×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
12. novembris, 2015
Drukāt

Kamermūzikas leģenda – Borodina stīgu kvartets Rīgā

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Rīgā viesosies kamermūzikas leģenda – viens no pasaulē vecākajiem stīgu ansambļiem, Borodina stīgu kvartets no Krievijas. Koncertā 12. novembrī Lielajā ģildē izskanēs kvarteta 70. jubilejas programma, kurā klausītājus priecēs izsmalcinātas Šostakoviča, Bēthovena un Borodina mūzikas interpretācijas.

Borodina kvartets ir viens no vecākajiem kamermūzikas ansambļiem pasaulē – stīgu kvartetu 1945. gadā Padomju Savienībā izveidoja četri Maskavas konservatorijas studenti: Rostislavs Dubinskis, Vladimirs Rabejs, Jurijs Nikolajevskis un Mstislavs Rostropovičs, kura vietā drīz vien nāca Valentīns Berļinskis. Nodēvējuši sevi par Maskavas filharmonijas kvartetu, desmit gadus vēlāk viņi mainīja nosaukumu un kļuva par Borodina kvartetu.

Septiņos gadus desmitos kvartets sevi apliecinājis kā dziļi kamermūziku izprotošs interprets. Kvarteta rokraksts ir rūpīgas Bēthovena un Šostakoviča mūzikas interpretācijas – 2015. gadā Borodina kvartets ir kļuvis par Starptautiskās Šostakoviča balvas laureātu, taču kvarteta mūziķi labi pārzina arī mūziku no Mocarta līdz Stravinskim.

Izdevums “Daily Telegraph Australia” ir nodēvējis Borodina kvarteta mūziķus par “krievu dižmeistariem”. Viņu īpašā saikne ar krievu repertuāru ir balstīta uz krievu stīgu kvartetu mūzikas pīlāru Aleksandra Borodina, Pētera Čaikovska un Dmitrija Šostakoviča, kā arī Mihaila Gļinkas, Igora Stravinska, Sergeja Prokofjeva un Alfrēda Šnitkes mūzikas nemitīgu daudzināšanu, atskaņošanu un ieskaņošanu. Kvartets ir kļuvis pazīstams, pateicoties tā izpildītajām krievu mūzikas interpretācijām, kas raisījušas kritiķu atzinību visā pasaulē. “Frankfurter Allgemeine Zeitung” raksta: “Tie nav četri atsevišķi mūziķi, bet viens vesels, ārkārtīgi virtuozs sešpadsmit stīgu instruments.”

Līdzās kvartetu atskaņošanai Borodina kvartets regulāri piesaista izcilus mūziķus sava kamermūzikas repertuāra paplašināšanai. Starp kvarteta skatuves partneriem bijuši Svjatoslavs Rihters, Jurijs Bašmets, Maikls Kolinss, Mario Brunello. Kvartets arī regulāri sniedz meistarklases.

Ginesa rekordu grāmatā ierakstītais cienīgā vecuma kvartets tā 70. gadskārtā piedāvā iespēju pārliecināties par estētisko vērtību nepārtrauktību. Kopš 1945. gada pasaule ir mainījusies līdz nepazīšanai, taču Borodina kvartets ir saglabājis uzticību skanējuma skaistumam, tehniskai izcilībai un dziļi vērīgai muzicēšanai.

2015. gadā Borodina kvartets svin jubileju, uzstājoties visā pasaulē – Maskavā, Sanktpēterburgā, Roterdamā, Tokijā, Stambulā, Monreālā, Vankūverā, Amsterdamā, Varšavā, Londonā, Frankfurtē, Honkongā, Maiami un Filadelfijā, Berlīnē, Cīrihē, Vīnē un arī Rīgā. Šobrīd kvarteta sastāvā muzicē Rubens Agaronjans (vijole), Sergejs Lomovskis (vijole), Igors Naidins (alts), Vladimirs Baļšins (čells).

Varbūt noder!!

Koncerts – 12. XI 19.00 Lielajā ģildē

Biļetes: “Biļešu serviss” tirdzniecības vietās, www.bilesuserviss.lv

Cena: EUR 12 – 50

Programmā: A. Borodins, “Otrais stīgu kvartets Re mažorā”; D. Šostakovičs, “Astotais stīgu kvartets do minorā, op.110”; L. van Bēthovens, “Piecpadsmitais stīgu kvartets la minorā, op. 132”.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+