Foto – Karīna Miezāja

Katrs nobēdzina 6 kg elektroierīču gadā
 0

Privāts uzņēmums ar Latvijas kapitālu – AS “Latvijas zaļais elektrons” –sācis nolietoto elektropreču vākšanas kampaņu, kuras laikā lielajos “Maxima” veikalos izvietos mazgabarīta elektroniskajiem atkritumiem paredzētas kastes un popularizēs bezmaksas informatīvo tālruni 80000515, par kuru piezvanot uzņēmuma pārstāvji bez maksas ikvienam izvedīs lielgabarīta nolietotās elektropreces. 


Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Uzņēmuma “Latvijas zaļais elektrons” valdes priekšsēdētājs Ilgmārs Purmalis vakar žurnālistiem sacīja, ka akcijas laikā viena gada ilgumā pārstrādei nodoto nolietoto elektropreču daudzumu cer palielināt par vienu kilogramu, rēķinot uz vienu Latvijas cilvēku. Tātad par 2000 tonnām. Tomēr ar to būs par maz, lai izpildītu ES direktīvas prasības par nolietoto elektropreču savākšanu. Tajā bija paredzēts jau 2009. gadā otrreizējai pārstrādei Latvijā savākt vismaz četrus kilogramus elektronisko atkritumu. Prasību neizpilde valstij draud ar naudas soda sankcijām.

Latvijas Atkritumu saimniecības asociācijas vadītāja Rūta Bendere teic, ka šie noteiktie četri kilogrami balstās “uz vienu virspusēji veiktu pētījumu. Austrijā un Šveicē, piemēram, esot jāsavāc septiņi kilogrami nolietoto elektropreču, rēķinot uz vienu iedzīvotāju”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējos gados Latvijā, rēķinot uz vienu iedzīvotāju, ir savākts 2,1 kg elektronisko atkritumu. Pērn gada beigās veiktais pētījumu firmas SKDS pētījums rāda, ka piecos gados viens Latvijas cilvēks vidēji maina 4,8 elektriskās ierīces. Viens cilvēks ik gadu pērk vidēji 7 – 8 kg smagas elektroierīces, bet pārstrādei tās nodod vien divu kilogramu svarā. Turklāt 24,2% Latvijas cilvēku nolietotās elektropreces izmet atkritumos, tikai 9,9% cilvēku tās nodod pārstrādei. Cilvēki glabājot (garāžās, šķūnīšos un citviet) aptuveni 5500 tonnas elektrisko atkritumu, atkritumos izmet gandrīz 24 000
tonnu, bet metāllūžņu uzpircējiem, kas, kā zināms, dažkārt darbojas bez licences, pārdod 14 260 tonnu nolietoto elektropreču.

 

Izrādās, ka iedzīvotāji drukātājus maina, agrākais, pēc pieciem gadiem, tālrāžus – vidēji pēc desmit un vairāk gadiem, bet galda datorus – vidēji ik pēc diviem gadiem. Mobilos tālruņus maina katrus divus gadus, MP3 atskaņotājus – pēc 2 – 3 gadu lietošanas, bet DVD aparātus – ik pēc 4 – 5 gadiem.

 

“Latvijas zaļais elektrons” ar savu akciju, kurā ieguldīs Ls 50 000, vēlas atvieglot nolietoto elektropreču nokļūšanu līdz pārstrādei. Paskaidrošu, ka elektriskās iekārtas satur arī ļoti vērtīgus metālus, tostarp zeltu, titānu, alumīniju, dzelzi, varu un citus metālus. Piemēram, no viena miljona pārstrādāto mobilo tālruņu var atgūt 250 kg sudraba, 20 kg zelta, 9 kilogramus pallādija un 9 tonnas vara. Tomēr mājas apstākļos tas nav izdarāms, šo metālu atdalīšanai vajadzīgas īpašas iekārtas, tāpēc darbs ir paveicams vien pārstrādes uzņēmumā. Latvijā savāktajām nolietotajām elektroprecēm veic pirmapstrādi un tālāk ved pārstrādei uz Lietuvu, Beļģiju un citām valstīm.

Akcijas laikā nolietoto elektropreču nodošanai cilvēkus rosinās trīs metrus augstais Elektromonstrs, kas ceļos arī pa novadiem un atradīsies pie vairākiem “Maxima” veikaliem.

Vides un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretārs Aleksandrs Antonovs vakar elektronisko preču pārstrādes nozarei solīja atbalstu no 2014. gada un atgādināja, ka ministrijas izpratnē visus atkritumus var pārstrādāt. “Maxima” preses sekretārs Ivars Andiņš atgādināja, ka šajā veikalu tīklā jau vairākus gadus atrodas kastes izlietoto bateriju savākšanai.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.