×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
20. februāris, 2013
Drukāt

Krievija vēršas pret Somiju

Foto - RIA ImageForumFoto - RIA ImageForum

Krievijas prese un TV kanāli sākuši neparasti kaismīgu propagandas kampaņu pret Somiju un somiem. Tajā pašā laikā no medijiem pazudušas pozitīvas ziņas par šo valsti.


 

Kas agrāk bija balts, tagad melns

Somijas radio korespondents Jarmo Mekele saskaitījis, ka šā gada janvārī krievu mediji Somijas sakarā publicējuši vairāk nekā 160 ziņu un komentāru. No tiem tikai divus var raksturot kā pozitīvus, tāpēc tie ir izcelšanas vērti:

1) Krievija ir pateicīga Somijai par cieņas izrādīšanu Somijas teritoriālajos ūdeņos bojā gājušo padomju karaflotes jūrnieku piemiņai; 2) somu firma radījusi jaunas interesantas datorspēles.

Agrāk pozitīvas vai 
neitrālas ziņas tagad guvušas negatīvu nokrāsu. Tas attiecas arī uz tūrismu: uz Somijas robežas izveidojušās garas rindas un Somijas vīzu iegūšana esot pārāk sarežģīta.

Smagā artilērija koncentrēta uzbrukumiem cilvēktiesību situācijai Somijā – vispirmām kārtām apgalvojot, ka tiek diskriminēti krievi un viņu bērni. “Neskaitāmām” krievu mātēm Somijā esot “nolaupīti” bērni. Korim piebiedrojusies arī Baltkrievija, kas jaunākajā ziņojumā par cilvēktiesībām kritizē krievu apspiešanu Somijā.

Krievu mediji uzskata, ka Somijā eksistē oficiāli norādījumi, kas paredz, ka krieviem jāatņem bērni un jāpatur viņi Somijā. Kā informē radiostacija “Golos Rossii”, bērni tiekot “nodoti tālāk adoptēšanai”. Tādēļ krievu ģimenes tiek brīdinātas nedoties ekskursijā uz Somiju.

 

“Antifašists” Bekmans – populārākais soms Krievijā

Ir zināms, ka lielāko daļu no negatīvajām ziņām Krievijai iebaro pazīstamais “antifašists”, docents Juhans Bekmans. Gadiem ilgi viņš izplatījis “informāciju” par somu, igauņu un latviešu rusofobiju un krievu apspiešanu. Viņa piegādāto informāciju tālāk izplata Krievijas bērnu tiesību komisārs Pāvels Astahovs. Kā zināms, kādreiz pirms došanās uz demonstrāciju Latvijā Bekmans tika apstādināts uz Igaunijas robežas.

Savādi, bet Bekmans vada organizāciju “Krievu mātes”. Vēl dīvaināk šķiet tas, ka viņam pašam ir ass strīds par kopīga bērna aprūpēšanu ar kādu māti, kas no Krievijas pārcēlusies dzīvot uz Somiju.

Mūsdienās Bekmans laikam gan ir vispopulārākais soms Krievijā. Viņš teicami runā krieviski un, uzstādamies kā dažādu jomu speciālists, nepārtraukti sniedz krievu medijiem vērtējumus par Somiju.

Janvārī Krievijas Rakstnieku savienība piešķīra viņam atzinības balvu par kaismīgo, pret Igauniju vērsto grāmatu sakarā ar bronzas karavīra pārvietošanu. Medaļu pasniedza rakstnieku organizācijas priekšsēdētājs Valērijs Ganičevs.

Nepatiesās ziņas ir grūti atspēkot, jo somu ierēdņi neprot krieviski. Turklāt bērnu aizsardzības likums viņiem liedz atklātībā komentēt konkrētus gadījumus. Krievi to nespēj saprast. Otra lieta, ko viņi nespēj aptvert, ir tas, ka Somijas likums aizliedz vardarbību pret bērnu. Krievijā bērnu sišana ir viena no audzināšanas metodēm.

Pretēji tam, kā tas notiek Krievijā, somu ierēdņi neatņem vecāku tiesības, balstoties uz aizdomām par vardarbību, seksuālu izmantošanu, alkoholismu vai narkotiku lietošanu. Bērns, kas nokļuvis apdraudētā situācijā vai cietis no vardarbības, tikai uz laiku tiek ievietots audžuģimenē vai bērnunamā.

Somu žurnālisti ir izpētījuši, pēc krievu medijos apgalvotā, bērnu nolaupīšanas gadījumus, kuru, pēc Bekmana un Astahova domām, ir vismaz 50. Noskaidrojies, ka daudzām no šīm krievu sievietēm nav bijis nekādu sarežģījumu ar ierēdņiem un vismaz daļai no viņām nemaz nav bērnu (atskaitot pieaugušus).

 

“Nebrauciet, 
bērni, uz Somiju!”

Par propagandas kara jaunu aktivizēšanos varēja nojaust janvāra beigās, kad prese un Astahovs atklāja briesmīgu ziņu, kuras avots bija deputāte Valentīna Pivnenko: somi nolaupījuši kādai sievietei no Petrozavodskas sešgadīgus dvīņus!

Laikraksts “Rossijskaja gazeta” paziņoja, ka Somija pārvēršas par lielu bērnunamu. “Moskovskij komsomoļec” brīdināja: “Nebrauciet, bērni, brīvdienās uz Somiju!” TV kanāls “REM” rādīja reportāžu “Nozagto bērnu zeme”, un kāda Nadežda Jermolajeva publicēja rakstu sēriju trīs daļās “Kā somi laupa bērnus”.

Diezin vai kāds ieklausījās aģentūras “Itar–TASS” Somijas korespondentes Jūlijas Andrejevas vēlāk publicētajā ziņā, ka patiesībā runa bija par kādas sievietes strīdu ar savu vīru, un somu ierēdņi šajā sakarā nespēlēja nekādu lomu. Krievijas Ārlietu ministrija, tiesa, beigās piekrita, ka varbūt izplatīta nepareiza informācija.

Pirms dažām dienām Krievijā oficiālā vizītē uzturējās Somijas prezidents Sauli Nīniste, kurš, ieradies Maskavā, teica, ka “šeit, izskatās, ir daudz dezinformācijas”. Viņš apliecināja, ka pret somu un krievu bērniem Somijā izturas vienādi.

Tikai divas dienas pirms viesa ierašanās prezidents Vladimirs Putins negaidīti uzstājās ar runu Kremļa sponsorētā “Krievijas vecāku konferencē”. Šī patriotiskā organizācija, kas ilgojas pēc padomju laikiem, nodibināta, lai pretotos modernizācijai bērnu aizsardzības jomā. Uz pasākumu bija uzaicināts arī Bekmans, kurš, kā vēstījis TV kanāls “NTV”, runājis par “karu pret krievu ģimenēm” Somijā. Savā blogā Bekmans brīdinājis, ka rietumvalstu bērnu aizsardzība ir “ceļš uz fašismu”.

Arī Putins brīdināja no rietumnieciskas bērnu aizsardzības un tās “aklas kopēšanas”. Viņš uzsvēra absolūtu “ģimenes suverenitāti” un pat nepieminēja bērnu tiesības. Turpretim viņš uzsvēra “absurdo un aizvainojošo” diskrimināciju pret krievu ģimenēm ārzemēs, kur to īsteno “nežēlīgi ierēdņi”. Tiek uzskatīts, ka viņš ar to domājis Somiju.

Ironiski, ka somi dāsni palīdzējuši krievu nepilngadīgajiem cietumniekiem un Pēterburgas ielu bērniem, kā arī adoptējuši bērnus invalīdus, kurus Krievijā novieto primitīvos bērnunamos. Tagad arī uz somiem attiecas adopcijas aizliegums.

 

Uzbrukumi izdevējiem

Nu pienākusi kārta Somijas lielākajam mediju namam “Sanoma”, kas publicē kvalitatīvus preses izdevumus un kam Maskavā pieder avīze “Moscow Times” un biznesa laikraksts “Vedomosti”. Oļegs Dvin-skis, kurš vispusīgi pārvalda informācijas karu, janvārī “Rossijskie vesti” pavēstīja, ka likumu par “ārzemju aģentiem” vajadzētu paplašināt arī attiecībā uz šādiem izdevumiem.

Bekmans paskaidroja, ka “Sanoma” īpašnieks savulaik (1939) uzkurinājis Ziemas karu starp Somiju un Padomju Savienību, un tagad šī firma ar rietumvalstu atbalstu specializējusies pret Krieviju vērstas propagandas jomā. “Runa ir par oranžās revolūcijas midzeni Krievijā. No turienes tiek izplatīta ultraliberāla Rietumu ideoloģija un pornogrāfija, kā arī propagandēts homoseksuālisms.”

Tas vēl nav viss. Ziņu aģentūra “Regnum” decembrī iesāka jaunu uzbrukumu pret somiem. Tā paziņoja, ka somiem jāturas tālāk no Krievijā dzīvojošo somugru tautu lietām. Krievijā notika seminārs, kurā uzstājās Krievijas Stratēģijas institūta pārstāvis Raiss Suļeimanovs.

Viņš brīdināja, ka rietumvalstis atbalsta nacionālistus un islāmistus. Viņa kolēģis Vasilijs Ivanovs runāja par “somugru separātismu”. Ivanovs uzskata, ka pie tā vainojamas trīs valstis – Somija, Ungārija un Igaunija, kas iesākušas atbalstīt mariešu, mordviešu un udmurtu nacionālistus.

Somijā ievērots, ka pret šīm mazajām tautām pēdējos gados vērstas varas represijas. Tagad noskaidrojās iemesls.

Krievu mediji izdomājuši arī to, kāpēc somu skolu sistēma mūsdienās tiek uzskatīta par labāko pasaulē. Radiostacijas “Majak” un “Eho Moskvi” atklājušas saviem klausītājiem, ka nopelni patiesībā pienākoties Padomju Savienībai. Vēl Krievijas impērijas laikā “čuhņas” (somi) bijuši, “kā zināms, atpalikuši”, bet tad viņi apjēguši, ka jāiegulda zinātnē un pētniecībā – galvenokārt tāpēc, lai 40. gadu beigās samaksātu kara kontribūcijas Padomju Savienībai.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+