×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. maijs, 2014
Drukāt

Latvijā durvis ver 952 Eiropas Parlamenta vēlēšanu iecirkņi

Foto-LETAFoto-LETA

Šorīt plkst.7 Latvijā sākušās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas un durvis vēruši 952 iecirkņi, kuri strādās līdz plkst.20.

Līdz plkst.7.15 Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) rīcībā nebija ziņu, ka kāds iecirknis nebūtu laikā atvērts vai būtu notikusi kāda aizķeršanās, līdz ar to var pieņemt, ka pagaidām viss norit, kā plānots, aģentūrai LETA sacīja CVK Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa.

Rīgas centra iecirkņos rīta agrumā nebija vēlētāju, novēroja aģentūra LETA. Īsu brīdi pirms plkst.7 pie Rīgas Valsts 3.ģimnāzijā izvietotā 1.iecirkņa nebija neviena vēlētāja. Arī 3.iecirknis, kas izvietots Rīgas Valsts 1.ģimnāzijā, vēra durvis bez vēlēt gribētājiem. Kā skaidroja iecirkņa darbinieki, šajās vēlēšanās rīta agrumā visvairāk cilvēku noteikti esot Rīgas guļamrajonos izvietotajos iecirkņos.

Dažas minūtes pēc iecirkņa atvēršanas ieradās pirmais vēlētājs, kurš, starptautisko novērotāju uzraudzīts, nobalsoja. Tas bija students Mārtiņš, kurš aģentūrai LETA pauda cerību, ka citi pilsoņi sasparosies un atnāks līdz vēlēšanu iecirkņiem. Viņš cerot, ka līdzīgi kā iepriekšējās vēlēšanās cilvēku aktivitāte uz dienas otro pusi pieaugs.

Viņš uzskata, ka ir nepieklājīgi neizmantot iespēju vēlēt. Mārtiņš tic, ka vairākas partijas, iekļūstot EP, var paveikt kaut ko labu, taču viņam šoreiz svarīgāk šķitis tas, lai EP neiekļūst tie politiķi, kuri viņam nav pieņemami.

Tiesības piedalīties EP vēlēšanās ir balsstiesīgajiem Latvijas pilsoņiem, kā arī citu Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem, kuri uzturas Latvijā un par kuriem ziņas ir iekļautas Iedzīvotāju reģistrā. Balsstiesības Latvijā ir no 18 gadu vecuma, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā publicētā informācija.

Balsot drīkst tikai tajā vēlēšanu iecirknī, kurā vēlētājs reģistrēts. Nobalsot iespējams gan ar pasi, gan ar eID karti, jo balsošana notiek pēc vēlētāju sarakstiem.

Ierodoties iecirknī, jāuzrāda pase vai personas apliecība (eID). Lai saņemtu balsošanas dokumentus, būs jāparakstās vēlētāju sarakstā. Vēlēšanu iecirkņa darbinieks izsniegs vēlēšanu aploksni un 14 vēlēšanu zīmju komplektus. Balsotājam jāpārbauda, vai uz aploksnes ir attiecīgā vēlēšanu iecirkņa zīmogs, jo tikai apzīmogota vēlēšanu aploksne ir derīga.

Balsošanas iecirkņos līdz plkst.12 varēs pieteikt balsošanu atrašanās vietā vēlētājiem, kuri veselības stāvokļa dēļ nevarēs nobalsot vēlēšanu iecirknī. To varēs darīt arī pēc plkst.12, taču jāņem vērā, ka šajā gadījumā vēlēšanu komisija izbrauks pie vēlētāja, ja varēs paspēt ierasties vēlētāja atrašanās vietā līdz balsošanas beigām, plkst.20.

Latvijas pilsoņi, kuri dzīvo ārvalstīs, EP vēlēšanās var piedalīties, ja ir pieteikušies balsošanai pa pastu. Pieteikumu pieņemšana pasta balsošanai ir noslēgusies. Vēlēšanās iecirkņi ārvalstīs nav izveidoti, bet Latvijas pilsoņiem, kuri uzturas kādā no ES dalībvalstīm, ir iespēja izvēlēties balsot par attiecīgās dalībvalsts deputātu kandidātu sarakstiem šīs dalībvalsts noteiktajā kārtībā.

Latvijas pārstāvībai EP jāievēl astoņi deputāti.

CVK provizoriskos EP vēlēšanu rezultātus paziņos pusnaktī no svētdienas uz pirmdienu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+