×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
28. decembris, 2012
Drukāt

Kažokādām saka “nē” (1)

udeles_jo_anne_mcarthur__14

Nīderlandes parlamenta senāts nobalsoja par kažokādu industrijas pilnīgu slēgšanu, nosakot 10 gadu pārejas posmu ūdeļu fermu likvidēšanai.

 

 

Nīderlandē, kas ir viena no kažokzvēru industrijas lielvalstīm pasaulē, šā gada 18. decembrī pieņemts lēmums slēgt visas kažokzvēru audzētavas, ziņo dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācija “Dzīvnieku brīvība”. Jau 90. gadu vidū Nīderlandē aizliedza lapsu un šinšillu audzēšanu, un 2009. gadā Nīderlandes parlamenta apakšpalātā sāka apspriest arī ūdeļu audzēšanas aizliegumu, taču senāts ar balsojumu kavējās. Galu galā izlemts aizliegt arī ūdeļu audzēšanu, un līdz 2024. gadam Nīderlandē pakāpeniski tiks slēgtas visas ūdeļu fermas. Šobrīd Nīderlandē vēl darbojas aptuveni 160 ūdeļu fermu, un ik gadu tiek nokauti un nodīrāti pieci līdz seši miljoni dzīvnieku; visā pasaulē ik gadu nogalina ap 50 miljoniem ūdeļu.

Eiropas Savienībā ir aptuveni 6000 kažok-
zvēru fermu, visbiežāk audzētie kažokzvēri ir ūdeles un lapsas, taču audzē arī jenotus un šinšillas. Pēdējos gados vairākās Eiropas Savienības valstīs, konstatējot industrijas nespēju nodrošināt dzīvnieku pamatvajadzības, kažokzvēru audzēšana ir aizliegta vai stipri ierobežota. Pirmās ES valstis, kas pilnībā atteicās no kažokzvēru audzēšanas, bija Austrija un Lielbritānija. “Attīstoties sabiedrības izpratnei par godprātīgu dzīvnieku aizsardzību, Latvijas pievienošanās valstīm, kas kažokzvēru audzēšanu atzinušas par nepieņemamu, ir tikai laika jautājums,” uzskata dzīvnieku tiesību aizstāvības organizācijas “Dzīvnieku brīvība” priekšsēdētājs Sandris Ādminis.

“Cilvēki pamazām sāk apzināties, ka kažokādu ražošanā nav iespējams nodrošināt dzīvnieku dabiskās pamatvajadzības, pat ievērojot stingrākos labturības standartus.” Pērn Latvijā ar ūdeļu un lapsu audzēšanu nodarbojās astoņi uzņēmumi, bet ar šinšillu audzēšanu – aptuveni 25 uzņēmumi.

2011. gadā tika iegūti vairāk nekā 260 tūkstoši ūdeļ-
ādu un gandrīz deviņi tūkstoši lapsu un polārlapsu ādu. 90% šo ādu tika pārdotas ES valstu izsolēs, galvenokārt uzpircējiem no Ķīnas un 
Krievijas.

Latvijā līdz šim notikuši vairāki pret kažokādu izmantošanu vērsti pasākumi, piemēram, piketi pie Lielbritānijas vēstniecības saistībā ar lāču nogalināšanu Bekingemas pils godasardzes cepurēm un “Dzīvnieku drauga fonda” protesti pret roņu medībām Kanādā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Nu ko, kažoki celsies cenā!

Draugiem Facebook Twitter Google+