×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
1. decembris, 2016
Drukāt

Atis Klimovičs: Kāpēc mūsu ģenerāļi klusē? (35)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Katrs Latvijas iedzīvotājs būs kaut reizi dzirdējis kāda ārvalstu komentētāja vai militārā eksperta izteikumus par to, cik dienās uzbrukuma gadījumā sabrukšot Latvijas un tās kaimiņu aizsardzība. Šie spriedumi izskanējuši un tas labi (jo vajadzētu mudināt daudz intensīvāk strādāt pie aizsardzības spēju uzlabošanas), tikai nesaprotami, ka mūsu valsts iedzīvotāji nav saņēmuši vietējo militāro speciālistu viedokli. Varētu pieņemt, ka aizsardzības ministram un Nacionālo bruņoto spēku komandierim nepiestāv dažādu ekspertu viedokļu komentēšana, tomēr to varētu izdarīt kāds no atvaļinātajiem ģenerāļiem. Viņi taču pārzina tematu, turklāt, vairs nebūdami aktīvajā dienestā, varētu bez lielām bažām sniegt sabiedrībai lielāku skaidrību šajā būtiskajā jautājumā. Un tomēr – speciālisti klusē. Iespējams, nevēlas atzīt neglaimojošo īstenību, kas parādītu mūsu valsts aizsardzības spējas ne no tās spožākās puses. Turklāt saņemtu gana daudz sabiedrības kritikas par kara histērijas kurināšanu. Agrāk šādam viedoklim būtu sarežģītāk oponēt, bet tagad pēc krievu iebrukuma Gruzijā 2008. gadā un šobrīd īstenotās agresijas Ukrainā mēs dzīvojam pilnīgi citā realitātē. Un tā, kā redzams no ukraiņu mediju ziņām, ir gana skaudra – beidzamo nedēļu laikā atkārtoti norādīts, ka ukraiņu spēki tiek apšaudīti visos frontes virzienos. Nevajag pievērt acis un izlikties, ka tā visa nav. Arī neievērot stipri pieaugušo Krievijas armijas klātbūtni un apjomīgos manevrus pie Latvijas robežas. Nevajag sekot Rēzeknes mēram Aleksandram Bartaševičam, kas ir neizpratnē par neredzēti “lielo” militāro aktivitāti Latgalē. Ko gan citu apgalvot “Saskaņas” pārstāvim, kura partija nav pamanījusi nedz Krimas sagrābšanu, nedz iebrukumu Austrum­ukrainā, un darbojas Latvijas politikā pilnīgā saskaņā ar noslēgto sadarbības līgumu ar valdošo politisko spēku Krievijā? Diezin vai saskaņieši godīgi atbildētu uz jautājumu, kādas armijas manevrus viņi būtu gatavi jūsmīgi sveikt.

Kā iespējams spriest pēc dažādām norisēm Latvijas bruņotajos spēkos, valsts aizsardzības uzlabošanai tiek pievērsta palielināta uzmanība. To centies apliecināt arī bijušais aizsardzības ministrs Artis Pabriks, kura vērtējumā ar paredzamo ģenerālmajora Leonīda Kalniņa iecelšanu NBS komandiera amatā Latvijas bruņotie spēki iegūtu īstu “kaujas virsnieku, nevis parketa ģenerāli”. Arī paša L. Kalniņa izteikumi neatstāj vietu šaubām par atbilstību svarīgajam amatam. Apstiprinot galvenos akcentus – attīstīt pretgaisa aizsardzības, artilērijas (turklāt palielinot darbības attālumu) un tanku iznīcināšanas spējas – šķiet, redzama Ukrainas kara pieredzes aizgūšana. Donbasa frontē bijis skaidri redzams, cik nozīmīga loma ir spējām atbildēt uz pretinieka artilērijas uguni. Arī tam, cik liela loma mūsdienu karā ir nelielām mobilām ar gana lielu uguns jaudu nodrošinātām vienībām. Pareizs solis ir brigāžu struktūras izveidošana zemessardzē, kas, pēc aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa teiktā, vērsta uz militāro spēju paaugstināšanu.

Beidzamajā laikā pieaugošu interesi izraisa jautājums par lielāka skaita rezervistu sagatavošanu. To iespējams paveikt, iesaistot šajā procesā visus tos pilsoņus, kurus līdz šim aizsardzības resors nav paredzējis apmācīt. Daudziem cilvēkiem nav pietiekami daudz brīva laika, lai pilnvērtīgi darbotos zemessardzē, taču viņi labprāt izietu apmācības. Ukrainas pieredze liecina, ka kara situācijā darāmais atrodas krietni lielam iedzīvotāju skaitam.

Visiem, kas tik ļoti pieķērušies ekspertu teiktajam par aizsardzības spēju sabrukumu pāris dienās, derētu iztēloties, ko darītu agresors, ja jau pašā konflikta sākumā tas saskartos ar alianses pārspēku gaisā. Ir skaidrs, ka par to domā kā NATO komandieri, tā arī krievu ģenerāļi. Savukārt Latvijas aizsardzības resoram, šķiet, vajadzētu vadīties no skarbās vēsturiskās pieredzes, strādājot ar vienu moto: “Nekad vairs!”

Pievienot komentāru

Komentāri (35)

 1. Ir skaidrs, ka sadi teksti tiek biditi apzinati, lai tadi klimovici pec tam uz tiem varetu atsaukties.

 2. Krievijas izlūki sabēdājušies, netiek pie Latvijas stratēģiskiem noslēpumiem. Arī ar “naivo” žurnālistu starpniecību – nē.

 3. Kadi arvalstu mediji.Kur ir informacijas avoti.Jus ticat tam Latvijas,nezin no kurienes nemtiem rakstiniem.Noverss uzmanibu musu valdiba.

 4. žurnālists atkal skāris aizsardzības jautājumu!!! Ja visus valsts atjaunotnes gadus domātie līdzekļi TIEŠĀM BŪTU NOVIRZĪTI aizsardzībai, tad mēs nebūtu šobrīdējā situācijā! Tad NEBŪTU NEVAJADZĪGI JĀDEBATĒ, JĀDUSMOJAS UN JĀCENŠAS SALĪDZINĀT VALSTS AIZSARDZĪBU UN VESELĪBU! ATŠĶIRĪBA vienīgi tur, ka veselību tik tālu nolaiduši paši ārsti – veselības ministri, ar nolūku radīt MAKSAS MEDICĪNU, TĀ PIEPILDOT SAVAS KABATAS! Paskatieties, KĀDAS TRAĢISKAS CENAS JĀMAKSĀ PAR ZĀLĒM! Labi, ka tiek runāts par draudiem Latvijai un reizē stiprināta valsts aizsardzība, jo nebūs kā ar mietu pa pieri tumšā kaktā! TĀ NAV KARA HISTĒRIJAS KURINĀŠANA! Vai nepietiek ar Gruziju, Piedņestru, Ukrainu?????????? KUR CITA GARANTIJA?????? NAV GARANTIJAS!

 5. LATVIJĀ JĀVĒRO , KO DARA ŽĪDI. Ja Suharevs un Rietumu banka sāk tīt bagāžu un pamazām aizbraukt, kad citi ievērojami žīdi sāk pamazām mukt no Latvijas , tad uz dienu jābūt gataviem uzbrukumam. Suharevs ir Maskavas ietekmīgo žīdu komandas loceklis un ir nobildējies kopā ar žīdiem pie Pūķina!

  • Ir vērts pētīt augstāk minētās tautības baņķieru rīcību,lai paredzētu iespējamos notikumus tuvākā nākotnē.
   Nevar izslēgt to ,ka šie naudas maisi gatavo ziedu klēpjus par godu tam ,ka vēlēšanās uzvar ,,saskaņa,, ar visām izrietošām sekām.Iespējams ka viņi jau zin kādā attiecībā un kam personīgi mainīs eiro pret rubļiem.

 6. Žurnālists laikam vēlas lai visu veselībai domāto budžetu sagrūž aizsardzībā? Man atkal jautājums nevis kāpēc ģenerāļi klusē, bet kādu iemeslu dēļ, vai kas stāv aiz tiem, kas cilvēkus baida ar kaut kādiem uzbrukumiem?

 7. Nekas kad Tramps saaks realizeet savu politiku tad jums naaksies beigt sho nepamatoto kara histerijas kurinaashanu !

  • Krievija ir daudzkārt pierādījusi, ka tā svētajā karā “aizsargājas” no ļaunajiem uzbrucējiem, kas dod tiesības slepkavot, iekarot, paverdzināt, arī bez tradicionāliem ieročiem.

   • Ja nepatīk kā Krievija karo – papēti kā to dara ASV… Cik slimnīcu, bēru un kāzu procesiju jau tās ir sabumbojušas MŪSDIENĀS!

  • Selga, no Tavas mutes Laimai ausī..

 8. VISS IR MUĻĶU MIERINĀJUMS……!

 9. jeņķu algas atsrādātāju bars

 10. OK, sarunāts ! Es aizstāvu savu sētu, savu Latgali, bet raksta autors- Saeimas resnos kropļus ! Paskatīsimies, kuram būs lielāka motivācija karot !

 11. tie musu aksti generani ir pasi nomizusi lidz navei

 12. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt


  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Lai valdītu pār cilvēku, atliek viņu tikai iebiedēt, jo – bailes vienmēr bija un būs pats drošākais cilvēku krāpšanas un paverdzināšanas līdzeklis.”

  Un, arī: “Pasaule pazudīs nevis no tā, ka ir pārāk daudz cilvēku, bet tādēļ, ka ir daudz necilvēku.”

  =======

  Mediju ziņa (2015. gads): “ASV bruņotie spēki, kas ir izvietoti Austrumeiropas sabiedroto valstu teritorijās (tajā skaitā – arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā jeb Baltijas valstīs, kas gluži pamatoti tiek dēvētas un arī uzskatītas par NATO militārā bloka kontrolētās globālās teritorijas austrumu virziena “buferzonu”), ir gatavi dot prettriecienu Krievijas iespējamajai agresijai, negaidot NATO kolektīvās drošības procedūras iedarbināšanu, kas ir noteikta “Ziemeļatlantijas līguma” 5.pantā”, esot publiski “nācis klajā ar paziņojumu ASV vēstnieks NATO militārajā aliansē Daglass Lūts”. “Īpaši svarīgi ir tas, ka ASV Bruņoto spēku vienības, ieskaitot sauszemes, gaisa un jūras spēku vienības, jau ir izvietotas NATO Austrumeiropas sabiedroto teritorijā”, esot “norādījis šis “amerikas savienoto valstu” (ASV) valdības ārlietu resora augsta ranga ierēdnis”. «Mēs, ASV pārstāvniecība NATO un “amerikas savienoto valstu” (ASV) valdība, saprotam, ka lai tiktu piemērots 5.pants, ir jāgaida visu 28 sabiedroto akcepts. 5.pants nozīmē – lai katra NATO militārā bloka dalībvalsts sniegtu atbildi, bet – ASV ir pienākums reaģēt arī uz divpusējo principu pamata, neraugoties uz to, kas notiek Ziemeļatlantijas militārā bloka (NATO) padomē», esot “paudis ASV pārstāvis NATO blokā”. “Šāds politisks lēmums jau ir pieņemts un mūsu (ASV) spēki ir uz mūsu (ASV) interešu telpas austrumu robežām un paliks tur, kā sacīja prezidents Obama, tik ilgi, cik tas mums (ASV) būs nepieciešams”, esot “uzsvērti apgalvojis un atgādinājis šis ASV valdības augsta ranga pārstāvis”…
  ——-
  Mediju ziņa (2015. gads): “Valdības locekļi aiz slēgtām durvīm nolēma, ka tiks lūgta pastāvīga NATO militāro spēku klātbūtne Latvijā”, žurnālistiem sacīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma ( “V-“jenotība” ). «Mēs izvērtējām, kā tiek pildīti NATO “Velsas samita” lēmumi, un tie tiek pildīti saskaņā ar plānu – valdības ministri izskatīja šīs valsts pašreizējā “aizsardzības ministra” R. Vējoņa ( ZZS jeb “hūtes naftaspāķi” ) politiski atbildīgi vadītās “aizsardzības ministrijas” (AM) atbildīgo pārstāvju sagatavoto informatīvo ziņojumu par Latvijas dalību tā dēvētajā “ziemeļatlantijas līguma organizācijā” (NATO) pagājušajā gadā (2014.) un mēs piekritām, ka Latvija grib pastāvīgo NATO militāro spēku klātbūtni Latvijā un Baltijas valstīs», klāstīja premjere Straujuma. “Uz jautājumu, vai Latvija nosūtīs oficiālu lūgumu NATO militārā bloka vadības locekļiem, šī valdības vadītāja (Straujuma) atbildēja, ka šādu vēstuli iesniegs Latvijas “nacionālo bruņoto spēku” (NBS) komandieris kopā ar abu pārējo Baltijas valstu pārstāvjiem”…
  ——-
  MZ hroniskā ikdiena (2015. gads): Šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “valstī” agonējošās LUMPEŅU “titulnācijas” totālas degradācijas un neatgriezeniskas pašiznīcināšanās marasms turpinās, VĒL JOPROJĀM. Tajā skaitā un īpaši jau derdzīgi – arī “reflektējoties” šīs pašreizējās SILES “valsts” varas SISTĒMAI verdziski pakalpīgajos un bezcerīgi truli “lojālparEJotiski orientētajos”, proāmurikāniskas deRmolibersatu militārhistēriskās propagandas zombējumu ikdienišķi masīvi tiražējošajos masmēdekļos…
  ——-
  .
  “Maitas putni KARU ķērca…”
  ( “latv(ĀN)ijas” SILES “valsts” versija 1.0.K )
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Maitas putni karu ķērca” ~
  SILES rukšķu varza brēca:
  “Jeņķu “bosi” karot taisās,
  Mums pa “shēmu” jāpamaisās!”
  .
  “Maitas putni karu sauca” ~
  SILES rukšķi ‘gaisu jauca’:
  “Jevro “šefi” karot grasās,
  Mums – kaut “buferzōna” prasās!”
  .
  “Maitas putni karu alka” ~
  MUĻĶU zemes “politsvalkā”,
  SILES rukšķi nezin mēra,
  Kviekt pēc asinīm un sēra:
  .
  “NOZOMBĒSIM “glupos baurus”,
  Masmēdekļos MELU aurus,
  Tiražējot, biezā slānī ~
  Lai šie “austrumkraju” gānī:
  Rusofobiem lai caur zobim,
  Ķērciens sprūk (dēļ ‘fiškas robiem’) ~
  “Krievi nāk!!!” un “Karu gaidām!!!”
  (Ar ko “glupo pūli” baidām).
  Rasistiem lai rīkles skaļas:
  “Netrūks “lielgabalu gaļas”,
  “rietumalianses blokam” ~
  Karosim, kaut plikām …(rokām)!!!”
  .
  Naciķi lai “palaiž žaunas”:
  “Štrunts, ka pastalas nav jaunas,
  “Humpalvešas” – jeņķu stilā,
  “Kamuflāžas” tonī (zilā),
  “Pancervāģi” – andelēti,
  Britu “šrotā” (NE jau lēti!),
  Duļibāni – stobriem līkiem
  (Bliezt ap stūri brāķa “rīkiem”),
  “Karakungi” – treknām miesām,
  “Karakalpi” – formām liesām ~
  Galvenais, lai slaktiņš sākas:
  Izkaus latv(ĀŅ)us, kā nākas!!!…”
  .
  “sabiedrotie” kūda “lempjus,
  Audzēt bruņošanās tempus” ~
  Šie (no “āmurikas” krastiem?!),
  Suflē “euroliberastiem”,
  Ko un kā lai “bauri” dara,
  Kas pa skaļo ķērc pēc kara:
  “Piķi šķiest “pēc pilnas fāzes” ~
  “aliansei” – uzbliezt “bāzes”,
  Lūžņus – dārgi pārdot lūgties,
  Masmēdekļiem – ‘fiškā jūgties’:
  “okupantus” – saukt un gaidīt!
  Latv(ĀŅ)us – ar slāviem baidīt!!!…”
  .
  Kamēr ķērktais karš nav jūtams,
  “Mesidžu” priekš lohiem sūta,
  MUĻĶU zemes SILES balsti:
  “”Hibrīdkarš” JAU grauj šo “valsti”!!!
  “Frontes līnija” iet cauri,
  MUĻĶU zemei, “glupie buari”!!!
  (Tā JUMS masmēdekļi ‘borē’,
  Ko MĒS “turam īsā šņorē”…)
  ATKAL “Krievi nāk!!!”, ak šausmas!…”
  (Kaut – NAV ķērcējiem ne jausmas,
  Kas tas “hibrīdkarš” tāds skaitās ~
  Galvenais = ķērkt: “Lācis aitās!!!”…)

  “Maitas putni karu ķērca,
  Knābjus asinsplūdos mērca,
  Miesas plosot, mošķu barā,
  Aptrakuši, bezsakarā…”
  .
  SILES maitas kviec pēc kara ~
  Rukšķiem šļūk no zobiem vara,
  MUĻĶU zemes SILES “valstī”?
  (Diez, cik LUMPEŅU šos balstīs?…)

  =====

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 13. Ja krievi uzbrūk rietumos, tad amerikāniem vajag sagrābt pus-Sibīrijas austrumos.

  • Ох, не надорвитесь только! Однажды они уже пробовали это сделать.

   • Nu pasaki vienreiz, kāpēc Krievijai visu laiku zemes par maz? Nedusmojies par muļķīgiem jautājumiem, jo tiešām nesaprotu, kāpēc tik lielai, bagātai valstij trūkst dzīves telpas? Varētu taču esošo teritoriju attīstīt tā, ka kaimiņtautas aiz skaudības pašas uz draudzību prasītos!

    • Так Россия сама себе врагов и не ищет и не искала никогда. И территории ей достаточно, и никого завоёвывать она не стремится. Наоборот, очень многим не дают покоя её природные богатства, на которые они с удовольствием наложили бы лапу.

     • никого завоёвывать

      PSRS aizsardzības tautas komisāra maršala S. Timošenko 1940. gada 17. jūnija ziņojumā nr. 390-ss VK(b)P CK Politbirojam teikts: “Lai ātrāk nodrošinātu Baltijas K[ara] D[arbības] T[eritoriju], uzskatu par nepieciešamu nekavējoši uzsākt ieņemto B[altijas] republiku teritorijā šādus pasākumus: … Austrumprūsijas un Baltijas pierobežu nekavējoši ieņemt mūsu robežapsardzības karaspēkam. … Uzsākt ieņemto republiku armiju atbruņošanu un izformēšanu. Atbruņot iedzīvotājus, policiju un nemilitārās organizācijas. …

     • А, так вы про СССР. Всё ещё живёте в том времени? Какой век то на дворе, не напомнить ли вам. Хотя, наверняка бестолку, таких как вы, уже не исправить.

     • Žēl, ka nebiji spējigs uz maniem jautājumiem atbildēt! Nu kāpēc krievs grib citus piespiest pēc krievu likumiem? Dzīvo savā zemē, nelien ar savu draudzību citās zemēs!Tev vēsture nepatīk, bet piemēra pēc viens jautājums- Jermak pokorjaet Sibirj, Pjotr Veļikij virubajet okno vBaltije, Lielvācijas un PSRS LĪGUMS PAR DRAUDZĪBU UN ROBEŽĀM.

     • Vispirms tik atbildi – kāpēc tu gribi piespiest Krieviju dzīvot pēc TAVIEM likumiem?

     • > Nejēga 4. decembris, 2016 22:50
      О, а вы любитель истории оказывается. Ну так покопайтесь в своей собственной истории, как будто ваши предки вели себя как то по другому. Да точно так же, просто с меньшим успехом, и меньшими следами в истории.
      Кстати, меня всегда удивляет и забавляет такая особенность. Вы почему то всегда забываете про свой собственный договор с Гитлером. А ведь вы заключили его даже раньше, чем СССР!

 14. līdzinātiesmierā Atbildēt

  A ko ta šiem teikt, ja melot ticība neļauj?

 15. Aptuvenais ienaidnieka karavīru skaits pie Austrumu robežas ir zināms, zināms arī tanku skaits. Vai gatavosimies artilērijas divkaujām? Tik daudz lielgabalu un tanku taču nav visā Rietumeiropā. Ja krievi sūtīs kaujā 250000 vīrus, tad aizsardzībai pretīm jābūt vismaz 80000 NATO vīriem. Man jau gan tā pašvaki ar aritmētiku, sen skolā neesmu bijis!

  • Jūs sakat, jābūt 1:3?
   OK, lai būtu, tikai tiem aizstāvjiem tad jāsēž dotos, blindažās, ierakumos, vislabāk Kurzemē.
   Kas darīts šajā jomā? Ja nekas, tad aizstāvjiem jābūt pat vairāk, jo nezinām taču trieciena virzienu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+