Mobilā versija
-2.1°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
21. februāris, 2015
Drukāt

Kādos gadījumos var prasīt kompensāciju, ja liek atbrīvot dzīvokli

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Kādos gadījumos var prasīt kompensāciju, ja liek atbrīvot dzīvokli? ZAIGA

Sabiedrības vajadzībām

Latvijas Republikas likumdošana tikai atsevišķos gadījumos paredz kompensāciju par nekustamā īpašuma atbrīvošanu. Viens no šādiem gadījumiem – ja nekustamo īpašumu nepieciešams atbrīvot (atsavināt) sabiedrības vajadzībām.

Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likuma 2. pants paredz, ka nekustamo īpašumu atsavina valsts aizsardzības, vides aizsardzības, veselības aizsardzības vai sociālās nodrošināšanas vajadzībām, sabiedrībai nepieciešamu kultūras, izglītības un sporta objektu, inženierbūvju un inženierkomunikāciju būvniecībai vai transporta infrastruktūras attīstībai, kā arī citu sabiedrības vajadzību nodrošināšanai, ja šis mērķis nav sasniedzams ar citiem līdzekļiem.

Likuma 25. pants paredz, ka nekustamā īpašuma īpašniekam nodarītos zaudējumus nosaka saskaņā ar Civillikuma normām. Par zaudējumiem jebkurā gadījumā tiek uzskatīti:

1) izdevumi, kas nekustamā īpašuma īpašniekam radušies šā īpašuma atsavināšanas dēļ (pārcelšanās, cita nekustamā īpašuma iegādes, tā nostiprināšanas zemesgrāmatā un ar atsavinātā nekustamā īpašuma apgrūtinājumu un nastu pārreģistrēšanu saistītie notariālie izdevumi, valsts, kancelejas nodevas un citi izdevumi), to faktiskajā apmērā, bet nepārsniedzot apvidus vidējās cenas;

2) atlikušās nekustamā īpašuma daļas vērtības samazinājums un atlīdzība par pārmaiņām tās lietošanā (piekļuves zaudēšana vai izdevumi jaunas piekļuves izveidei, pārmaiņas attiecībā uz apgrūtinājumiem un nastām, ierobežojumi attiecībā uz vietējās pašvaldības teritorijas plānojumā noteikto izmantošanu un citas pārmaiņas), ja tiek atsavināta nekustamā īpašuma daļa.

Par kompensācijas izmaksu puses var vienoties vairākos veidos. Tas var būt cita līdzvērtīga nekustamā īpašuma piedāvājums, daļu no atlīdzības izmaksājot naudā un daļu kompensējot ar citu nekustamo īpašumu, vai vēl kāds abām pusēm izdevīgs atlīdzības kompensācijas veids.

Pievienot komentāru

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmisLai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes.
Saimniecībā notika par EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (15)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+