×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.2°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
31. oktobris, 2012
Drukāt

Kara darbības dēļ Irānā benzīna cena varētu sasniegt 1,3 latus litrā

Foto - LETAFoto - LETA

Ja Irānā sāksies karadarbība, benzīna cena Latvijā varētu sasniegt 1,25–1,3 latus litrā, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” prognozēja bankas “Citadele” galvenais ekonomists un ieguldījumu pārvaldes sabiedrības “Citadele Asset Management” valdes loceklis Zigurds Vaikulis.

Viņš norādīja, ka nesaskaņas ar Irānu nepavisam nav jauns faktors naftas tirgum un cenām, taču tas nekad nav bijis tik karsts temats kā pašlaik, kad situācija jūtami sākusi tuvoties kaut kādam neizbēgamam atrisinājumam, kas, ļoti iespējams, ir pat karadarbība.

Vienlaikus Vaikulis pieļāva, ka šīs karadarbības iespējamība pašlaik jau ir daļēji “iecenota” naftas cenā. “Bukmeikeru kantoru likmes rāda, ka karadarbības iespējamība jau nākamgad tiek vērtēta aptuveni 50%. Šiem procentiem teorētiski jau vajadzētu būt naftas cenā. Tāpēc arī šīs cenas ir tik augstas, cik ir,” viņš teica.

Uz jautājumu, cik liels varētu būt cenu pieaugums, ja tomēr karadarbība Irānā sākas, Vaikulis atbildēja: “Ja kara darbība patiešām sāksies, cenas, visticamāk, lēks debesīs. Vismaz īstermiņā. Pieņemu, ja karš sāktos šodien, kāpums varētu būt aptuveni 50% apmērā. “Brent” jēlnaftai tie būtu aptuveni 150–170 ASV dolāru par barelu,” klāstīja Vaikulis un piebilda, ka tādā gadījumā Latvijā benzīna cena varētu sasniegt 1,25–1,30 latu litrā.

Viņš arī uzsvēra, ka Irānā karadarbība ir tikai iespējamība – kas var gan notikt, gan arī ne.

Vienlaikus Vaikulis piemetināja – jo ilgāk Irānas jautājums atrodas darba kārtībā, jo tā potenciālā ietekme uz naftas tirgu pakāpeniski samazinās. “Situācijai briestot, tiek meklēti dažādi risinājumi un alternatīvas Irānas naftai un reģionāliem naftas ceļiem. Piemēram, Saūda Arābija un Apvienotie Arābu Emirāti atjauno naftas caurules un savienojumus, mazinot naftas transportēšanas riskus. Tādējādi tiek pakāpeniski radīts kompensācijas mehānisms,” viņš sacīja.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+