×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Marģers, Anastasija
Sestdiena, 21. aprīlis, 2018
24. janvāris, 2012
Drukāt

Latvijā bērni ir otra trūcīgāko personu grupa

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā ik gadu pieaug bērnu nabadzība, un 2010.gadā bērni bija otra lielākā trūcīgāko personu grupa, liecina Labklājības ministrijas (LM) dati. Kopš 2008.gada ir strauji samazinājies arī bērnu materiālās nodrošinātības līmenis – ja 2008.gadā tādu bērnu, kuriem netika nodrošināts viss nepieciešamais, kas bērnam vajadzīgs veiksmīgai dzīves gaitu sākšanai, bija aptuveni trešā daļa jeb 36%, tad 2010.gadā šādu bērnu jau bija nepilna puse – 48,5%.

Šāda materiālā nenodrošinātība savukārt vairo bērnu nabadzību un sociālo atstumtību, kā arī veicina nabadzības un atstumtības pārmantošanos nākamajās paaudzēs. LM atzīst, ka kopumā lielākais nabadzības risks pastāv ģimenēm ar bērniem.

Vienlaikus analizējot trūcīgo personu sadalījumu pa iedzīvotāju grupām 2010.gadā, bērni ir otra lielākā grupa starp trūcīgajām personām valstī. Trūcīgo bērnu skaits 12 mēnešu periodā ir pieaudzis par pusotru reizi, attiecīgi no 39,4 tūkstošiem 2010.gada janvārī līdz 60,6 tūkstošiem jeb aptuveni 16,1% no bērnu kopskaita 2010.gada decembrī. Vienlaikus vērojama tendence pieaugt bērnu īpatsvaram, kuri dzīvo sociālajos dzīvokļos.

Savukārt, analizējot izglītības iestāžu pieejamību, Labklājības ministrija vērš uzmanību, ka statistikā norādītie dati, ka vairāk nekā 11 tūkstoši jeb 5% bērnu vecumā no septiņiem līdz astoņiem gadiem pērn neapmeklēja skolu, galvenokārt ir neprecīzi, jo jāpilnveido obligātās izglītības vecuma bērnu uzskaites sistēma.

Turpināja arī samazināties bērnu skaits valstī, proti, summārais dzimstības koeficients jau ilgstoši ir zemāks par to, kāds būtu nepieciešams pilnvērtīgai paaudžu nomaiņai. 2010.gadā summārais dzimstības koeficients bija 1,117, bet 2009.gadā – 1,319.

Kā pozitīva tendence vērojama adoptēto bērnu skaita palielināšanās. Pērn kopumā Latvijā tika adoptēti 128 bērni, kas pēdējo desmit gadu laikā ir rekordliels skaits.

Kopumā bērnu traumatisms saglabājies samērā augstā līmenī. Palielinājies ir tieši ar ceļu satiksmes negadījumiem saistīto traumu skaits. 2010.gadā salīdzinājumā ar 2009.gada attiecīgo laika periodu valstī ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros ir ievainoti bērni, ir palielinājies, kopumā ievainoti 1245 bērni.

Ierobežotā valsts finansējuma dēļ arī daudzu aktivitāšu īstenošana tika pārtraukta vai to apmēri tika samazināti proporcionāli pieejamā finansējuma samazinājumam. Budžeta sabalansēšanas pasākumi ietekmēja gan finansiālā atbalsta pasākumus (sociālos pabalstus un citu materiālo atbalstu), gan ģimenēm, kuras aprūpē bērnus, pieejamos pakalpojumus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+