Pēc darba visa virsma ir notriepta, pats ar līmi un arī dekoram šur tur tā uzpilējusi. Pirksti apdedzināti, sajūta kā pēc neparasti grūta darba. Turklāt ir dzirdēts, ka, pietiekami neatpūtinot šādu lēto ķīnieti, tas var uzsprāgt (lietošanas instrukcijā par to nav brīdinājuma!). Neriskēju, spridzināšana varētu būt pārāk riskanta un sāpīga. Secinājums – maziem darbiem tā var taupīt naudiņu, iespējams, pat neliekot vilties, bet lielākiem gan šis instruments nav ieteicams.

 

 

 

 

Vidusmēra eiropietis

karstaa2Iegādājoties karstās līmes pistoli par 5,99 latiem, ražotu tepat Eiropā, likās, ka nu ir vidusmēra kvalitāte, kāda ir pilnīgi pietiekama floristam – iesācējam. Ar entuziasmu ķeros pie rudens dekora. Sākums rādās iepriecinošs, jo šī pistole tik ļoti neuzkarst, silda tikai uzgalis un mazliet karkasa virspuse.

Darbam gatava pēc 5 minūtēm. Pirmās 20 minūtes sokas samērā raiti, pistole strādā labi. Taču pēc tam sākas problēmas ar līmes padevi, smalkākām detaļām tās vajadzīgs tikai nedaudz, bet uzkarsušai pistolei līme negausīgi šļācas.

Atkal aktuālas kļūst rotaļas ar izslēgšanu un ieslēgšanu. Nevarētu teikt, ka strādāt ir ļoti grūti, pirkstu āda arī vēl puslīdz vesela, tomēr gribētos, lai nebūtu jāpiedomā par līmes padevi un iespējām fiksēt arī smalkas detaļas. Secinājums – patiešām vidusmēra variants, kas neliek uztraukties par drošību, bet nopietnākiem darbiem īsti neder.

 

 

 

 

 

 

Kvalitātes meklējumos
karstaa3

Pirmās divas izmēģinātās karstās līmes pistoles palīdzēja skaidri noformulēt prasības šim instrumentam, tāpēc pastaigāju pa dažādiem floristikas piederumu veikaliem, meklējot labas kvalitātes preci, bet lielveikaliem un celtniecības preču tirgotavām apzināti gāju garām. Iegādājos līmes pistoli par 14,99 latiem, firmai “Bosch” tās ir arī par 75 latiem, kas ikdienas lietotājam tomēr diezin vai pa kabatai. Kāds ieguvums? Aizsardzība pret nopilēšanu – tātad ne darba virsma, ne dekors un pirksti vairs nejauši necieš. Līmes padeves taustiņš ir jutīgs, viegli nospiežams, plūsmu ērti kontrolēt, kas ir ļoti svarīgi smalkākiem darbem. Līmes padeve ir aptuveni 5 grami minūtē (lētajiem izstrādājumiem to neuzrāda), kas ir ļoti normāli ērtai strādāšanai, jo vairāk vajag, tikai klājot uz lielām virsmām. Šim nolūkam toties pieejamas karstās līmes pistoles ar padevi no 14 līdz pat 22 gramiem minūtē, to cena no 25 līdz 30 latiem.

Protams, jebkurā gadījumā ar padeves taustiņu ir jāiemācās apieties (gan lētam izstrādājumam, gan kvalitatīvam instrumentam) – ja piespiež tikai nedaudz un tad mazliet pagaida, līmes plūdums ir vienmērīgs. Ja piespiež spēcīgāk, iznāk par daudz, un līmējot padeve turpinās, nopilot arī uz darba virsmas.

Šī “Bosch” pistole ļoti ērti iegulst rokā, ar to patīkami strādāt. Pirksti paliek veseli, pat ne mazākās tulzniņas. Secinājums – ir vērts ieguldīts naudu labā instrumentā!

 

 

UZZIŅA

Visām līmes pistolēm ir:

• atlokāms plastmasas vai metāla balsts, lai pistoli varētu ērti novietot uz darba virsmas;

• silikona aizsarguzgalis, lai negūtu smagus apdegumus,

• līmstieņa padeve caur kontrollogu;

• stabila pamatne;

• uzsilšanas laiks 3 – 5 minūtes;

• līmes sacietēšanas laiks ir aptuveni 60 – 90 sekundes.

 

PADOMI

• Pērkot līmes pistoli, painteresējaties par papildus līmes zīmulīšu jeb stienīšu iegādes iespējām. Ir daži ražotāji, kam ir tāda diametra zīmulīši, kurus reti kur var atrast. Tas sagādā problēmas ekspluatācijā. Standarta stienīšu diametrs ir 11,3 mm, mazajiem – 6,5 milimetri. To divu vai trīs, kas pistolei ir līdzi komplektā, nepietiek pat vienam dekoram. Uzreiz jāiepērk atbilstošie vairumā!

• Līmes stienīši ir dažādās krāsās (zaļi, sarkani, dzelteni), lai teorētiski līme nebūtu redzama, ja uzklājusies par daudz. Patiesībā ir pretēji. Ja dekors ir, piemēram, sarkanīgos toņos, loģiski būtu izvēlēties sarkanu līmi. Bet darbā jau ir dažādi toņi, un tas sarkanais, kas ir tikai pamatkrāsā, līmei uz mazliet gaišāka fona ir ļoti uzkrītoši pamanāms. Tāpēc caurspīdīgie stienīši ir vislabākie, jo īpaši iesācējam.

• Līmes pistoles atšķiras ar kušanas temperatūrām: +150, +165, +195 un pat pāri + 200 grādiem. Darba procesā tas nav jūtams, ja vien nav jāveic kas specifisks. Taču ļoti augsta temperatūra var ietekmēt materiālu, piemēram, tas var mainīt krāsu, var atlobīties krāsas kārtiņa vai rasties citi defekti. Tāpēc, iespējams, + 150… + 160 °C ir optimālā temperatūra.

• Ir karstās līmes pistoles bez vada, ar bāzes pamatni. Noderīga, ja jāstrādā vietās, kur nav pieejama kontaktligzda, bet ikdienā tā tikai patīkama ekstra. Nevarētu teikt, ka vads darbā ļoti traucē.

• Dārgajām pistolēm, kas paredzētas profesionālai izmantošanai, ir termoizturīgs korpuss, kas nesakarst, arī ilgstoši lietojot, apvalkā izolēta sprausla, aizsardzību pret līmvielas nopilēšanu un precīza tās dozēšana, augsta darba gatavība, pateicoties elektroniskajai temperatūras regulēšanai un līmstieņa priekšuzsildīšanas funkcijai, komplektā ietilpst vairāki uzgaļi. Protams, ka strādāt ir vēl ērtāk, bet cena uzreiz pieaug līdz 60 – 75 latiem.

 

 

Aukstā versija

“Kur var iegādāties aukstās līmes pistoli – nepieciešams fiksēt svaigus ziedus, bet ar karsto līmi tie paliek brūni. Esmu dzirdējusi, ka tādas ir, bet nekur nevaru atrast.”

Agra B. Inčukalnā

 

aukstaa_liimes_pistoleĀrzemju interneta veikalos patiešām var atrast dažādu ražotāju aukstās līmes pistoles, kas ideāli piemērotas darbam ar tikko grieztiem ziediem vai citiem jutīgiem materiāliem, bet Latvijā tādas ir retums. Apzvanījām dažādus floristikas veikalus, jautājām ziedu bāzēs un mākslinieku veikalos, daudzi pārdevēji pat mēģināja paskaidrot, ka tādu nemaz nav… Līdz beidzot dārzkopības un floristikas preču veikalā “Schetelig” (Rīgā, Mūkusalas ielā 41 B), izdevās atrast “Oasis” aukstās līmes pistoli par 13,50 latiem.

Izmēģinot to praksē, kļūst skaidrs, ka šis ir kvalitatīvs instruments. Turklāt līmes masa netiek uzsildīta līdz tik augstai temperatūrai, kad paver iespēju šo pistoli droši uzticēt arī bērniem, jo risks apdedzināties ir minimāls. Lai arī tā skaitās aukstā, līme vienalga ir silta.

Kādas ir darba kvalitātes atšķirības?

Izmēģinot līmējumu stiprību karstajai un aukstajai pistolei, pēdējai tas nav tik izturīgs, nepieciešama arī biezāka kārta.

Patiešām, strādāšanai ar grieztajiem ziediem tas ir ideāls risinājums, bet citādi ne visos darbos aukstās līmes pistole pārspēj karsto.

Aukstās līmes pistolei vajag speciālus stienīšus, karstos nedrīkst izmantot. Vairumtirdzniecības bāzēs tie nopērkami tikai lielos iepakojumos (2 kg), maksā nedaudz pāri 12 latiem, tāpēc jārēķinās ar lielāku ieguldījumu, ja jāpērk gan aukstās līmes pistole, gan stienīši. Toties pietiks ļoti ilgam laikam.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+