×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Rudīte, Everts
Trešdiena, 22. augusts, 2018
16. jūlijs, 2016
Drukāt

Juris Lorencs: Turcijā valdīs „civila diktatūra” (6)

Foto Reuters/Scanpix/LETAFoto Reuters/Scanpix/LETA

Valstu prezidentiem vasara ir bīstams laiks. Pietiek doties īsā atvaļinājumā pie jūras, un apvērsums klāt kā likts! Runcis prom, peles danco pa galdu! Pa pilsētu ielām jau braukā tanki, cilvēki guļas priekšā bruņutehnikai, mēģinot to apturēt, virs prezidenta rezidences riņķo helikopteri un iznīcinātāji, par varas pārņemšanu paziņo „valsts glābšanas komiteja”.

Pagājušās nakts notikumi Turcijā ļoti atgādina valsts apvērsuma mēģinājumu Padomju Savienībā pirms 25 gadiem. Saulainā Krima, Forosas vasarnīcā izolētais Gorbačovs, tanki Maskavas ielās, pučistu trīcošās rokas Centrālajā televīzijā.

Bet ir 21. gadsimts. Ja Gorbačova laikā pučs ilga veselas trīs dienas, tad Turcijas prezidentam Erdoganam pietika ar piecām stundām, lai varas grožus pārņemtu atkal savās rokās. Un ļoti iespējams, ka varas cīņu šoreiz izšķīra viedtālrunis.

Militāristi nebija aizdomājušies pilnībā atslēgt internetu un mobilos sakarus, ko arī izmantoja Erdogans, caur CNN turku valodas kanālu no Marmarisas viesnīcas numura griežoties pie saviem tautiešiem ar aicinājumu pretoties pučistiem.

Nakts stundās no pasaules politiķiem atskanēja piesardzīgas bažas par „Turcijas demokrātijas likteni”. Uzdrošinos apgalvot, kavismaz Eiropai apvērsuma izdošanās būtu izdevīga. Bez liekas skaidrošanas tiktu izbeigtas jebkādas runas par Turcijas pievienošanos Eiropas Savienībai, atkristu arī neapdomīgie solījumi par bezvīzu režīma piešķiršanu. Pie varas nākušie ģenerāļi ātri ieviestu kārtību uz robežas ar Sīriju.

Vienīgais, ko viņi paprasītu, būtu nauda bēgļu problēmas risināšanai, un to viņi arī dabūtu. Nu, bet demokrātija… Kurš vairs atceras, ka vēl nesen Ēģiptē bija tāds tautas ievēlēts prezidents Mohammeds Mursi no „Musulmaņu brālības”! Šodien Mursi atrodas cietumā, bet Ēģiptes prezidenta krēslā sēž bijušais armijas ģenerālis.

Izdevies apvērsums vismaz uz laiku būtu piebremzējis Turcijas islamizāciju. Šo rindu autors pirmo reizi apmeklēja Turciju 1992. gadā. Kopš tā laika esmu atgriezies šajā valstī ik pēc 3- 4 gadiem, ikreiz ievērojot jaunas pārmaiņas. Lieliski ceļi, milzīgi lielveikali, dzīvokļu debesskrāpji, augoša pārticība. Neskaitāmu mošeju jaunbūves. Lakatos savīstītas sievietes, kas nu nospiedoši dominēpilsētu ielās. Un ar katru reizi aizvien grūtāk ir sameklēt dzērienu veikalu un nogaršot neparasto Turcijas vīnu. Iespiests nomaļā sānieliņā, bez uzraksta un ar mani kā vienīgo pircēju šis grēcīgais iestādījums, šķiet, velk savas pēdējās dienas.

Bet ko darīt tiem, kuri šogad bija plānojuši apmeklēt Turciju? Neuzņemoties atbildību kaut ko ieteikt, vēlos vien norādīt, ka vismaz uz kādu laiku Turcijai vajadzētu kļūt drošākai. Valstī valdīs kaut kas līdzīgs „civilai diktatūrai”. Cik patīkami ir uzturēties šādā vidē, tas jau cits jautājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

  1. Žēl,ka apvērsums zaudēja draņķa islāmistiem.

  2. Gribetos zinat, kada diktatura valda ES un pie mums Latvija? Drizi pie mums ieradisis Kanadas demokrati un saks mus, Latvijas iedzivotajus macit, ka vajag NATO un ASV milet un cienit aizjuras demokratiskos pricipus. Protams, ja neko skali nemuldesi, tad varbut kadu laicinu padzivosi, kamer sie demokrati musu mezos senes lasis. Tacu, ja saksi skali protestet, ka sie 1000 kanadiesu humanistu saks curat tava majas aka no kura tu nem dzeramo udeni, vari iekulties liela keza. Neaizmirstiet, vienu, aizjuras demokratiem vienmer ir tainiba, ja saksi skali kladzinat ka vista kura tiko izdejusi olu,-nepatiksanas garantetas. Var tevi aizvest ari uz ASV, kur patreiz plaukst un zel demokratija, saujot nost nabaga negerus. Tur tev nabadzinam piespriedis muza ieslodzijumu, ka neatlavi kanadiesiem piemeslot savu dzeramudens aku.

  3. Redzam ka sargu nekompetence ņeļaus saglabāt ATATURKA atstāto mantojumu. Turcija ieslīgs sunnītu propanētā viduslaika islamā . valsts kura armijas ietekmē tika izrauta no islama ķetnām lēnām ,lēnām ,lēnām atgriešas savā vēsturiskā stāvoklī. Drīz netikai vīns ,bet arī viss pāreijais laicīgais tiks izstumst.

  4. Redzam ka pat Armijas oficieru korpus ir degradējies tik tālu ka nespēj aptevert vienkāršas apvērsuma shēmas. 1) – sakari ( www,tālruņi,TV,Radio). 2)-valdības ēka,vadības apcietināšana 3)-transporta inf.(lidostas,osta,ceļi). Nespēja liecina par degradāciju. Erdroganam lojāli (apsardzes dienasts) un Izlūkšana ,policija.

  5. kada civila diktatura kaatlaiz tiesnesus atrak bus militara diktatura ka eiropa nato parvaldis turkus….

  6. Erdrogana valdīšanai ir maz kāda sakara ar demokrātiju ,bet liels dreifs uz valsts pakāpenisku islamizāciju.
    Armija tradicionāli pildijusi valsts politisko uzraudzību ,nepieļaujot laicīgās varas apdraudējumu no islama atbalstītājiem. Šodien neveiksmīgais puč Turcijai dārgi izmaksās. Iespējams ka pēc 5 gadiem būs nepieciešama ārvalstu atbalsts armijai valsts varas pārņemšani. Žēl ka nesanāca.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai pretnoklausīšanās ierīces jums ir?

Mediju vidē sākušās baumas, ka drīzumā varētu nākt atklātībā tā sauktās “pirts sarunas”, kurās esot piedalījušās vairākas nozīmīgas valsts amatpersonas, politiķi un uzņēmēji, viņu vidū arī atstādinātais Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs, pret kuru sākta kriminālvajāšana, un uzņēmējs Māris Martinsons. Pierīgā pie Božu ezera esošajā atpūtas kompleksā “Taureņi” runāto pirms vairākiem gadiem esot ierakstījis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Ļoti iespējams, šie audioieraksti no biroja kaut kad noplūduši un pirms Saeimas vēlēšanām tiek gatavoti publicēšanai.

Vai jums ir bažas, ka novecojusi aparatūra medicīnas iestādēs var apdraudēt veiksmīgu jūsu ārstēšanu?
Draugiem Facebook Twitter Google+