×
Mobilā versija
+9.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
20. jūnijs, 2015
Drukāt

Kā bez ķīmijas iznīcināt kolorādo vaboles? Palīdzēs pērļu vistas un Nīmazals (2)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs foto

“Kur var iegādāties Ekofit – Kolorādo vaboļu bioloģisko iznīcinātāju, ko radījis E. Auzenbahs? Nekur neizdevās atrast,” vēstulē jautāja JĀNIS V. VIĻĀNOS.

Uzņēmuma “Dārza apgāds” ražotais insekticīds Ekofits vairs nav iekļauts VAAD Augu aizsardzības līdzekļu reģistrā, līdz ar to nav pieejams veikalos.

– Aizvadītā ziema nebija barga, tāpēc šogad kartupeļu lapgrauži varētu parādīties ļoti agri atšķirībā no iepriekšējās sezonas, kad vaboles tikai jūlijā sāka aktīvi baroties un dēt olas. Jo siltāka ziema, jo kaitēkļi pārziemo tuvāk augsnes virskārtai un agrāk sāk vairoties uz dīgstošiem kartupeļiem, – skaidro Valsts Stendes graudaugu selekcijas institūta Kartupeļu sēklkopības nodaļas vadītāja Lidija Vojevoda.

Nelielos stādījumos agronome iesaka olu dējumus un kāpurus nolasīt ar rokām. Kaitēkļu olas ir oranžā krāsā, izvietotas kolonijās zem kartupeļu vai nezāļu lapām. Lai nesavairotos masveidā, darbs jāveic katru dienu.

Lielākās platībās bioloģiskie zemnieki var izmantot insekticīdu Nīmazals. Apstrāde ieteicama invāzijas sākumā, parādoties 1.–2. vecuma kāpuriem. Kartupeļu lapgrauža kāpuri attīstās 15–25 dienās. Pirmajā vecuma posmā tie ir pavisam nelieli, nepieliecoties pie kartupeļu laksta, tos var pat neievērot. Otrajā vecuma posmā jau ir nedaudz lielāki. Trešā un ceturtā vecuma kāpuri ir visēdelīgākie un kartupeļu audzētājiem nodara vislielāko kaitējumu, taču šajās attīstības stadijās tie ir izturīgāki pret insekticīdiem. Ieteicamā deva – 2,5 l/ha. Preparāta Nīmazals noteiktais nogaidīšanas laiks ir trīs dienas, sezonā to atļauts lietot divas reizes.

Minizoodārza “Salmiņi” īpašniece Agija Urtāne piebilst, ka labi palīgi kartupeļu lapgraužu nolasīšanā var būt pērļu vistas. Tiesa, vaboles un kāpuri putniem jāiebaro kopš mazotnes. Pieradinātās pērļu vistas pēc kāda laika jau var laist kartupeļu stādījumā, lai pašas meklē sev barību. Pieauguši mājputni, kuri nekad mūžā nav ēduši lapgraužus, diemžēl neiztīrīs dārzu no kaitēkļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Nu neēd tās pērļu vistas kolorado vaboles, ja no mazotnes nav radušas 🙁

Draugiem Facebook Twitter Google+