×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.4°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Sudrabas cilvēks Zvidriņa ienesīšot svaigumu Veselības ministrijā (15)

Foto - LETAFoto - LETA

Pēc veselības ministra Gunta Belēviča ierosinājuma ministrijas valsts sekretārs un bijušais veselības ministrs jurists Ri­nalds Muciņš ar valdības rīkojumu no 12. decembra tiek pārcelts Valsts reģionālās attīstības aģentūras direktora amatā. Bet aģentūras direktori ekonomisti Solvitu Zvidriņu Ministru kabinets nosūta uz Veselības ministriju (VM), kur viņa pildīs valsts sekretāres pienākumus.

Rīkojumam pievienotajā anotācijā, ko sagatavojusi VM, ir norādīts, ka pārmaiņu iemesls ir veselības aprūpes sistēmā nepieciešamais jaunais skatījums. Turklāt pārmaiņas plānojamas un veicamas nekavējoties.

Augstākā ierēdniecība vienā amatā drīkst atrasties ne ilgāk par pieciem gadiem, un Muciņam tātad pilnvaru laiks ministrijā beigtos 2015. gada maijā. Lai nebūtu jāmaina valsts sekretārs pārmaiņu procesa gaitā, tas jāizdarot laikus – tāds ir oficiālais amatpersonu rotācijas iemesls. Tiesa, profesionāla, erudīta valsts sekretāra atrašanos amatā var pagarināt, taču ministram nav vēlmes paturēt augstāko ierēdni, jo, kā neoficiāli zināms, valsts sekretāram ir savs no ministra atšķirīgs skatījums uz procesiem, kā arī uz viņam uzticēto valsts slimnīcu pārraudzību.

Muciņš pastāstīja, ka viņam ar ministru Belēviču neesot bijis daudz sarunu, tāpēc esot grūti izprast, kāds tieši, pēc ministra domām, būtu tas jaunais skatījums un nekavējoties veicamās pārmaiņas. “Katram ministram, ar ko esmu kopā strādājis, bijis savs skatījums uz veselības aprūpes jomas attīstību, taču neviens nekad nav spējis pabeigt iesākto valdības maiņas dēļ. Iepriekšējās reformas pazūd no darba kārtības, lai dotu vietu jaunatnākušā ministra iecerēm,” secina Muciņš, kuram ir ilggadēja pieredze valsts pārvaldē, strādājot gan Valsts obligātās veselības apdrošināšanas aģentūrā, gan VM dažāda līmeņa vadošos amatos.

Muciņa pēctecei Zvidriņai ir valsts sekretāres darba pieredze Kultūras ministrijā, kur viņu uzaicināja toreizējā kultūras ministre Helēna Demakova, bet no amata atstādināja un disciplinārlietu ierosināja ministre Žaneta Jaunzeme-Grende.­ Domstarpības radās par valsts sekretāres un ministres atšķirīgajiem viedokļiem par “Gaismas pils” izmaksu indeksāciju atbilstoši tirgus situācijai. Būvkompānija nevēlējās mainīt aprēķinu metodiku un neveica indeksāciju, un Zvidriņa ar to nebija mierā – ja tas tiktu darīts, valsts varētu ietaupīt aptuveni vienu miljonu latu. Zvidriņa toreiz informēja Ministru prezidentu Valdi Dombrovski, ka kultūras ministre vēlas izrēķināties ar valsts sekretāri, kura nepilda ministres mutvārdos uzdotos pretlikumīgos uzdevumus. Lai cīnītos par savu taisnību, valsts sekretāre vērsās tiesā.

Veselības ministrs personīgi uzrunājis Zvidriņu, jo uzskata, ka viņa ienesīs jaunas vēsmas ministrijā un vispirms tajā sadaļā, kas saistīta ar naudas nelietderīgiem tēriņiem veselības aprūpes jomā. Zvidriņa ir Ingunas Sudrabas komandas cilvēks, jo abas kopā strādājušas Finanšu ministrijā un veidojušas valsts budžetu. Kad Sudraba atstāja ministriju, Zvidriņa tika ievirzīta viņas vietā – Finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieces amatā. Belēviča personīgais piedāvājums apsaimniekot medicīnas budžetu viņu nebaidot, jo, kā uzsvēra Zvidriņa, jaunajā jomā viņai šis tas būšot gan jāiemācās, bet, runājot par finansēm, neesot liela atšķirība ciparos un ekonomiskajā pamatojumā, vai tā būtu satiksme, izglītība, lauksaimniecība, izglītība vai medicīna. Jaunā VM valsts sekretāre uzsvēra, ka pārskatīšot, cik racionāli tiek tērēta medicīnas nauda. Tas neesot nekas ārkārtējs un jādara regulāri.

Valsts kancelejas (VK) direktore Elita Dreimane norādīja, ka VK atbalsta valsts pārvaldes augstāko vadītāju un darbinieku atlasi, tikai pamatojoties un ievērojot profesionalitātes kritērijus un atklātības principus. Lai to panāktu, ir veikti grozījumi Valsts civildienesta likumā, kas noteic, ka no 2015. gada 1. septembra valsts pārvaldes augstākajos amatos būs jābūt nozares profesionālim ar vadības pieredzi. Ja likums būtu jau spēkā, visticamāk, šāda rotācija pat nebūtu iespējama, jo Muciņš nav reģionālās attīstības speciālists, bet Zvidriņa – medicīnas jomas pārzinātāja. Turklāt jāņem vērā, ka 1. decembrī atlūgumu uzrakstījis galvenās VM padotības iestādes Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Māris Taube, kurš administrēja veselības aprūpei paredzētos valsts budžeta līdzekļus. Tātad arī šeit radusies vakance un tiks sludināts konkurss. Taube nolēma iesniegt atlūgumu pēc tam, kad bija izpildījis veselības ministra rīkojumu uzrakstīt dienesta ziņojumu. Šādu rīkojumu neviens ministrs līdz šim viņam nebija devis, un tas viņā raisīja šaubas par piemērotību Belēviča komandai. Jāņem vērā, ka komandā iekļauta arī Daiga Behmane, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja, kas tagad ir arī Belēviča padomniece un vadījusi Veselības ekonomikas centru, kuru reorganizēja, izveidojot NVD. Taube neslēpj, ka viņam ar Behmani nav tās labākās attiecības.

Par savu amatu nevar būt droša arī Zāļu Valsts aģentūras direktore Inguna Adoviča. Viņas liktenis būs atkarīgs no tā, vai viņa spēs izpildīt Belēviča rīkojumu un izstrādās priekšlikumus, kā nodrošināt lētākas zāles pacientiem un ārstniecības iestādēm, kā arī samazināt pacientu līdzmaksājumus par valsts kompensējamiem medikamentiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. Jūtamas pozitīvas pārmaiņas( Svaigas vēsmas!!) valsts ierēdņu darbības uzlabošanai Veselības ministrijā- sen jau bijām pelnījuši lētākas zāles… un samazinātus pacientu līdzmaksājumus..No sirds Latvijai paldies.

 2. Tagad augstie ieredņi varēs kaut ko sakārtot citās sfērās.Viņus no trasēs sakarā ar izcili sakārtoto patreizējo darba lauku noņemt nedrīkst,lai gan dažiem ļaudīm ir gluži citāds viedoklis par šo ieredņu lietderību un viņu padarītā darba atbilstību saņemtajam attalgojumam.

 3. Iztīrīs kasi, kā to jau izdarīja Kultūras ministrijā.

 4. Lai veicas Belevičam, sen jau šo čūsku midzeni vajadzēja izkvēpināt!

 5. caurums visiem korķiem Atbildēt

  Vai šitās zirgas vietā tiešām nav citu cilvēku???
  Visiem korķiem caurums!

 6. Veselības inspekciju un 1059 reģistrus ārstniecības iestādēm,personām, medicīnisko statistiku,nacionālo veleselības dienestu,kas tas tāds vēl- profilakses kontroles centrs????Ko šie visi parazītveidojumi dod slimam cilvēka.
  Reģistri var darboties automātiski,nav vajadzīgs ierēdņu planktons Klijānu ielā 7,Cēsu 31,vēl duntes ielā slimnīcā aizņem vietu statistikas kafijstrēbēji.Likvidēt!!!!

 7. Spriežot par milzīgo pretdarbību šai rotācijai, odžu midzenis jūtas apdraudēts. Nedod dievs,ka sāks mainīt slimnīcu valdes ,mahmudam atņems biznesu u.c. Gan jau iniciatīvas tiks politiski noslāpētas,jo dakteru lobijs strādā nevainojami.

 8. Nu medicīnas finansējums ir viens liels mūža mežs, melnais caurums, kur pazūd pacientu un valsts nauda. Varbūt valsts medicīnas iestādes vajadzētu atbrīvot no ēku apsaimniekošanas un remontu darbiem un pievērsties tikai medicīnas aprūpei. Lai Beļēvičam veicās, jo Vienotības vadībā tur ir izveidojies nepārredzams bardaks.

 9. Belēvičs tūlīt dabūs redzēt oranžās un sudrabainās “jaunās vēsmas” – tā, ka maz neliksies.

 10. Dziļā saistība ar izbijušajiem un vēl tiem, kas stiprina izbijušo varu un mēģina to atdzīvināt.
  Kā lai notic? Nepārliecina G.Belēviča izvēle.

 11. Un tas svaigums saucas, populisms, demagoģija un naudas aizplūšana sav interešu lobēsanai!!!

 12. Varu teikt, ka tie, kuri maina partijas kā zeķes, lai tikai tiktu pie varas, nav godīgi un uzticami cilvēki.
  Tie ir aprēķina cilvēki, kas pret varu iemainīs visu ko: ideālus, vērtības, principus, un citas cilvēkam būtiskas īpašības. Ja jau šī dāma ir Sudrabas komandā, kuras partiju dibināja eksč. Krūmiņš, bet savukārt Beļēvičs – bijušais Šlesera un Šķēles partijas biedrs, tad te nav grūti vilkt paralēles: savējie jāmēģina noturēties tuvāk valsts varas virsotnei. Un kas tad galu galā ir ZZS, no kurienes tagad Beļevičs ir ievēlēts? Ekskomunisti izmisīgi turpina savas hameleoniskās rokādes, lai kaut kā noturētos valsts varas elitē.

 13. ap Sudrabu nekas nav svaigs Atbildēt

  Man izskatās, ka valsts labumi vienkārši tiek izdalīti.

 14. Jā, visas sakarības nostājas savā vietā un atklājas sabiedrībai.Zvidriņa ir Andra Šķēles līdzgaitnieka Edmunda Krastiņa sieva.Tā paša, kas kopā ar Ameriku, Štramu, Strenci u.c. šeptējās pa Rīgas domes attīstības komiteju, kur atklājās,lela kukuļošanas jezga.Štramu un Strenci notiesāja,bet viņi muti nepalaida un Krastiņš izpeldēja sveikā.Krastiņš ir draugos arī ar prezidentu Bērziņu, jo par sviestmaizi kopā ar Šķēles bijušo sievu, pašu prezidentu un advokātu Grūtupu noprihvatizē dzīvokli Vaļņu ielā.
  Izrādās, Zvidriņa ir arī Sudrabas komandas loceklis.Taču jau zināms, ka Sudraba čupojas ar Šķēli.Belēvičs, lai arī izliekās par zaļo zemnieku, pirms dažiem gadiem bija kopā ar Šleseru un Šķēli ” Par labu Latviju”.Nu Belēvičs iedod varu savā komandā Zvidriņai.Vai tagad tā aina nav pilnīgi skaidra? Uz ko mēs varam cerēt veselības jomā? Uz izzagšanu un pilnīgu nozares iznīcināšanu,Tas nu ir skaidrs.Bet kur skatās zaļie zemnieki?Tas ir jautājums!

  • Mazas valsts priekšrocība- savus varoņus zinam un pazīstam pēc sejas. Pietiktu arī ar Zvidriņas saistību ar Žagara laika operu, lai turpmāk viņu neredzētu augstos amatos, bet re te jau veco shēmotāju ķēde nolasās un savējos atkal jau neaizmirst.

Draugiem Facebook Twitter Google+