×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Anšlavs, Junora
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
19. marts, 2015
Drukāt

Cik lietderīgi tiek izmantota Saeimas nomātā loža operā? (1)

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas Nacionālā opera

Valsts prezidents un Ministru kabinets atteikušies no īpašajām ložām Latvijas Nacionālajā operā. Saeima pagaidām nedomā sekot šim piemēram, jo īpašā loža esot ļoti noderīgs reprezentācijas instruments. Reizēs, kad loža nav aizņemta ārvalstu viesu vajadzībām, to bez maksas var izmantot Saeimas deputāti un darbinieki.

 

Ināra Mūrniece (Nacionālā apvienība), Saeimas priekšsēdētāja: “Šobrīd mums ir vienošanās ar operu, ka turpināsim prezidentūras laikā izmantot šo ložu. Pēc prezidentūras noslēguma Saeimas prezidijs vērtēs ložas nomāšanas lietderību. Līdz tam esam aicinājuši visus komisiju vadītājus aktīvi izmantot šo iespēju tieši reprezentācijas vajadzībām, ņemot sev līdzi ārvalstu viesus. Pati arī esmu izmantojusi šo iespēju – kopā ar Izraēlas vēstnieci apmeklējām operu “Valentīna”. Vēstniecei šo izrādi nebija izdevies noskatīties, tādēļ viņa augstu novērtēja šo iespēju un bija ļoti aizkustināta, redzot šo stāstu. Kultūra neapšaubāmi ir milzīgs vienojošs spēks, kas palīdz uzturēt labas starpvalstu attiecības.”

 

Ojārs Ēriks Kalniņš (“Vienotība”), Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs: “Opera mums ir brīnišķīga reklāma ārzemju viesiem, bet vai jaunā cena ir tā vērta – tas ir cits jautājums. Pieļauju, ka varēsim atrast citus veidus, kā nodrošināt apmeklējumu, piemēram, laikus rezervējot biļetes. Pats arī kā komisijas vadītājs dažas reizes esmu izmantojis šo iespēju apmeklēt operu kopā ar ārvalstu viesiem.”

 

Juris Viļums (Reģionu apvienība): “Es kā opozīcijas pārstāvis uzskatu, ka Saeimas deputāti bez šādas ložas varētu iztikt, bet reprezentācijas vajadzībām var atrast arī ekonomiskāku variantu, piemēram, nopērkot biļetes uz konkrēto izrādi, nevis maksājot par pastāvīgu ložu. Es uz operu eju kā privātpersona, nevis Saeimas pārstāvis, tādēļ biļetes pērku pats.”

 

Ilze Viņķele (“Vienotība”): “Es neesmu izmantojusi šādu iespēju un principā ko tādu neizmantotu. Man tā šķiet kā padomju laiku parādība, ka deputātiem ir sava loža, īpaša kārtība, kā tikt pie biļetēm, savs autoparks utt. Ja Saeimai jāuzņem viesi, tad jānodrošina arī kultūras programma un, iespējams, jāved arī uz operu vai teātri. Taču es neredzu nekādus sarežģījumus, kādēļ nevarētu laikus rezervēt un nopirkt biļetes tā vietā, lai turētu pastāvīgu ložu.”

 

Andris Siliņš (ZZS): “Paskat kā! Es nemaz nezināju, ka deputātiem ir šāda privileģēta iespēja tikt pie biļetēm! Bet nedomāju, ka parlamentāriešiem šāda privilēģija nepieciešama. Deputātu algas ir pietiekami lielas, lai paši iegādātos biļetes uz operu. Reprezentācijas pasākumi, protams, ir nepieciešami. Tas ir tikai normāli, ka valsts prezentē sevi, un opera ir viena no labākajām vietām, kur tas var notikt. Taču prezidijam vajadzētu izvērtēt, vai pašreizējā kārtība ir tā labākā.”

 

Regīna Ločmele-Luņova (“Saskaņa”): “Man patiešām patīk klasiskā mūzika, un cenšos apmeklēt koncertus, bet par šādu ložu uzzināju gluži kuriozā kārtā. Kad jau kādu laiku biju ievēlēta Saeimā, aizgāju uz kādu koncertu kā parasts apmeklētājs un ieraudzīju ložā Solvitu Āboltiņu kopā ar uzņēmēju Juri Savicki. Nospriedu, ka viņš uzaicinājis Āboltiņu, bet man paskaidroja, ka tā esot parlamenta loža… Kā klasikas cienītājai mana pirmā reakcija bija izmantot šo iespēju, bet tad attapos, ka tieši pret to mēs kā sociāldemokrātu partija cīnāmies – pret šādām slēptām privilēģijām un administratīvā stāvokļa izmantošanu. Biju šokēta, uzzinot, cik daudz tiek tērēts šīs ložas īrei.”

 

Arvīds Platpers (“No sirds Latvijai”): “Vajadzētu gadījumos, kad neviens Saeimas pārstāvis ložu neplāno izmantot, ļaut operai šīs vietas pārdot. Man kā mūziķim ir nepieņemami, ka jāsēž otrajā balkonā, bet labas vietas stāv tukšas. Un vispār nedomāju, ka Saeimai vajadzētu tērēties šādas ložas īrei. Plānojot ārvalstu delegācijas ierašanos, var rezervēt arī biļetes, turklāt ne jau obligāti operā – respektabla līmeņa koncerti notiek arī citur.”

 

Inguna Sudraba (“No sirds Latvijai”): “Ārvalstu vizītes tiek laikus plānotas un tādēļ var rezervēt vietas kultūras pasākumiem. Tas būtu lietderīgāk nekā pastāvīgi turēt šādu ložu. Katrā ziņā, cik es esmu apmeklējusi operu, šajā ložā parasti redzu mūsu pašu deputātus bez kādiem ārvalstu viesiem. Pati gan neesmu šo iespēju izmantojusi un nedomāju to darīt.”

 

UZZIŅA

 Nacionālās operas ložas noma 2014. gadā parlamentam izmaksāja 20 805,92 eiro.

 Šogad summa ir dubultojusies un pusgads vien prasīs 27 225 eiro no Saeimas budžeta.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Apbrīnojami,kamt, ko vien var. Vai ētikas komiteja vēl pastāv ?

Draugiem Facebook Twitter Google+