×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
12. aprīlis, 2016
Drukāt

Uldis Šmits: Kodolterorisma draudi nemitīgi pieaug, bet Vašingtonas samitu aizēno citas aktualitātes (5)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Baraks Obama

Dažādu notikumu gūzmā daudzi nemaz nepievērsa uzmanību Vašingtonā rīkotajam kodoldrošības samitam. Lai gan tajā spriestajam bija vistiešākā saistība ar tagadējām politiskajām aktualitātēm. Izskanēja pieņēmums, ka šī pēc skaita ceturtā sanāksme varētu būt arī noslēdzošā, jo kodoldrošības samitu ierosinātāja Baraka Obamas prezidentūra iet uz beigām, un turpmākais vairāk būs atkarīgs no darba, kas tiks veikts jomas speciālistu, Starptautiskās atomenerģijas aģentūras un Interpola līmenī. Obama, kā zināms, bija pasludinājis kodolatbruņošanos un kodoldrošības nostiprināšanu par vienu no svarīgākajiem ārpolitikas mērķiem, tāpēc rodas jautājums, vai gaidāmā varas maiņa Baltajā namā nenozīmēs arī attieksmes maiņu.

Kas būtu satraucoši apstākļos, kad saskaņā ar vispārējo un arī samitā izteikto atzinumu kodolterorisma draudi nemitīgi pieaug. Tiesa, ir izstrādāti attiecīgi rīcības plāni, un samita dalībnieki apņēmās veltīt nepieciešamās pūles tam, lai neļautu, kā sacīts kopīgajā paziņojumā, “ar valsti nesaistītiem spēlētājiem”, respektīvi, noziedzīgiem grupējumiem, “iegūt kodolmateriālus vai citus radioaktīvos materiālus”. Bet iegūšanas mēģinājumi ir fiksēti samērā bieži, tajā skaitā savulaik “Al–Qaeda” un pēdējā laikā “Islāma valsts” izrādītie centieni iegādāties šāda veida ingredientus. Pērn rudenī parādījās informācija par vairākiem drošības iestāžu izjauktiem darījumiem Moldovā, kur interesenti no Tuvajiem Austrumiem gribējuši iepirkties ar kontrabandas tīklu starpniecību. Radioaktīvo materiālu melnais tirgus pastāv, un nav pārliecības par valstu spējām visam izsekot.

Taču ir vēl citi satraukuma iemesli – Ziemeļkoreja, Irānas turpinātie raķešu izmēģinājumi, pārkāpjot ANO rezolūcijās noteiktos aizliegumus, kā arī Krievijas politika. Vašingtonas samitā šīs valstis nepiedalījās. Putina neierašanās, iespējams, nozīmē, ka ASV un Krievijas kodolatbruņošanās līgums, kas stājās spēkā 2011. gadā un paredz kodolarsenālu samazināšanu līdz 2018. gada februārim (kad stratēģisko kodolgalviņu skaits katrā pusē nedrīkstētu pārsniegt 1550), varētu palikt uz papīra.

Savukārt kodolieroči, kurus pēc PSRS sairšanas Ukrainas valdība izvāca no Krimas pussalas, varētu tur atgriezties, bet šoreiz pēc Kremļa komandas. Ja atceramies, deviņdesmito gadu sākumā Rietumi un Krievija pierunāja Kijevu, lai Ukraina atsakās no kodolvalsts statusa apmaiņā pret stingrām teritoriālās integritātes garantijām, kādas šķietami tika sniegtas līdz ar 1994. gada Budapeštas memoranda parakstīšanu un – vēl īpaši no Krievijas puses – līdz ar 1997. gada “draudzības līguma” noslēgšanu. Vēlāk jeb tieši pirmajā kodoldrošības samitā 2010. gadā Kijeva piekrita atdot arī bagātinātā urāna krājumus… Arī tāpēc Kremļa agresija pret Ukrainu, kas izpaudās Krimas okupācijā un aneksijā un joprojām izpaužas daļas Donbasa sagrābšanā, rada sekas, kuras vēl ilgi liks sevi manīt – nav vienkārši pareģot, kā attīstīsies militārās, tostarp masu iznīcināšanas ieroču, tehnoloģijas, bet diez vai kāds būs viegli pierunājams no tām atteikties.

Terora akti Eiropas pilsētās un karš Ukrainā mūs piespiež raudzīties uz drošības situāciju pa jaunam. Reālistiski.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Без плевка в сторону России автор не смог обойтись. Россия отказалась от участия потому, что ещё на стадии подготовки ей отказали в праве формирования повестки дня и влияния на принятые решения. Уважая себя, Россия и не стала принимать участие в этом саммите. А без неё, второй ведущей ядерной державы в мире, этот саммит превратился в простой междусабойчик, сколько Обама там не распинался, без принятия конкретных решений.
    На территории Украинской ССР не было собственно украинского ядерного оружия, оно всё принадлежало союзу ССР. Мало хотеть быть ядерной державой, это стоит огромных денег, и хохлы это прекрасно знали. За отказ им обладать они весьма и весьма поживились. И вывозила это оружие и обогащённый уран именно Россия, это слишком серъёзное дело, чтобы поручать его гопоте.

  2. ko var tracināties

  3. spricējošais runcis Atbildēt

    Visticamākais variants,ka kāds varētu mēģināt spridzināt tā saucamo” netīro bumbu”,kuras spēcīgāks variants ir”kobalta bumba”.Ar pēdējo vispār iespējams pārvērst zemeslodi vienā lielā ”Černobiļas zonā.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. TV tematiskās pakas

Nacionālā apvienība šonedēļ koalīcijas padomē aicināja valdību veidojošās partijas “spert izlēmīgus soļus valsts informatīvās telpas aizsardzībā”, jo “absurda situācija, ka valstij piederošais uzņēmums “Lattelecom” ar plašu Kremļa televīzijas kanālu piedāvājumu savās paketēs faktiski darbojas pretēji Latvijas drošības interesēm.”

“Lattelecom” padomes priekšsēdētājs Gatis Kokins, televīzijā diskutējot par iespējām ierobežot Krievijas propagandas TV kanālus, sacīja: “Lielākā daļa mūsu klientu – apmēram trīs ceturtdaļas klientu – izsakās ļoti negatīvi par varbūtību, ka viņu TV pamatpakā varētu nebūt šo Krievijas kanālu. Līdz ar to tīri komerciāli tas būtu absolūti nepieļaujams lēmums.” Tiem klientiem, kas vaicā, kāpēc netiek dota iespēja izvēlēties tādas paketes, kurās nav Krievijas kanālu, “Lattelecom” parasti atbild, ka lētāk no biznesa viedokļa ir iekļaut Krievijas kanālus, bet, ja veidotu kanālu paketi bez tiem, tā patērētājiem izmaksātu ļoti dārgi.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+