Laukos
Dārzeņi un augļi

Labāko zemeņu šķirņu TOP 50

Foto – Valdis Semjonovs

Piedāvājam ieskatu piecās zemeņu šķirnēs, kuras izceļas ar izcili skaistām un gardām ogām,kā arī – ar labu ražību. Šīs šķirnes īpaši iesaka pieredzējis zemeņu audzētājs – Laidu pagasta uzņēmuma “Migl Dārzi” saimnieks Ilmārs Gulbis.

‘Honeoye’ – agra šķirne

Ogas skaistas, lielas, spīdīgas, diezgan stingras, ar paskābu garšu. Ražība vidēja, tāpēc neatmaksājas izmantot ražas steidzināšanai siltumnīcās. Audzējot uz lauka, zemenes ražo mēnesi, ogas var lasīt katru dienu, jo gatavojas intensīvi.

‘Clery’ – agra šķirne, kas sāk savu uzvaras gājienu Latvijā

Ogas stingras, spīdīgas, ļoti garšīgas. Ziedkāti līdz pat 50 cm gari, skaisti nokarājas uz leju kā ogu krelles. Patlaban populārākā šķirne audzēšanai zem segumiem, bet ne uz lauka, jo āra apstākļos ‘Clery’ ir viens ļoti liels trūkums – augi zied agri, vēl pirms ‘Honeoye’ un ‘Zefyr’, tāpēc pirmie ziedi nosalst pat zem agrotīkla seguma. Agras ražas ieguvei ‘Clery’ stāda pēc iespējas agrāk, jo augi nav tik prasīgi pēc gaismas kā šķirne ‘Sonata’. No viena cera iespējams iegūt vidēji kilogramu ogu, un 80% no tām ir ir lielas, skaistas deserta ogas. Ja siltumnīcā ir pārāk mitrs un karsts, ‘Clery’ negatavās ogas parasti pūst, tāpēc augus jau laikus (t.i., kad ogas tikko aizmetušās) ieteicams vienreiz apstrādāt ar fungicīdu Switch. Audzējot lauka apstākļos un tirgum, ogas var lasīt tikai vienreiz nedēļā, jo, ilgāk gatavojoties pie cera, kļūst arvien saldākas. Pareizi audzētas ogas pagrabā var uzglabāt 4–5 dienas.

‘Karioko’ – agra japāņu šķirne

Katru gadu patīkami pārsteidz saimniekus. Ražīguma ziņā trīskārt pārsniedz ‘Honeoy’, tāpēc stādījumi sezonā ilgāk ražo. Lai iegūtu ražu reizē ar ‘Honeoye’ un ‘Zefyr’, vēlams ‘Karioko’ stādīt uz melnās polietilēna plēves un ziemas izskaņā pārklāt ar agrotīklu.

‘Darselect’ – dabiskās lielogu zemenes

Ogas ļoti lielas (pirmās sver pat 100–110 g), gaiši sarkanas, stingras, ar labu garšu. ‘Darselect’, tāpat kā šķirnēm ‘Sonata’ un ‘Daroyal’, ļoti nepieciešams mitrums. Audzējot laukā uz melnās plēves, labā vasarā var iegūt 15 t no hektāra. Atšķirībā no ‘Daroyal’, kam ražas laikā ogas jāvāc katru dienu (pārgatavojoties tās kļūst tumši sarkanbrūnas, arī sēklas ir rūgtas), ‘Darselect’ ogas var lasīt katru otro dienu. Raža ienākas dažas dienas vēlāk nekā ‘Honeoye’. Šīm zemenēm ir vidēja ziemcietība, tāpēc nav vērts audzēt Latgalē.

‘Pandora’ – vēla šķirne ar lielām ogām

Ieteicams audzēt uz melnās plēves seguma un nodrošināt pietiekamu mitrumu, jo augi prasa daudz ūdens īpaši pēc Jāņiem, kad parasti ir karsta vasara. ‘Pandora’ jāaudzē kopā ar kādu citu vēli ziedošu apputeksnētājšķirni, var stādīt, piemēram, trijās rindās ‘Pandoru’ un vienā – ‘Pegasus’. Pavasarī nevajag augus piebarot ar slāpekļa mēslojumu, jo ‘Pandora’ veido ļoti lielu ceru. Pārmēslotām zemenēm ir milzīgas lapas un maza raža.

LA.lv