×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
27. oktobris, 2015
Drukāt

Kā valsts tiks ārā no ievārītajām ziepēm – dalītā īpašuma? (12)

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Saeimai būs jāizlemj, kā izstrēbt zemes reformas un dzīvojamo māju privatizācijas gaitā būtībā pašu rokām ievārīto putru ar tā sauktajiem dalītajiem īpašumiem, kur zeme pieder vienam īpašniekam, bet uz tās uzceltie privatizētie daudzstāvu dzīvojamo nami dzīvokļu īpašniekiem, kuriem piespiedu kārtā jāmaksā par zemes nomu.

“Šis likumprojekts, jāatzīst, mums ir kā karstais kartupelis, tāpēc ka skar divu skaitliski lielu iedzīvotāju grupu – dzīvokļu un zemes īpašnieku intereses. Starp Eiropas valstīm esam vienīgā, kurā ir šādi dalītie īpašumi, kur attiecības starp zemes un uz tās uzcelto dzīvojamo namu īpašnieku regulē tā sauktā piespiedu noma,” atzīst Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs, piebilstot, ka Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likumprojektu varētu sākt pētīt ne agrāk kā novembra otrajā pusē. “Komisijas deputātiem priekšā ir liela izšķiršanās. Būtībā mums jāizlemj, vai virzīt šo likumprojektu uz priekšu vai atgriezt to atpakaļ ministrijai pārstrādāšanai.”
Četrus gadus Tieslietu ministrijā gatavotajā likumprojektā paredzēts, ka zemi zem namiem ļautu izpirkt dzīvokļu īpašniekiem, turklāt nevis no nākamā gada, bet sākot no 2020. gada. Ja par izpirkšanu izlemtu dzīvokļu īpašnieku vairākums, tad zemes īpašnieki nevarētu pret to iebilst.
Taču šaubas un neizpratne par likumprojektā ietvertajiem piedāvājumiem atskan no dažādām pusēm. Vai dzīvokļu īpašnieki spēs samaksāt par zemi? Kurš maksās par mērīšanu?
“Kārtējo reizi savas ievārītās ziepes, atļaujot atjaunot zemes īpašuma tiesības zem daudzdzīvokļu mājām, valsts mēģina atrisināt, uzkraujot visu atbildību tikai un vienīgi uz cilvēku pleciem,” spriež Latvijas Pašvaldību savienības padomniece juridiskajos jautājumos Gunta Kurme.

Visu rakstu lasiet 28. oktobra “Latvijas Avīzē” vai “Latvijas Avīzes” e-izdevumā.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Cien. komentētāji ,atgādinu par zemi ko mums dzīvokļu ipašniekiem uz sagrozītajiem PSRS plāniem iezīmēja un instrumentāli iemērīja MĒS SAMAKSĀJĀM AR SERTIFIKĀTIEM un tagad grib ar likumu samaksāt naudā .KOLOSĀLI ir mūsu ierēdņi TM ,gatavoti mūsu austskolās pec PSRS parauga [PRIVĀTĪPAŠUMA IZNĪCINĀŠANA}

 2. Likumprojekta teikts gan par zemes gabala lieluma pārsūdzibu, kaut nav pateikts, kas, kam un kā to varēs pārsūdzēt. Tā likumprojektā kārtējā aplamība, jo zemes lielumu, teikts likumā, noteiks atbilstoši jau spēkā esošajam likumam par privatizāciju. Kā var pārsūdzēt un kam to, kas pateikts likumā? Tas arī no tās pašas, kā minēts, “melu laboratorijas “sērijas.
  Piemēram, kas un kā var pārsūdzēt likuma normu, kur likumā “Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums” teikto, ka piespiedu nomas līgumu ar zemes īpašnieku, kā obligāto darbību, likums paredz slēgt namu apsaimniekotājam, proti, kā dzīvokļi var pārsūdzēt divu citu subjektu līgumu, kad likums neparedz, kādā veidā to var ietekmēt dzīvokļu īpašnieki.
  Piemēram: 17.10.2012. Nr.90/TA-2066 (2012) Saeimas Prezidijam Nosūtām izskatīšanai Ministru kabineta sēdē atbalstīto likumprojektu “Grozījumi likumā “Par zemes reformu Latvijas Republikas pilsētās””. 2. 12.pantā: izteikt pirmās daļas 1. un 2.punkta piezīmes otro un trešo teikumu šādā redakcijā:

  “Zemes nomas maksa nosakāma līdz 6 procentiem gadā no zemes kadastrālās vērtības. Ja puses nevar vienoties, nomas maksu nosaka tiesa.”;

  (Puses ir zemes īpašnieks un Rīgas namu pārvaldnieks (RNP), kuriem ir intereses vienoties par lielāku summu, lai gūtu lielākus ienākumus uz trešo personu – dzīvokļu īpašnieku rēķina. Kurš tad ies uz tiesu un tērēs naudu trešās personas labā, lai prasītu tiesai mazāku nomas procentu, prasīs tiesai noteikt sev zaudējumus?)
  Nu, vieni melu likumi.

 3. Jā, jā, likumprojekta nosaukums ir pareizs, atbilst autoru izdomai, kā nostrādās likums – tieši izbeigt dalīto īpašumu dzīvojamās mājās, tas ir likvidēt dzīvokļu īpašumu un visus dzīvokļus padarīt par īrniekiem, māja pāries zemes īpašniekiem, dzīvokli zemes īpašniekiem maksās nu jau nevis nomu par zemi, bet dzīvokļa īri un NĪ nodokli par zemi un rezultāts – tieši domāts daudzdzīvokļu mājās izbeigt dalīto īpašumu, notiks apmēram kā raksta ..: Valsts bandītisms. Pēdējā eseja: bandītisma modernizācija un konspirācijas šķirbas
  Arturs Priedītis
  01.10.2015.

 4. No "melu laboratorijas" Atbildēt

  Anotācijā likumprojektam “Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums” teikts, ka šim likumprojektam neviens sabiedrības pārstāvis priekšlikumus nav iesniedzis. TM pa kluso projektu izstrādāja, ievietoja savā mājas lapā, kuru lasa retais, izsludina sniegt priekšlikumus divu nedēļu laikā. Un stāsts – neviens nav neko iesniedzis. „Melu laboratorija” strādā.
  (1) Ir zināms, ka 2010. gadā biedrības “AUSMA” iesniedza rakstisku iesniegumu tieši Ministru Prezidentam Valdim Dombrovskim rokās, uz tā tika uzrakstīta V. Dombrovska rezolūcija Nr. 451- „TM sagatavot likumprojektu par dalītā īpašuma izbeigšanu (neprecīzs rezolūcijas atreferējums)”. TM trīs reizes mainīja rezolūciju, vilcināja gadiem ilgi un izdeva 3 likumu grozījumus, tos nosaucot par “sakarā ar dalīto īpašumu”. Un neviens grozījums, ko neatkarīgi no protestiem, Saeima pieņēma, nestrādā. To izpildīt jāierosina privātpersonai, kura pasūta projektus utt., tā arī maksā, ja neiesniedz, nekas nemainās. Tagad 20-25 gadus maksā nomas maksu (izpirkums faktiski iestājas pēc 12 gadiem), atkal liks izpirkt par spekulatīvu kadastrālo vērtību + 18 %.
  Man liekas, ka TM autori zaudējuši saprātu, gatavojas dzīt trimdā vēl ap 100 000 cilvēku, turpinot iznīcināt Latvijas tautu. Ieskaties projektā – izpirkuma cena nav pārsūdzama, ko noteiks VZD ierēdņi – vai tad tā nav korupcijas augsne, kur zemes īpašnieki var sarunāt ar VZD ierēdņiem un pašvaldības amatpersonām, kuras mērīs aizmuguriski dzīvokļu īpašniekiem “funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu”, lai zemes īpašniekam iemēra tādu zemes lielumu, lai to novērtē tik augstu – un zemes īpašnieku liela daļa varēs tikt ierakstīti miljonāru sarakstā. Vai no tās summas, pie tam, daudzi zemes īpašnieku vārdā, nebūs ko samaksāt par “otkatu”, kādus 10-20 %? Acīmredzama labi izstrādāta korupcijas augsne. Neviena vien amatpersona dzīvos zili zaļi. Dzīvokļu īpašniekus izūtrupēs, ja vairākums 50+1 nolems izpirkt, pārējie tiks iedzīti pašnāvībās, ja daļai nervi neizturēs, daļa aizbēgs trimdā, uz Sīriju laikam.
  (2) Likuma izstrādes gaitā biedrība “Ausma” iesniedza pētījumu un priekšlikumus uz 40 lapām, uz kura Laimdota Straujuma atbildēja, ka tas nosūtīts ministram Rasnačam un atbildēja, ka TM autoram sniegs uz to atbildi. Atbildes nav. Personīgi Raivim Kronbergam arī šis pētījums elektroniski iesniegts. Atbildes nebija, izņemot elektronisks paldies. Un, lūdzu, no „melu laboratorijas raksta”, ka neviens no sabiedrības nevienu priekšlikumu nav iesniedzis?!
  (3) .. portālā publicēts priekšlikums, iniciatīva parakstu vākšanai – „PAR PIESPIEDU NOMAS ZEMES KADASTRĀLO VĒRTĪBU” (arī otrs no Roberta Hartviga – „PAR PAMATOTU NEKUSTAMA ĪPAŠUMA NODOKLI” ), kā risināt zemes zem mājām kadastrālo vērtējumu, arī tas nav ņemts vērā. “melu laboratorijai” šie priekšlikumi “nebija zināmi?”.
  Vai tiešām VL/TB/LNNK ministrs Rasnačs ir tik analfabēts vai pārgudrs iesniegt Saeima šādu aplamu risinājumu, kas ir šis likumprojekts “Piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas likums”, kura nosaukums ir aplams un neloģisks, neatbilst saturam, jo dzīvojamās mājās nepastāv dalītais īpašums, izņemot, ka māja sadalīta dzīvokļos, bet starp tiem nav piespiedu elementa. Varbūt nosaukums nav nejaušs – lai, starptautiski lasot, neko nesaprastu.
  Mūsuprāt, cinisks un bezkaunīgs VISLATVIEŠU ministra likums, ko tagad iesniedza Saeimā.

  • Izlasīsim vēlreiz: “Likumi sev un saviem tuvākajiem” portālā pietiek.com. Paši kropli dzemdēja, paši nu lolo …

 5. Kārtējo reizi atgādinu “Pilsētu zemēm to pašu likumu kā lauku zemēm “. 1, Kamēr vēl ir neiztirgotas pašvaldību zemes.2, Vienreiz vis būtu vienlīdzīgi untiesiski . Jo ir ap 3000 zemju īpašnieku um115 000 dzīvokļu īpašnieku . Esmu informējis MK ,TM biroja vad.unTM Valsts sekr. EM biroja vad . Kā redzat 0 reatcija.Vajadziga kopīga akcija.

 6. tās “ziepes” sekmīgi turpinās MK noteikumos par atkritumu apsaimniekošanas apmaksu, ūdens patēriņa starpību “kristīgo” sadalījumu u.t.t. Škiet, ka Latvijas iestādēs strādā .. un .. to visu akceptē

 7. Tas tika izdarīts padomju nomeklatūras ierastajā kukuļkonveijera veidā ar aktīvu ārzemju latviešu līdzdalību.Rezultatā ir radušies tūkstošiem nevainīgu upuru,kuriem neatkarība ir atnesusi rūgtumu un beztiesiskumu.Vainīgie joprojam jūtas ļoti komfortabli un neaizskarami un no nepārtrauktās varas augstumiem pat nežagojas.

 8. Pilsoņi,kas saievēlēja tās vai to saeimu,kad tika pieņemti zemesīpašniekiem izdevīgie likumi nebija politiski atbildīgi?Kas ievēlēja par prezidentiem vājprātīgos slepkavas ASV un Krievijā,varbūt,marsieši?!!

 9. šīs zemes ir jāizpērk valstij, jo tur ietilpst pievedceļi pie mājām iekšpagalmos, kā arī mājas uzturēšanai nepieciešamā zemes platība ir 5 metri ap māju. Valsts konkrētu cilvēku izpildījumā ievārija šo graujošo nelikumību, tad arī pati lai izstreb, Samazināt pensijas un algas un visus ienākumus, politiķiem, kuri pieņēma šadus pretlikumīgus lēmumus.

 10. Izveidot parlamentāro komisiju un nosaukt vainīgos, puliskojot arī personas kodus

 11. Vai tie nebija Šķēles un Grūtupa laiki, kas izvirzīja šādas aplamības?

Draugiem Facebook Twitter Google+