Foto – Shutterstock

Kā jāveido viengadīgie bumbieru stādi, ko piedāvā kokaudzētavās? Profesionāļa padoms 0

Kā jāveido viengadīgie bumbieru stādi, ko piedāvā kokaudzētavās? ZANE Ķegumā

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 27
TESTS. Atbildi uz 10 jautājumiem un uzzini, kādu vērtējumu tu iegūtu šajā latviešu valodas testā!
Lasīt citas ziņas

“Bumbierei viengadīgais stāds ir kā gara maikste bez sānzariem. Tas jāveido tāpat, kā to dara kokaudzētavā,” skaidro Dārzkopības institūta Agrotehnisko pētījumu un šķirņu izvērtēšanas nodaļas pētniece Inese Drudze. “Ja dārza saimniekam nav pieredzes vainagu veidošanā, labāk iegādāties divgadīgus kociņus ar gatavu vainagu – jau izveidotiem sānzariem, lai arī šie stādi maksā dārgāk. Nepareizi apgriežot viengadīgos stādus stādīšanas gadā, tie ar laiku veido kušķi, ko ražošanas periodā ir grūti apkopt.”

Viengadīgos bumbieru stādus apgriež līdzīgi kā ābeles. Tiem saīsina galotni, atstājot stādu 1,2–1,5 m augstumā. Pēc pumpuru izplaukšanas nobrauka liekos pumpurus stumbra lejasdaļā. Vēlāk, kad jaunie dzinumi sasnieguši ap 10 cm garumu, vainaga zonā izvēlas 2–3 dažādos virzienos vērstus spēcīgākos dzinumus, lai no tiem veidotu skeletzarus. Tiem atzarošanās leņķis jāpaplašina ar knaģi. Pārējos sāndzinumus izgriež.

CITI ŠOBRĪD LASA

Bumbierēm vainagu veido ar 2–3 skeletzariem. Mūsu mainīgajos laika apstākļos visvairāk cieš stumbri un skeletzaru žākles, tādēļ jaunajiem kociņiem jau laikus jāpaplašina skeletzaru atzarošanās leņķi, tos atliecot nevis horizontāli, bet gan 45–60 grādu leņķī no stumbra.

Līdz ražošanas sākumam jaunajiem kokiem jācenšas ierobežot pārāk spēcīgu vasu augšanu – šajā nolūkā veģetācijas laikā noliec uz vainaga iekšpusi augošos dzinumus (noliec, tos atsienot) un vasarā (jūlijā, augustā) izlauž (nevis izgriež) skeletzaru galotņu konkurējošos dzinumus (ar galotnes dzinumu tie veido šauru leņķi, tādējādi traucējot galotnes augšanu).

Bumbieres aug spēcīgāk nekā ābeles, ir mazāk ziemcietīgas un sāk ražot vēlāk. Ražošanas sākums atkarīgs no šķirnes, piemēram, ‘Pepi’, ‘Latgale’ pirmo ražu dod trešajā ceturtajā, bet lielākā daļa šķirņu – tikai sestajā vai septītajā gadā pēc stādīšanas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.