Latvijā
Sabiedrība

Franks Gordons: Kārlis Ulmanis sava laika kontekstā2


Franks Gordons.
Franks Gordons.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Latvijas Avīzē” 17. oktobrī Nacionālās apvienības ģenerālsekretārs Raivis Zeltīts raksta par Kārļa Ulmaņa demonizēšanu, citējot izteikumus LTV raidījumā “Atslēgas”, kur bija runa par Ulmaņa iecerēto Rīgas pilsētas pārbūvi. Raidījuma vadītājs atļāvies tādus izteikumus kā “latviskuma tirānija” un pat “Trešais reihs” saistībā ar tā saukto “15. maija režīmu”.

Šāds salīdzinājums ar Hitlera “Trešo reihu” ir tik neapdomāts, virspusīgs, vulgārs un primitīvs, atgādinot pēckara gadu padomju propagandu,

ka būtu vietā aplūkot 1934. gada 15. maija apvērsuma sarīkotāju tā laika kontekstā.

Kārļa Ulmaņa režīms bija kaut nepārprotami autoritārs, bet samērā labdabīgs: nebija masveida represiju, bez nāves sodiem, sociāldemokrātu politiķus uz neilgu laiku turēja Liepājas koncentrācijas nometnē, kas viņiem bija tikai īslaicīga brīvības atņemšana. Viņiem bija jāapsolās “nenodarboties ar politiku”, un viņi varēja visus sešus ulmaņlaika gadus mierīgi dzīvot un darboties advokatūrā un citās jomās. Ulmaņa režīmam par labu liecina tas, ka tika vajātas abas galējības: komunisti un antisemītiskie pērkoņkrustieši.

Laika konteksts! Tajos gados gan Lietuvā, gan Igaunijā režīmi bija tāpat autoritāri, gan ar savām īpatnībām.

No 7 līdz 12 gadu vecumam man šie gadi bija “ulmaņlaika zēnība”: Franču licejs bija itin latviska skola: klasēs un pat gaiteņos bija plāksnītes ar saukļiem “Degsim Latvijai”, “Latvijas vārds – svēts vārds”, “Katrs savā darbā, visi valsts darbā. Kārlis Ulmanis”. Vadonības kults, ar mūsdienu acīm raugoties, bija pārmērīgs. Pildot “Vadoņa gribu”, profesors Tentelis piešķīra seno cilšu virsaišiem Visvaldim, Namejam, Lamekinam gandrīz vai karalisku mirdzumu, modinot monarhiskas vēlmes.

Kārlis Ulmanis izdzina Saeimu, atcēla Satversmi, aizliedza visas partijas, ieskaitot savējo – Zemnieku savienību, 1936. gadā pats sevi iecēla par prezidentu, tika likvidēta preses brīvība, un no Itālijas aizgūtā t. s. kameru sistēma nevarēja aizstāt tautas pārstāvniecību, tai bija tikai konsultatīva loma.

Zīmīgi, ka Ulmanis 1940. gada pavasarī sastrīdējās ar savu tuvāko līdzgaitnieku ģenerāli Jāni Balodi,kurš bija ieteicis izstrādāt jaunu Satver­smi, un aizstāja viņu ar ģenerāli Krišjāni Berķi.

Tomēr, manuprāt, ir trīs patiešām labi darbi, par kuriem vēl šobaltdien jāpateicas Kārlim Ulmanim: plaša skolu celtniecība visos Latvijas novados, Draudzīgais aicinājums (dāvināt skolām grāmatas) un mazpulku kustība, kuras atdzīvināšana mūsdienās ir apsveicama.

Ulmanis nebija ne nodevējs, ne gļēvulis.

1939. gada rudenī Staļins, draudot ar militāru iebrukumu, uzspieda visām trim Baltijas valstīm t.s. bāzu līgumus, un 1940. gada 16. jūnijā, kad Latvijas sūtnis Kociņš Maskavā saņēma PSRS ultimātu ar divām prasībām: iecelt “paklausīgu” valdību un ielaist padomju karaspēka “papildu kontingentu”, Kārlim Ulmanim pietika paskatīties kartē: iepriekšēja dienā, 15. jūnijā, padomju karaspēks jau bija okupējis visu Lietuvu, Kurzemē jau bija iekārtojies padomju karaspēks, kas skaitliski pārsniedza visu Latvijas mierlaika armiju, gatavs uzbrukt tai no mugurpuses, un gar austrumu robežu viņā pusē kaujas gatavībā bija “papildu kontingents”.

Saistītie raksti

Aplenkta no trim pusēm – ko Latvijai darīt? Latvijas armijas sakāve bija neizbēgama, un Ulmanim negribēja veltīgi izlieto, upurēto asiņu.

Raugoties uz “15. maija režīmu” un 1940. gada “Baigo vasaru”, vienmēr jātur prātā tā laika konteksts.

LA.lv
LE
LETA
Latvijā
Ar zarnu infekcijai raksturīgiem simptomiem ārstniecības iestādēs vērsušies 24 siguldieši
7 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VARAM: Atkritumu izvešana Rīgā pēc ārkārtējās situācijas izsludināšanas tiek nodrošināta
8 stundas
LE
LETA
Latvijā
Kvoruma trūkuma dēļ atcelta RD ārkārtas sēde, tādēļ opozīcija vēršas VARAM
8 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

GS
Gundega Skagale
Dabā
Latvijā izstrādāts depozīta automāts, kas darbojas ar mākslīgā intelekta palīdzību 1
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
VIDEO: Latvieši iemet divus pirmos vārtus sezonā, “Dinamo” ar raksturu izrauj uzvaru
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
“Process reizēm ir emocionāls.” Koalīcijas partneri sola atbalstu pašvaldību reformas turpināšanā 1
7 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. “Viņa aizmiga…” Džipa vadītāja pie Ķekavas apļa ietriecas kravas auto sānā
4 stundas
LE
LETA
Dabā
Otrdien Latviju sasniegs ciklons, atnesot stipru lietu un krusu
12 stundas