×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
4. aprīlis, 2013
Drukāt

Kuri augi pavasarī uzzied visagrāk
? (1)

Foto - Egita ZviedreFoto - Egita Zviedre

Gaisā jau virmo pavasaris. Kas to dara vēl košāku? Savvaļas augi, kas uzzied visagrāk un priecē ikvienu. Par šiem pirmajiem pavasara vēstnešiem informē Latvijas dabas muzeja botāniķe Egita Zviedre.


 

Parastā lazda ir viens no pirmajiem ziedošajiem augiem. Uz tās zariem attīstās vīrišķo ziedu spurdzes, kas ir labi pamanāmas. Vienlaikus uzzied arī lazdas sievišķie ziedi, kas, lai arī sarkani, tomēr daudz grūtāk pamanāmi. No lazdas sievišķajiem ziediem rudenī attīstās rieksti.

Spilves pumpurus plaucē pirmajās siltajās pavasara dienās, kad bieži vēl nemaz nav nokusis viss sniegs. Spilvju ziedus var redzēt purvos. Pēc noziedēšanas izveidojas spilves augļi, kas atgādina baltas zaķu ļipas.

Arī purva purenes mēdz uzziedēt, kamēr vēl pēdējais sniegs nav nokusis. Purva purenes ir vāji indīgi augi. Aug mitrās vietās vai pat ūdenī.

Saulainās nogāzēs vienas no pirmajām uzplaukst parastās māllēpes. To dzeltenās ziedkopas mēdz ievākt tējām. Interesanti, ka māllēpēm lapas izplaukst tikai pēc noziedēšanas.

Pamīšlapu pakrēslīte – bieži sastopama krūmājos un ceļmalās. Uzmanību piesaista tās dzelteni zaļie ziedi. Ja ieskatās uzmanīgāk, redzams, ka to ziedi nemaz nav tik lieli! Iespaidu par lielajiem ziediem rada ziediem līdzīgās krāsas lapas.

Parastā zalktene – nereti redzama lapu koku mežos un krūmājos. Zalktenes rozā ziedi ir patīkami smaržojoši, ne velti to dēvē arī par meža ceriņu. Kādreiz šo sugu uzskatīja par aizsargājamu, pašlaik tā vairs nav iekļauta aizsargājamo sugu sarakstos. Zalktene ir indīga.

Zilā vizbulīte, baltais vizbulis un dzeltenais vizbulis steidzas uzziedēt, kamēr kokiem un krūmiem vēl nav izplaukušas lapas, jo pēc tam šie mazie, zemie augi saņem mazāk saules gaismas.

Viens no krāšņākajiem pavasara augiem ir retā meža silpurene. Tā pieder pie aizsargājamajiem augiem, to skaistos ziedus neplūksim, bet dosimies aplūkot uz skrajiem priežu mežiem.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. man palīdzeja izpildīt dabaszinības šī mājas lapa. paldies!

Draugiem Facebook Twitter Google+