Kaļ bedri un dedzina līķus. Līdzās lielfermai uzietas mežacūkas jālikvidē kā viduslaikos 0

Talsu novada Ģibuļu pagastā, nepilna kilometra attālumā no lielā cūku kompleksa “Brīvkalni” mednieki šonedēļ atraduši no Āfrikas cūku mēra (ĀCM) nobeigušās mežacūkas, kuras, pateicoties jauniem rīkojumiem, bija spiesti likvidēt, sasalušajā zemē izkaļot bedri un beigtos dzīvniekus dedzinot.

Reklāma
Reklāma
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Lasīt citas ziņas

Vietējā mednieku kolektīva vīri sākumā atraduši vienu kritušu sivēnu, bet vēlāk, apsekojot tuvāko apkārtni, uzieti vēl trīs dzīvnieki, uz kuru atrašanās vietu norādīja kraukļi. Viens no dzīvniekiem izcirtumā bijis pat zem zaru kaudze. Iespējams, zari līķim uzmesti mežizstrādes laikā, tumsā beigto dzīvnieku nepamanot.

Par atradumu mednieki nekavējoties informējuši Valsts meža dienestu, kura darbinieki savukārt ziņojuši Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD).

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā uzskata mednieki, bīstamais precedents radies, pateicoties Satiksmes ministrijas (SM) birokrātu pārcentībai attiecībā uz Eiropas valstu nolīguma par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem prasību attiecināšanu arī uz vietējiem pārvadājumiem. Praksē tas nozīmē, ka beigtās mežacūkas mednieki nedrīkst izvest.

Mednieks Aigars Ralle teic, ka PVD konteineros cūkas ievietot vairs nevar, jo tos neviens neizvedīs. Beigtos dzīvniekus transportēt nav iespēju, jo cūkas ir infekcijas avots un atbilstoši pašlaik spēkā esošajam normatīvajam regulējumam, tās pārvadāt ar autotransportu bez speciāla aprīkojuma un sertifikātiem ir likumpārkāpums.

Līdz ar to medniekiem nekas cits neatlika, kā dzīvniekus savilkt vienuviet, nest uz mežu malku un kurināt ugunskuru. Tā kā pilnībā līķi nesadega, atlikušo nācās aprakt, pirms tam sasalušajā zemē izkaļot bedri. Risinājums kā viduslaikos, kad citu iespēju vienkārši nebija – vien ugunskurs un bedre.


Foto no Aigara Ralles personīgā arhīva.

Tikmēr medniekus ļoti uztrauc, ka mežacūku līķus nav bijis iespējams pilnībā aizvākt no cūkkopības kompleksa apkaimes. Tie paši kraukļi, kuri pusdienojot pie kritušo mežacūku līķiem, palīdzēja notikušo atklāt, manīti ielidojam arī cūkkopības kompleksa teritorijā.

Ziemeļkurzemes virsmežniecības Talsu nodaļas vecākais mežzinis Mārtiņš Ralle informē, ka šajā apkārtnē aptuveni divu meža kvartālu platībā pēdējos divos mēnešos atrastas 16 no ĀCM nobeigušās mežacūkas.

Lūk, reāla situācija, kuru SM ierēdņu traktējums par Eiropas prasību attiecināšanu uz vietējiem pārvadājumiem liedzis operatīvi likvidēt bīstamu situāciju, un vīrusa perēkļi būtībā palika turpat dabā.

Vērtējot SM ierēdņu atbildi, kā un kad mednieks drīkst pārvietot mežacūku ķermeni, tas tomēr šķiet visai dīvains. Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Greiškalna norāda: “Medniekam medījot nav informācijas par dzīvnieka veselības stāvokli. Bīstamo kravu pārvadājumu normatīvie akti piemērojami tikai no tā brīža, kad saslimšanas gadījums ir apstiprināts. Prasības arī nav attiecināmas uz privātpersonām, kas veic pārvadājumu savām vajadzībām (piemēram atpūtai vai sporta nodarbībām), nodrošinot to, ka parastos pārvadāšanas apstākļos nenotiek kravas satura noplūde. Balstoties uz iepriekš minēto, nosacījumi nekādā gadījumā netiek attiecināti uz medniekiem, kas pārvadā nomedītos dzīvniekus. Noteikumi attiecas uz infekciozas vielas saturošu dzīvnieku izcelsmes produktu pārvadājumiem, ja saslimšanas gadījums ir apstiprināts un pārvadājums tiek veikts, lai nogādātu infekciozo materiālu pārstrādei vai iznīcināšanai.”

Reklāma
Reklāma

Mežā atrasta mežacūka 80% gadījumos ir slima ar ĀCM, mednieks to “atpūtai vai sporta nodarbībām” noteikti nepārvadās, bet ieguldīs savu laiku un resursus, kā tas bijis ir jau kopš 2014.gada, lai mežu uzkoptu un infekcijas perēkli likvidētu. Par šiem gadījumiem SM atbildi nesniedz, bet gan radījusi situāciju, ka inficētas mežacūkas vairs nav kur likt!

Norādām, ka Pārtikas un veterinārais diensts pārtrauc mežacūku blakusproduktu savākšanu konteineros. Savā 6.marta vēstulē mednieku nevalstiskām organizācijām un Valsts meža dienestam PVD norāda: “Saskaņā ar SM skaidrojumu, dzīvnieku blakusproduktus, kuri satur vai var saturēt virkni slimību ierisinātāju (t.sk. ĀCM) jāpārvadā saskaņā ar Eiropas valstu nolīguma par bīstamo kravu starptautiskajiem pārvadājumiem ar autotransportu (ADR) prasībām. Tā kā PVD personāls nav attiecīgi apmācīts un autotransports sertificēts, PVD nav tiesīgs īstenot mežacūku transportēšanu un sākot ar šī gada 5. martu šos, pasākumus neveiks.”

Papildus tam PVD rīcībā šobrīd nav blakusproduktu sadedzināšanas aprīkojums, kā arī uzņēmums ar, kuru tika noslēgts līgums par pakalpojuma sniegšanu, šobrīd tehnisku iemeslu dēļ nedarbojas. “Esam spiesti pārtraukt meža cūku blakusproduktu savākšanu konteineros,” tā PVD.

Tādēļ atklāts paliek jautājums, ko medniekiem pašlaik darīt ar nomedītām un ĀCM pozitīvām mežacūkām, kā arī mežā atrastām beigtām mežacūkām?

Atbildījās iestādes saka dedziniet vai rociet! Rakt pašlaik ir praktiski neiespējami, jo zeme ir sasalusi, bet dedzināšana ir īslaicīgs risinājums, jo drīz sāksies uguns nedrošais periods. Ko reāli darīt, konkrētas abildes nav. Mednieki pašlaik ir vienīgie, kuri reāli ir gatavi doties uz mežu un inficētās mežacūkas no turienes izvest, tikai konkrētas valsts institūcijas to nevis atbalsta, bet gan mēģina apturēt.
Vairāk par šo problēmu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.