Ekonomika
Nauda

Latvija ik gadu zaudē 20 miljonus eiro 16

Foto: LETA

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ekonomika viltotā nelegālā alkohola dēļ katru gadu zaudē gandrīz 1,3 miljardus eiro. Latvija katru gadu zaudē vismaz 20 miljonus eiro, liecina ES Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) ziņojums.

Ziņojumā minēts, ka Latvijā katru gadu tiek zaudēti aptuveni 9% no kopējā alkoholisko dzērienu un vīna pārdošanas apjoma. taču vislielākie zaudējumi ir Spānijai – 263 miljoni eiro, bet kaimiņvalstī Igaunijā – 5 miljoni eiro. Saskaņā ar ziņojumu par viltotā alkohola apriti ES dalībvalstīs, vidējais viltojumu apjoms ir 4,4 procenti stipro alkoholisko dzērienu segmentā un 2,3 procenti – vīnu segmentā.

EUIPO direktors Antoniu Kampinušs, komentējot ziņojumu par viltoto alkoholisko dzērienu nokļūšanu ES tirgū, norāda, ka runa nav tikai par neieņemtajiem nodokļu ienākumiem, bet arī par legālām darbavietām gan ražošanas sektorā, gan lauksaimniecībā, gan pārstrādē un tirdzniecībā. Alkoholisko dzērienu ražošanas sektorā ES pārsvarā strādā mazie un vidējie uzņēmumi ar vidēji desmit darbiniekiem. Ziņojums atspoguļo, kā viltojumi ietekmē alkohola ražošanas nozares ekonomiku un ES ekonomiku kopumā. Secinājumi un atklājumi paredzēti ES politikas plānotājiem, kā rīkoties viltojumu radīto izaicinājumu priekšā šajā tik svarīgajā ražošanas sektorā.

Problēmu atzīst arī Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) izpilddirektors Dāvis Vītols: “Latvijas tirgū visbiežāk nākas saskarties ar kontrabandu no Krievijas un Baltkrievijas. Visbiežāk tie ir viltoti alkoholiskie dzērieni, kuri iepildīti plastmasas, nereti arī nemarķētās stikla pudelēs.”

LA.lv