Kultūra
Teātris un kino

Kino bez robežām 16


Kadrs no Monikas Villi filmas “Untitled”.
Kadrs no Monikas Villi filmas “Untitled”.
Publicitātes foto

Līgavu zagšanas tradīcijas Kirgizstānā un slepeni Gvinejas sieviešu rituāli, mūsdienu Eiropas portrets franču lielceļa kafejnīcā, lauku kultūra ASV un flânerie jeb pilsētas izzināšana šķietami bezmērķīgās pastaigās… Pasaules krāšņums un daudzveidība visplašākajās izpausmēs – šādu piedzīvojumu sola Rīgas Pasaules filmu festivāls, kas no ceturtdienas, 27., līdz svētdienai, 30. aprīlim, norisināsies kinoteātrī “Kino Bize”.

Ar vadmotīvu “Atklājot neparedzamo” šogad tas veltīts kino un etnogrāfijas attiecībām, un festivāla programmas kurators ir Tallinas universitātes Antropoloģijas nodaļas vadītājs Karlo Kubero.

27. aprīlī festivāls tiks atklāts ar austriešu režisores Monikas Villi filmu “Untitled” (“Bez nosaukuma”). 2014. gada aprīlī tās režisors Mihaels Glavogers, filmējot Libērijā, nomira ar malāriju. Divus gadus pēc viņa nāves montāžas režisore Monika Villi pabeidza filmu, izmantojot Glavogera četros mēnešos un deviņpadsmit dienās safilmētos materiālus. Tāpat programmā vērts pievērst uzmanību amerikāņu režisores, sociālantropoloģes Džesikas Bolagas filmai “Es nepametīšu Eldonu” (I’m not leaving Eldon), kas pievēršas mazatalgoto baltādaino iedzīvotāju dzīves izjūtām Aiovas štatā (ASV). Intriģējošs ir neatkarīgās pētnieces Ebijas Rīzas pirmās filmas pieteikums “Izredzētā (“Uzraudzītais skatiens”, Chosen (Custody of the Eyes)), kas uzņemts vienā no stingrākajiem reliģiskajiem ordeņiem – Corpus Christi Rokfordā, Ilinoisā (ASV), fokusējoties uz kādas jaunas sievietes, kādreizējās blogeres un gleznotājas Heteres izjūtām.

Papildu pamatprogrammai notiks arī godalgotā britu režisora Šona Makalistera filmu retrospekcija. Viņa pazīstamākais darbs “Sīrijas mīlasstāsts” (A Syrian Love Story, 2015) ticis nominēts Eiropas Kinoakadēmijas balvai kā 2015. gada labākā dokumentālā filma. Mūslaiku nemierīgās pasaules kontekstā interesi izraisa festivāla programmā iekļautā Makalistera filmu retrospekcija: 2004. gadā uzņemtā filma “Bagdādes liberači” (The Liberace of Baghdad), kas tapusi, astoņus mēnešus filmējot kara sagrautajā un vardarbības pārņemtajā Bagdādē (2005. gadā tā saņēmusi Sandensas kinofestivāla īpašo žūrijas balvu). Arī – “Japāna: mīlas un naida stāsts” (Japan: A Story of Love and Hate, 2008) – mīlasstāsts par sarežģīto izdzīvošanu pasaules otrajā bagātākajā valstī.

Sestdien, 29. aprīlī, Šons Makalisters “Kino Bizē” arī pasniegs meistarklasi par dokumentālo filmu veidošanu.

 

Rīgas Pasaules filmu festivāla izlase

Sestdien, 29. aprīlī, plkst. 15. 15. “Negribīgais revolucionārs”

(The Reluctant Revolutionary, rež. Šons Makalisters).

Sestdien, 29. aprīlī, plkst. 17. “Brīnumzeme: māksla kļūt par cilvēku” (rež. Amanda Raveca, Wonderland: The Art of Becoming Human).

Sestdien, 29. aprīlī, plkst. 18. 45. “Starp islāmu un svēto mežu” ( rež. Martins Grūbers un Franks Zīdels, Between Islam and the Sacred Forest).

Svētdien, 30. aprīlī, plkst. 15 “Paķer un bēdz” (Rusera Kureija, Grab and Run).

LA.lv