Mobilā versija
+3.3°C
Oļģerts, Aļģirds, Aļģis, Orests
Piektdiena, 20. janvāris, 2017
5. novembris, 2013
Drukāt

Laiž apgrozībā pēdējo īpaša dizaina vienlatnieku (10)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Latvijas Banka (LB) trešdien, 6. novembrī, laidīs apgrozībā pēdējo īpaša dizaina viena lata apgrozības monētu – “Paritātes monētu” ar lata un eiro pārejas kursu reversā, portālu “LA.lv” informēja LB.

Centrālajā bankā skaidro, ka jaunās viena lata monētas reversā attēlots cipars “1”, kas veido simetrisku attēlu un ir uzraksta “1 LATS” un “1,42 EIRO” sastāvdaļa. Aversā zem Latvijas ģerboņa redzams jaunās monētas kalšanas gads – 2013. Citu atšķirību starp jauno monētu un citām viena lata apgrozības monētām nav.

LB norāda, ka “Paritātes monētas” attēls izvēlēts kā simbolisks koka stumbrs, kas savieno zarus un saknes, zemi un debesis un ir kā ceļš uz jauniem notikumiem, sapņiem un iespējām. Monētas grafisko dizainu veidojis mākslinieks Ilmārs Blumbergs, ģipša modeli – tēlnieks Jānis Strupulis. Jaunās 1 lata monētas kaltas Austrijas monētu kaltuvē “Münze Österreich”.

Monētas kopējā tirāža ir 500 000 eksemplāru, un tā tāpat kā citām īpašajām apgrozības monētām netiks papildināta.

LB iedibinātajai īpašo viena lata apgrozības monētu kalšanas tradīcijai rit 12.gads, un tā tiek noslēgta ar “Paritātes monētu”. Ar 2014. gada 1. janvāri Latvija kļūs par pilntiesīgu Ekonomikas un monetārās savienības dalībvalsti un ieviesīs eiro. Īpašo viena lata apgrozības monētu tradīcija tiks turpināta, izlaižot īpašās divu eiro monētas, skaidro LB.

Īpašo apgrozības monētu kalšanas tradīciju iesāka monēta ar stārķa attēlu, un kopš 2004. gada tiek kaltas divas šādas monētas gadā. “Paritātes monēta” ir 23. īpašā viena lata apgrozības monēta. Tā ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijā un nonāks apritē tāpat kā cita apgrozības nauda – ar banku starpniecību sasniedzot tirdzniecības un citus uzņēmumus un iedzīvotājus.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

  1. Lūk zūd arī monitārā identitāte…

  2. lr jābūt izcili nesaimnieciskam, lai laikā, kad valsts ekonomiskais stāvoklis gauži vājš, raōšana un darba vietas iet mazumā, laikā, kad ārējo parādu nasta ir smaga, tērētu līdzekļus kārtējas lata moneta kalšanai, zinot, kad jau pēc nepilniem 2 mēnešiem, sakarā ar pāreju uz eiro, tās tiks utilizētas. Vai tik tiešam mēs esam tik bagāti, lai tā škiestos ar valsts budžeta līdzekļiem? Fui…

    • ir jābūt pālim, lai domātu, ka monētas nokalšanas maksā dārgāk par tās nominālvērtību. un man tev ir sliktas ziņas 🙁

  3. JŪDASA GRASIS .

Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (16)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Latvijā decembrī bijusi trešā lielākā gada inflācija ES Latvijā pagājušā gada decembrī, salīdzinot ar 2015.gada pēdējo mēnesi, bija trešais augstākais inflācijas rādītājs Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, liecina trešdien publiskotie ES statistikas biroja "Eurostat" dati.
Draugiem Facebook Twitter Google+