×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.5°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
26. februāris, 2016
Drukāt

Kāpēc Krievijai ļauj šeit ražot šokolādi? Atbilde “LA” lasītājam (25)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

“Nesaprotu, kāpēc Latvijai vajadzīga Krievijas šokolādes fabrikas “Pobeda” filiāle Ventspilī – kurš deva atļauju jeb parakstīja līgumu ienākt šīm investīcijām? Jebkura konflikta gadījumā valsts, kurai te ir īpašums, gribēs to aizstāvēt jebkuriem līdzekļiem!” jautā “LA” lasītājs Andris Karsums.

 

Šāds jautājums lasītājam radies pēc tam, kad “LA” vēstīja par jaunas šokolādes ražotnes izveidi Ventspilī. Ražotnes īpašnieki ir Krievijas pilsoņi Muravjovu ģimene, šokolādes fabrikas izveidošanā piesaistīta Eiropas nauda 2,5 miljonu eiro apmērā.

Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Urpena skaidro: “Ārvalstu tiešās investīcijas (ĀTI) tautsaimniecībā ir atbalstāmas, ņemot vērā to pozitīvo ietekmi uz Latvijas ekonomikas attīstību. ĀTI sekmē jaunu darba vietu izveidi, rada iespēju izmantot jaunas tehnoloģijas un priekšnosacījumus tehnoloģiju pārnesei, veicina valsts integrēšanos starptautiskajā tirdzniecībā un uzņēmumu iesaistīšanos ražošanas noietu ķēdēs, notiek ražošanas diversifikācija, tiek celta uzņēmumu darba efektivitāte, tādējādi tiek attīstīta ne tikai konkrētā uzņēmējdarbība, bet arī iekšējā valsts uzņēmējdarbības vide kļūst aizvien konkurētspējīgāka. Papildus norādām, ka Latvijas preču un pakalpojumu eksporta veicināšanas un ārvalstu investīciju piesaistes pamatnostādnēs 2013. – 2019. gadam definēta pārtikas rūpniecība kā viena no prioritārajām nozarēm gan eksporta veicināšanā, gan investīciju piesaistē.”

Latvijā jebkuram investoram – vietējam vai ārvalstu – ir vienādas tiesības, pienākumi, prasības un atbildība, uzsver Evita Urpena, norādot, ka “Pobeda Confectionary” atbilst visām likumdošanas prasībām, lai sāktu ražošanu. Viņa arī informē, ka uzņēmums “Pobeda Confectionary” pieder privātiem uzņēmējiem un Krievijas valsts nav tā kapitāldaļu turētājs. SIA “Pobeda Confectionery” Latvijā reģistrēta 2014. gada 1. aprīlī, tātad tas ir pašmāju uzņēmums. Fabrikā Ventspilī un pārdošanas nodaļā Rīgā paredzēts nodarbināt aptuveni 75 Latvijas iedzīvotājus. Projekta īstenošanai tika atvēlēti vairāk nekā 10 miljoni eiro un, kā uzzināja “LA”, projektā ieguldīti 2,5 miljoni eiro Eiropas līdzfinansējuma. Uzņēmuma “Pobeda Confectionery” ražošanas uzsākšanai Latvijā atbalstu sniegusi gan Ventspils Brīvostas pārvalde, gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA). Uzņēmums šobrīd īrē telpas no Ventspils Brīvostas pārvaldes, kas sākotnēji tika būvētas Latvijas kokrūpniecības uzņēmumam, taču iepriekšējais uzņēmums šobrīd neveic saimniecisko darbību un telpas uz līguma pamata izmanto “Pobeda Confectionary”. Uzņēmumam ienākot Latvijā, LIAA iesaistījās, palīdzot noorganizēt tikšanos ar citām valsts pārvaldes institūcijām, kā arī uzņēmums piedalās LIAA administrētajā ES struktūrfondu līdzekļu piesaistes programmā, skaidro Ekonomikas ministrijā.

Šis ir pirmais gadījums, kad Ventspilī investīcijas veikuši liela Krievijas pārtikas uzņēmuma īpašnieki. Faktiski var teikt, ka ar Krievijas un ES naudu Ventspilī izveidota ražotne, kas rada jaunas darba vietas un maksā nodokļus.

Ja vērtē kaimiņvalsts investīcijas Latvijā kopumā, jāatgādina – pirms vairākiem gadiem pārtikas nozarē kā investori ienāca vairāki Krievijas pilsoņi. Tā lielāko piena pārstrādes uzņēmumu a/s “Rīgas piena kombināts” (“RPK”) pirms vairākiem gadiem iegādājās Krievijas miljardieris Andrejs Beshmeļņickis, kas uzņēmumā līdz šim ieguldījis miljoniem eiro. Pēc “RPK” sekoja “Valmieras piena” iegāde un abi uzņēmumi tika apvienoti “Food Union” grupā. Pērn rudenī “Food Union” finanšu partneris “Meridian Capital” paziņoja par nodomu iegādāties “Rīgas piensaimnieku”, un šim solim rudenī zaļo gaismu deva Konkurences padome. Tas nozīmē, ka “Food Union” grupā iekļausies arī “Rīgas piensaimnieks”, līdz ar to pašlaik trīs vieni no lielākajiem pašmāju piena kombinātiem koncentrēti vienās – Krievijas investoru – rokās.

Tāpat lasītājiem jāatgādina, ka lielākais pašmāju alkohola ražotājs “Latvijas balzams” kopš šā gadsimta sākuma ir Krievijas pilsoņu rokās, lai gan oficiāli tas pieder “Amber Beverage Group”, kas savukārt pieder Nīderlandē reģistrētajai “SPI Group”. Tāpat arī zivju pārstrādes uzņēmumā Liepājā “Kolumbija Ltd.” ir austrumu kaimiņvalsts kapitāls.

Der zināt, ka Krievijas sankcijas pārvilka svītru Krievijas kapitāla uzņēmuma “GazEnergoStroi” vēlmei attīstīt Valmieras gaļas kombināta teritoriju, veicot ražošanas telpu izveidi un rekonstrukciju, tajā izveidojot gaļas produktu ražotni. Šī projekta īstenotāji vēlējās piesaistīt arī ES finansējumu, bet LIAA atbalstu neguva. Skaidrs, ka valstij stratēģisku objektu pārdošanā jābūt ļoti piesardzīgiem un tādus uzņēmumus kā bankas, enerģētikas vai telekomunikāciju kompānijas kaimiņvalsts investoriem nevajadzētu pārdot.

Kopumā līdz šim Krievijas Federācija bijusi piektais lielākais ārvalstu investors Latvijā – kopējais investīciju apjoms ir 498 miljoni eiro, ko ieguldījis 6221 investors, liecina “Lursoft” dati. Salīdzinājumam: vislielākais ārvalstu investors – Zviedrijas Karaliste – ieguldījusi pavisam 1,6 miljardus eiro, bet investoru skaits ir 792.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Karsums var neēst šokolādi un gulēt mierīgi.

 2. Atgādinu ,LA, ka likumdošanai nav prasību, nav un nebūs! Likumdošana neaizliedz, neatļauj, nekādi mūsu dzīvi neierobežo! Minētās darbības veic LIKUMI! Žurnālistiem šādi “sīkumi” ir jāzina.

 3. Krievija grasījās it kā atvērt Latvijā cukura ražotnes un tad viss atkal noklusa,kad pēc Saeimas atlaišanas savēlēja tos pašus atpakaļ.Lai tik nāk un dod darbavietas,mūsējie nespējnieki jau prot tikai visu nolikvidēt

 4. Cik tad vispār Latvijā ir palikuši nacionālie uzņēmumi? Bankas skandināviem, angļiem, ražošana Krievijai.

 5. Viņi domā, ka tas joks Atbildēt

  kārtējā nodevība, sodāmo skaits palielinās

 6. Nelaimīga Ventspils Pobeda Atbildēt

  kauns par so murovjovieti, mums pietiek savu šokolādes un eiropas nauda pienakas Latvijai nevis krievijai.

 7. Latviešu bauriem jau neko nevajag,un tas gudrais jautājuma uzdevējs vai painteresējas kam pieder Latvijas Balzāms

 8. Nav man nekāda agstākā biznasa izglītība, bet es saprotu to, ja atļauj visādām krievijām te veidot uzņēmumus, tad nav grūti iedomāties to, kas notiks valstī pēkšņi taiksim visu to likvidējot. Nevajag nekādu pat karu, uz ceļiem notupušies visi lūgsies krievam pēc padačkām, jo izrādas liela daļa cilvēku ir palikuši bez līdzekļiem, darba. Latvijai no nedraudzīgu valstu investoriem ir jāatturas jo negatīvas sekas noteikti kādreiz būs, bet par to mūsu vadoņi nemaz negrib domāt, viņiem interesē otkati no visa šī. To, ka tā nevajadzētu darīt, ceru paši viņi saprot. Pa lielam salīdzinot ar citām normālām valstī nu ļoti daudz kas ir vienkārši “”čerez žopu”” veidots, ne tā kā lai tautai būtu labāk……..

 9. Vai tur augšā sēdošie domā ka tauta nesaprot kāpēc atļāva krievam šokolādi brūvēt? Kāpēc tik gari un plaši atrunājoties muldēt. Venspilī vienkārši tāpat jebkuram pat latvietim nemaz narunājot par krievu, kaut vai piparbodīti neatļautu atvērt. Varbūt vārdā nesauksim, bet šajā gadījumā nu noteikti naudiņu ķepā iespieda ne mazu vienam otram pilsētas vadonim. Un eironaudiņu redz arī esot dabūjuši nemazo ko ieguldot jau sāk izzaimniekot. Man vienkāršan valsts ļautiņam, valsts ne santīma, ne eurcentiņa nekad nau iedevusi kaut ko uzsākt, bet te vadoņi visu nokārto, sakārto kā nākas. Un neviens man neiestāstīs, ka bez atkatiem viss notika, ne 20%, ne 10%, ne 5% nepiebāza kabatas.
  Jo ka mūsējiem ierēdņiem apetītes ir lielākas kā Nīlas aligatoriem, to šķiet Āfrikas aborigēni pat zin.

 10. Nu ja, labs veids kā Krievijas pilsoņiem piesaistīt 2,5 MIO
  eurofondu naudiņas… bet sev jau personiski…
  un radīt pie veina vietējiem lieku konkurenci preču noietā vēl arī.
  Lai gan, ja reiz… vietējie visu izpārdod ārzemniekiem, – tad sekas tās visai loģiskas un tikai…
  🙁

 11. Ne aņka, bet maita raksta Atbildēt

  Anna 26. februāris, 2016 13:24
  Atbildēt

  Kāda tad ir vaina, pēc krieva parasti viss paliek , to var lietot tālāk. Bet pēc citiem? Kāpēc tad lai nenāktu uzņēmēji no Krievijas, ja mūsu ( Piedod mana dzimtene) valdība laiž muļķ… Kāpēc jāizšķiež līdzekļi, tas pats mazumiņš visādām muļķībām, piemēram uzturot kaut kādu (nato), vai mums ir ķirzakas galvu piedirsušas, ka no Krievijas jābaidās?!

 12. Līdēji un ru sulaiņi valda Atbildēt

  Latvija varēja pieprasītt citu nosaukumu šim Latvijā ražotajam izstrādājumam, jo šādai prasībai būtu gan loģiska, gan morāla, gan valodu likumam atbilstoša norma? Citādi drīz uzradīsiesar krievu investori ar nosaukumiem Uŗā Sarkanarmijai!, Slava KGB!, Staļins Kremlī utt.!!!

 13. Viss Krievijas biznis Atbildēt

  Ieskaitot privātais ir pakłauts Krievijas politikai. Tādēł visas investīcijas no pašreizējās Krievijas ir jāuzskata kā ja ne aktuālus tad potenciālus hibridkara variantus. Un ar to, ka šī fabrika lemta Ventspilij, interesanti kā Lembergs ar to varētu būt iesaistīts. Kapēc Ventspilī?

 14. paldies katram investoram!!!!!

 15. Es saprastu, ka prasības būtu līdzīgas investoriem, kas nāk no draudzīgām valstīm. Turklāt šokolādes ražošana Latvijā jau notiek, un vietējie ražotāji no tā tikai zaudēs. Arguments, ka investors ir privāts un tur nav Krievijas valdības nauda ir smieklīgs – Krievijā ekonomika ir pakārtota politikai, ja būs nepieciešamība investori darīs to, ko Putins liks.

 16. Kāda tad ir vaina, pēc krieva parasti viss paliek , to var lietot tālāk. Bet pēc citiem? Kāpēc tad lai nenāktu uzņēmēji no Krievijas, ja mūsu ( Piedod mana dzimtene) valdība laiž muļķi. Kāpēc mūsu valsts ierēdņiem savi līdzcilvēki ir dubļu vērtībā?! Kāpēc jāizšķiež līdzekļi, tas pats mazumiņš visādām muļķībām, piemēram uzturot kaut kādu (nato), vai mums ir ķirzakas galvu piedirsušas, ka no Krievijas jābaidās?! Tas viss ir muļķības!!!! Jelgavas cukura fabrika kam pieder ?! Un kā nu ir ar Liepājas cukura fabriku? Un to cukura fabriku Latgalē – Kāpēc tās ir ATDOTAS ĀRZEMNIEKIEM. Lauksaimniecībā daži vietējie peras, kā pliki pa nātrēm, kāpēc mūsu uzņēmumi iznīkuši, skolas likvidē, slimnīcas kā iestādes izkropļotas par dienas centriem un medicīnas viesnīcām?! Kāpēc cilvēkus triec ārā no Latvijas, no zemes kas senčiem no paaudzes paaudzē piederējis?! Kāpēc laukos cilvēkam par savu īpašumu, ko jau atpircis no valsts , likumīgi = ir jāmaksā nodoklis?! Ražošanai jābūt, jāatjauno rūpnīcas, no jauna jāiekustina sabojātais mehānisms, jātirgojās ar to pašu Eiropas Savienību, ne vis iet viņas pavadā kā lopiņam uz nokaušanu. Jāmāca jauno atlikušo jaunatni profesijām, kas varētu visu to mehānismu apkalpot, tad būs sava ražošana, tad arī cilvēki atgriezīsies. Krievija mums būtu labs gāzes, jēlnaftas un citu resursu labs piegādes partneris, savukārt mēs varētu piegādāt tiem savu izaudzēto pārtiku, adījumus un sadzīves priekšmetus. Tāpat ar Skandināvu valstīm- meža tehniku, tā ir augstas kvalitātes.
  Jāizmanto mūsu kaimiņus Latvijas Valsts uzplaukumam.

 17. Un tomēr ir jābūt ļoti piesardzīgiem ar dažu ārvalstu “investoriem”, jo viņi var mierīgi sačakarēt pārējo tirgu ar saviem tipiskajiem “austrumu” izgājieniem…

 18. Lai tik nāk un ražo, bet mani vairāk interesē, kā valsts investori, kas ir ārpus ES, kā arī nav kopējā ekonomiskā zonā ir piesaistījuši ES fondu līdzekļus?
  Es to uztveru nevis, kā investīciju Latvijā, bet naudas atņemšanu Latvijai, iegūstot par sviestmaizi modernu ražotni…

Draugiem Facebook Twitter Google+