×
Mobilā versija
+16.8°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

Monika Zīle: Lielais bojāgājušo skaits signalizē par bīstamām novirzēm sabiedrībā (9)

Foto - LETAFoto - LETA

Ziema pie mums nav atnākusi pirmoreiz. Labi pazīstamas arī šim gadalaikam raksturīgās dabas kaprīzes – temperatūras svārstības, puteņi un atkalas. Tomēr jau decembrī pēc pirmās bagātīgās snigšanas radās sajūta, ka Latvijā nepamanīta ieviesusies līdz šim mūžīgās vasaras zemē dzīvojusi cilvēku grupa, kam trūkst iemaņu un pieredzes stūrēt mašīnu ziemā. Traģiski satiksmes negadījumi sekoja cits citam, biedējoši palielinot upuru skaitu. Diemžēl jaunajā gadā šī tendence saglabājas. Nav pārmaiņu arī pašu galveno avāriju iemeslu uzskaitījumā – nepareizi izvēlēts ātrums, pārgalvīgi manevri un braukšana dzērumā. Decembrī un janvārī uz ceļiem dzīvību zaudējušo personas datiem acis uzmetot, piedzimst nelāga nojauta, ka mistiski spēki ar jaudīgu mašīnu starpniecību viltīgi iznīcina Latvijas stipro dzimumu: uzkrītoši daudz bojāgājušo ir jauni vīrieši pašā spēku plaukumā.

Kas notiek, cilvēki mīļie?! – jautā kāds satriecošo statistiku uzķērušais tīmekļa lietotājs. Fotoradarus noņēma, – lakoniski atbild vietnes sarunu biedrs. Pirmajā mirklī gribas iejaukties un apstrīdēt šo izskaidrojumu. Kaut gan soda kvīts saņemšanas perspektīvai piemīt bremzējošas īpašības, manuprāt, eksistē taču arī elementārais pašsaglabāšanās instinkts – lai kā cilvēkus urdītu vilinājums izsprukt satiksmes noteikumu pārkāpumā nepieķertiem, vienmēr līdztekus soļo dažādi iekšējie brīdinātāji, kas attur no nevēlamas pārgalvības. Jā, tā vajadzētu būt. Bet laikam nav. Acīmredzot dabiskie brīdinātāji pieklusuši vai pilnīgi pazuduši neilgi pirms valsts neatkarības atgūšanas piedzimušajiem, kuri izauguši un rīcības spējai nobrieduši Latvijas tiesiskā nihilisma gaisotnē. Jo vai tad šobrīd mūsu valstī labais tonis nav smīnēt par likumu ievērošanu? Tā piemītot vienīgi “lohiem”, gļēviem un bikliem ļautiņiem, turpretī veiklie, manīgie un drošie likuma apaušus nevalkā. Nu, dažreiz gariem zobiem un vaibstoties uz brīdi tos pacieš, ja tuvumā grozās likuma sargs… Un pēc tam atkal – gāzi grīdā! Visās jomās un nozīmēs. Ja kas, valdība būs vainīga.

Laikam neatradīsies pasaulē valsts, kur iedzīvotāji slavētu likumus un valdības izdotos noteikumus. Par tiem skan dusmīgas replikas pat augsta labklājības līmeņa zemēs. Taču Latvijā, manuprāt, ir nonākts pie bīstamas robežas, kur sabiezināto negāciju miglā daudzi cilvēki aizmaldījušies projām no nepieciešamības sevi kaut cik kritiski vērtēt pat situācijās, kad vajadzētu rūpēt veselības un dzīvības saglabāšana. Piemēram, ziemas apstākļos ātrumu uz apledojuša ceļa nesamazinot, ja citi mūsdienu augsto tehnoloģiju laikmeta mobilā tālruņa lietotnes “WAZE” apmeklētāji devuši ziņu: priekšā policijas nav. Turpinot dzīvot pēc principa, ka galvenais ir palikt nepieķertam, visai drīz varam sasniegt arī nākamo robežu, aiz kuras likumpaklausīgs pilsonis Latvijā būs dabas retums.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Parasti es braucu virs noteiktā ātruma un neciešu īsti “parteizos” braucējus, kuri pat par 10-15 km brauc zem noteiktā un neļauj tikt uz priekšu. bet …bet ….mani vai katrs 9-tais apdzen un aizbrauc, sistemātiski rada apdraudējumu, aizbrauc priekšā, ja nāk pretī un nav kur likties. Man ir jābremzē cik vien var. Nu ko, cik ilgi šādi “bandīti” krtatīsies pa ceļu?

 2. kad likumpaklausīgie (viņuprāt) burta kalpi palieksiecietīgi, saprotoši,
  un pratīs braukt ”prātīgi” pa ceļa malējo joslu, un kad tas iespējams, palaidīs garām tos kas brauc ātrāk,
  tad vien jau daudz kas uzlabosies.

  problēma ir psiholoģiskā un sociālā traumā.

 3. jānis 75.g.pusmūžs 50.g. piee stūres Atbildēt

  Ziniet es nācu piee seecinājuma,ka viss tas kas notiek ar mašīnu lietošanu ir vienkārši BRAVURA

 4. Vai tad tikai tiesiskais nihilisms?? / Vai nav t’a ka nav bijis iesp’ejas pa’sizpausties visu skolas laiku? Jau no b’ernu d’arza j’adzen galv’a oblig’at’as zin’a’sanas un prasmes bet pa’sizpausme standart’a nav paredz’eta. Un pien’ak laiks kad beidzot t’a izlau’zas t’iri negribot.

 5. Ceļu Satiksmes noteikumi nav vienkārši dažu gudrīšu izdomāti likumi lai piepildītu savas ambīcijas un tā čakarētu pārējos satiksmes dalībniekus. TIE IR AR ASINĪM RAKSTĪTI NOTEIKUMI. Un to ir jāatceras ik brīdi jebkuram satiksmes dalībniekam. Kāpēc Vācijā, vai Lielbritānijā skurpulozi ievēro šos noteikumus visi satiksmes dalībnieki, bet šeit tikai daži un tad tos pašus pārējie gandrīz nostumj no ceļa, jo viņi lūk šādi traucē? Šajā valstī ļoti nav kārtībā pamata lietas, un viena no tām ir valdības, likumdevēja un pašu likumu divkosība, kas izraisa visatļautību un bezkontroli, blēdības un zagšanu, izmantojot valsts divkosīgo dabu.

 6. Varbūt pietiek vienmēr visu uzvelt tikai transporta līdzekļu vadītājiem, likt, cilvēka cieņu pazemojoši policijai slēpties un kasēt soda naudas valsts budžetam, jau no tā plānajiem, vienas no nabadzīgākās valsts ES iedzīvotāju makiem.
  Mums ir augstākie nodokļi transportam, jo viegli negodīgi no valsts puses paņemama nauda, kura tiek izlietota visām tikai ne satiksmes drošības vajadzībām.
  Ir laiks sākt pareizi uzturet ceļus, mainīt normatīvus un amatpersonām sākt atbildēt par nelikumībām un bezdarbību.

 7. jau labu laiku mūsu un netikai var teikt visā pasaule cilvēkiem ir bīstamas novirzes

 8. Ķēdīti sākam ar lasīšanu – izvēlēties laika apstākļiem un braukšanas iemaņām atbilstošu braukšanas ātrumu. Viss. neproti braukt, ej kājām. protams, izdzīvos stiprākais un gājēju mašīna nospiedīs kā mušu. Ceļš kā spogulis, bet grāvī iebraukusī intervētā kundze šļupst- es jau ātri nebraucu, tikai uz 80. Pieļaujamais 90 km/h. Uz cik tad kundze brauc pa labu ceļu??? To es redzu katru rītu un vakaru jau 40 gadus, kā pa apdzīvotu vietu lido mašīnas, pieļaujamo ātrumu pārsniedzot 2x. Paldies Monikai par redzējumu, tikai zinu, ka “lidotāji” nelasīs, šoferi uz ceļiem ir retums.

 9. Jā,cienītā Monikas kundze,Jums, diemžēl ļoti dziļa taisnība!
  Novirzes mūsu sabiedrībā ,vispirms reālā domāšanā visās dzīves jomās ,ir katastrofālas.
  Tas ,lūk ,atspoguļojas mūsu darbībā(bezdarbībā-ne tikai uz autoceļiem)praktiskā veidā.
  Atkal iet bojā cilvēki! Latvijā turpinās Zolitūde(protams citās dzīves sfērās)Šī arī ir bezatbildība!
  Braucēji,uzturētāji,normatīvo dokumentu pieņēmēji,finanšu plānotāji.ĶĒDĪTI VAR VIRPINĀT,JO ĶĒDĪTĒ POSMU DAUDZ!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+