Pasaulē
Eiropa

Precedents Eiropā: Kompensācija par ilgu tiesu 2

Foto – Shutterstock

Latvijai neiedomājams tiesu precedents ir noticis Eiropas mērogā. Eiropas Savienības Vispārējā tiesa ir sodījusi pati sevi ar 650 000 eiro lielu soda naudu, ko izmaksāt kompensācijā  ASV kompānijai “Guardian Industries” un tās Eiropas meitas uzņēmumam par pārāk ilgu tiesas procesu. Šīs kompānijas apelācijas sūdzība, ko vajadzējis izspriest divu gadu laikā, tika skatīta četrarpus gadus.

Tā ir lielākā soda nauda ES vēsturē, kāda jebkad izmaksāta par ieilgušu tiesas procesu. Šāda pieeja nenoliedzami rada spiedienu uz ES dalībvalstu tiesām, kur līdzīgas lietas tiek izskatītas vēl ilgāk, vērtē “politico.eu”.

Eiropas Vispārējā tiesa šo pārkāpumu kvalificēja kā Mičiganas uzņēmuma “Guardian Industries” fundamentālo pamattiesību pārkāpumu – “par ciesto mantisko kaitējumu, kas šai sabiedrībai nodarīts ar saprātīga lietas izspriešanas termiņa neievērošanu lietā”.

“41 mēnesis, kas pagāja starp tiesvedības rakstveida daļas beigām un tiesvedības mutvārdu daļas uzsākšanu, atspoguļo nepamatotas bezdarbības periodu 26 mēnešu garumā,” secināts spriedumā. Šī summa – 654 523,43 eiro – gan ir maza, salīdzinot ar Eiropas Komisijas 2007. gadā uzlikto sodu 106 miljonu eiro apmērā par karteli jeb cenu vienošanos ar “Asahi Glass”, “Pilkington” un “Saint-Gobain” logu un durvju stikla pārdošanā. Sods palicis spēkā, bet kompensācija pienākas par pārāk ilgi izskatīto apelāciju.

LA.lv