×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
3. februāris, 2017
Drukāt

Labi, ka tik daudz uzmanības Latgalei. Saruna ar Aleksandru Bartaševiču (12)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Pašvaldību vēlēšanu gadā intervējam novadu, pilsētu politiķus, kuri jūnijā piedalīsies cīņā par municipālo vietvaru. Šai reizē “LA” viesojās Rēzeknē, kur tikās ar pilsētas domes priekšsēdētāju Aleksandru Bartaševiču (“Saskaņa”), kurš valda Rēzeknē jau astoto gadu.

 

“Mes, Latgolas latwisi, apsawinodami ar Kurzemes un Widzemes latvišim, paturesim sowu paš­waldibu, pylnu pašnuoteikšanas woludas, ticibas, baznicas, skolu un saimestibas, kai ari zemes jautojumā, boznicas dorisonas piwinojut pi Latgolas latwisu ari Kurzemes un Wydzemes katolius.” Tāds spriedums pieņemts Latgales latviešu kongresā 1917. gada aprīlī, ceļā uz Latvijas valsts izveidošanu. Iezvanot valsts simtgadi, jau šopavasar Latgalē sāksies plašs jubilejas pasākumu cikls, kuru epicentrs pārsvarā ir Rēzeknē, novada sirdī. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece solījusi plašu parlamenta klātbūtni, šurp brauks kultūras darbinieki, valdības personas – ko tas nozīmēs rēzekniešiem, sagaidot Latvijas gadadienu?

A. Bartaševičs: Tas, ka uz šo svinīgo brīdi Latgale ir pamanīta, ka Saeima atradusi labu iemeslu, lai atbrauktu pie mums, un ceru, ka trīs valsts augstākās amatpersonas arī viesosies vienviet, liecina, cik notikums, datums un gadskārta ir svarīga ne vien mūsu novadam, bet visai Latvijai. Intereses demonstrēšanu par Latgali vērtēju visnotaļ pozitīvi, šajā laikā būs daudz pasākumu, Rēzeknes domē notiek liela priekšsagatavošanās, mums Latgales latviešu kongresa 100 gadu vēsturiskā atzīmēšana tiešām ir grandiozs notikums. Toreiz tas bija Latvijas sākums, kad latgalieši vienprātīgi pateica, ka grib dzīvot kopīgā valstiskumā.

 

Jūs iekļausieties kopējā pasākumu programmā, vai Rēzeknē būs arī īpašs veltījums Latvijas 100 gadiem?

Pašvaldības budžets svētku rīkošanai ir lielāks nekā valsts piešķirtās dotācijas. Par pusmiljonu eiro uzcelsim pieminekli Latgales kongresa simt gadiem. Tam liek pamatus domes atpirktā pamestā zemes gabalā, bet tieši tur atradās kinoteātris “Diana”, kur 1917. gadā latgaļi pieņēma vēsturiskos nolēmumus. Tā būs sakārtota piemiņas vieta ar skvēru un monumentu. Valsts no savas puses projektam iedevusi tikai 
10 000 eiro. Nepārdzīvojam, esam pieraduši. Labāk maz finansējuma, toties daudz uzmanības Latgalei.

 

Cik dzīvs ir tas latgaliskais? Ar kulinārām vērtībām, ar šmakovku?

Tā nav galvenā Latgales vērtība, galvenā ir valoda, ko mums saglabāja katoļu baznīca. Mani senči ir no Latgales, un sev esmu nosolījies, ka centīšos, mācīšos, gribu apgūt latgaļu valodu. Nākamo interviju varbūt jums sniegšu latgaliski. Esmu rosinājis kultūrvēsturiskajā apgabalā skolās ieviest latgaliešu zinības – mūsu vēstures, valodas, literatūras kursu. Tā tas notiek ceturto gadu. Vecāki četrās skolās nolēmuši, ka tāda mācība bērniem vajadzīga, un dome to finansē. Man šķiet, skolās tagad vairāk sarunājas latgaliski. Rēzeknē varbūt mazāk jūtams, bet dziļāk uz zemēm valoda ir ļoti dzīva. Latgaliski vairs nekautrējas runāt Rīgā un no lielu kultūrpasākumu skatuvēm. Valodas lietošanu stimulēsim arī turpmāk.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. Kamēr valsti neinteresēs,kur aizplūst valsts,Es, pilsētas budžeta nauda,tādi Bardaļonoki būs pie varas..Intervija ar lielāko korumpantu pilsētā,tikai grauj ticību valstij un visām tās struktūrām ,kuras neko nedara ,lai šādus zagļus apkarotu..

 2. Situācija ar t.s. pašvaldību avīzēm nav normāla. “Rēzeknes Vēstnesis” publicē (faktiski propagandē) tikai to, cik valdošā “Saskaņas” koalīcija laba, tur atrodami tikai Saskaņas vai tai pietuvinātu “biedru”un “biedreņu”viedokļi, tikai Saskaņas ieceltu vai protežētu organizāciju “locekļu” un “locekleņu”slavināšana, piem.,Māmiņu klubs &Co. Pat mīļāko ēdienu rubrikā ar saviem “pavārmākslas” sasniegumiem stāsta tikai domes vadībai tīkami cilvēki. Un tā ir AVĪZE?! Tā ir žurnālistika? Kur katrā numurā redaktora slejas vietā tikai “objektīvais ” mēra viedoklis, bet citiem deputātiem< kas ir opozīcijā vispār neļauj izteikties. Saeimas deputāti, kas muld par garlaicīgajām reģionu avīzēm – tāpēc jau tās bankrotē, kā piem., Preiļu Novadnieks, ka pašvaldība bez maksas(bet patiesībā par nodokļu maksātāju naudu) izdod šādus t.s. laikrastus. Rēzeknē pat redakcija noslēpta tā (uz durvāim neviena uzraksta), ka neviens nezina,kur tā atrodas. Īstenībā – Gora telpās, kas projektā bija paredzētas mūzikas salonam. Turpat atrodas arī vēl viens domes finansēts "medijs" – Rēzeknes radio, kur raida tikai Saskaņas koalīcijas cenzētu informāciju. Bet Saeimai – kauns, jūs lobējat šādus te "medijus", barojot ar vienpusīgu informāciju,kas faktiski ir PROPAGANDA! Tad tā arī apakšvirsrakstā jāliek – domes informatīvās propagandas izdevums(laikraksts).

 3. Bartaševič, kamēr krieviem stāstīsi puspatiesības, nekādas sapratnes ar latviešiem nebūs. Vēl piemērs no avīzes, kad bija raksts par Rēzeknes vēsturi un viesnīcu (tag. Rozaliju): latviešu tekstā – “..1944. gadā padomju armija bombardēja pilsētu..”, bet krievu tekstā apmēram tā- “.. v godi vojni gorod byl razbomblen..”

  Varbūt beidzot pienācis laiks arī krieviem saukt lietas īstajos vārdos?

 4. Bartaševič, kamēr krieviem stāstīsi puspatiesības, nekādas sapratnes ar latviešiem nebūs. Vēl piemērs no avīzes, kad bija raksts par Rēzeknes vēsturi un viesnīcu (tag. Rozaliju): latviešu tekstā – “..1944. gadā padomju armija bombardēja pilsētu..”, bet krievu tekstā apmēram tā- “.. v godi vojni gorod byl razbomblen..”

 5. Izskatās ka Latgales partijai tikai6 fani kas nolīgti apriet Bartu

 6. Bet fonā svētbilde…. Labs ierozis, lai veidotu imidžu

 7. Fui, intervēt tādu personāžu!? Pirmsvēlēšanu maratons? Ir teiciens, ka tā kā Rēzeknē vēl ir ko zagt, atkal vēlēšanās kandidēt Bartašs. Visu Rēzekni iebiedējis un visus uzņēmējus apkarojis, pelna tikai viņa ģimenīte…. Par vārgu šo tēmu pacilāt? Jādraudzējas un jāļauj viņam lielīties?

 8. par valodu melo, ja buutu gribeejis sen buutu runajis. pamaaciijos Latgalee. 4 gadus valodu sapratu un runaaties kko vareju, shis tur dziivo visu muuzhu un veel nikaa…

 9. Gan Bartašēvics gan Švarcs, lielākie atkatu ņēmēji Rēzeknē, lai KNAB rīktīgi ieknāb!!!!

 10. Šito kremļa pakalpiņu sen bija laiks aizslaucīt mēslainē!!!

 11. pārkrievotā Latvija Atbildēt

  Putinists – kleptokrāts atņirdzies smaidā. A ko neņirgt, ja idioti tāpat viņu iebalsos atkal un atkal.

Draugiem Facebook Twitter Google+