×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
17. februāris, 2016
Drukāt

Latvija esot laba valsts, bet agrāk uzņemtie bēgļi jau pārceļas. Kas notiks ar “jauno maiņu”? (25)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

“Latvija ir laba valsts, kurā ir cilvēktiesības un labsirdīgi cilvēki, kā arī labi likumi, tādēļ izvēlējāmies lūgt patvērumu Latvijā,” tā pērn oktobrī sarunā ar “LA” žurnālistu teica Usmāns, kurš ar ģimeni bija bēdzis no Irākas un tiesas ceļā Latvijā ieguva alternatīvo statusu (“Tiesas labvēlība kurdu ģimenei”, “LA”, 2015. g. 19. oktobris). Irākas kurdu ģimene – Usmāns un Talija (attēlā) – arī citiem žurnālistiem stāstīja, cik ļoti viņiem patīk Latvija, viņi vēlētos apgūt latviešu valodu un saista ar šo valsti savu tālāko dzīvi. Tagad noskaidrojies, ka Usmāns un Talija jau devušies uz Nīderlandi. Tā kā “LA” nebija iespējas sazināties ar ģimeni, nav zināms, vai viņi jau toreiz nestāstīja visu patiesību par saviem nākotnes plāniem, vai arī vēlāk, saskārušies ar dzīves realitāti (bezdarbu, grūtības atrast mitekli utt.) Latvijā, izlēmuši mūsu valsti pamest. “Tur, kur varētu būt darbs, nav kur dzīvot, bet tur, kur ir mājokļi, nav darba,” saka Latvijas Pašvaldību savienības padomniece veselības un sociālajos jautājumos Ilze Rudzīte, vaicāta par Latvijas pašvaldību iespējām uzņemt bēgļus. Pašvaldību aptauja liecina, ka brīvu dzīvojamo platību tikpat kā nav vairākumā lielo pilsētu.

Jūtas “uzmests”

Irākas kurdu ģimene ar bērniem bija ieradusies Latvijā no Suleimānījas pilsētas Irākā, taču Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) bija lēmusi, ka bēgļa vai alternatīvā statuss viņiem nepienākas un viņi no Latvijas būtu jāizraida. Tiesā netika konstatēts, ka viņi Irāku pametuši, bēgot no terorisma vai kara draudiem, kā paši iepriekš apgalvoja, tomēr tiesa kā būtisku argumentu ņēma vērā to, ka ģimenē ir bērni. Līdz ar to viņiem piešķīra alternatīvo statusu. Usmāns (pilnā vārdā – Otmans Fake Mohameds Ahmeds) stāstīja medijiem, ka Irākas Kurdistānu viņš pametis, jo kādā darījumā esot piekrāpts un viņam izteikti draudi. Dzimtenē viņš nodarbojies ar auto tirdzniecību. Rudenī, kad pēc tiesas sprieduma tikos ar Usmānu un Taliju, viņi apgalvoja, ka ar savu ģimeni paliks Latvijā, kur bija nokļuvuši no Krievijas, izmantojot cilvēku kontrabandistu pakalpojumus, kas izmaksājuši 36 tūkstošus ASV dolāru. “Mēs nevēlamies gaidīt, kamēr Latvijas valdība kaut ko dos. Mēs esam pieraduši paši nopelnīt sev naudu un nodrošināt sevi,” oktobrī “LA” sacīja Talija. Usmāns piebilda, ka viņš varētu atkal darboties ar automašīnām, strādāt par metinātāju vai arī gatavot ēdienus, bet Talija izteica cerības, ka kādreiz Latvijā viņai būs savs skaistumkopšanas salons. Abi dēli mācījās Rīgas 15. vidusskolā.

Taču, iegūstot kāroto alternatīvo statusu, ģimene drīz vien devusies labākas dzīves meklējumos uz Nīderlandi. To “LA” apstiprināja Irākas biedrības Latvijā valdes priekšsēdētājs Hiva Abdallahs, kurš teic, ka Usmāns esot viņu “uzmetis”. “Cik zinu, Usmāns un Talija Nīderlandē strādā kādā restorānā,” piebilda Hiva. Viņš uzsver, ka savulaik uzskatījis par pienākumu palīdzēt irākiešiem, kuri nonākuši Latvijā kā bēgļi – bieži sniedzis tulka pakalpojumus, bet tagad viņam Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde un Drošības policija esot aizliegusi kontaktēties ar bēgļiem. “Palīdzēju viņiem Latvijā arī ar dzīvesvietas atrašanu, samaksāju viņu vietā drošības naudu dzīvoklim, bet pagāja kāds laiks un atklājās, ka viņi devušies prom,” stāsta Hiva un piebilst, ka dzīvokļa saimniece esot ļāvusi Usmāna ģimenei deklarēties viņai piederošajā dzīvoklī. Jautāts, ko viņš zina par citām irākiešu ģimenēm, kuras Latvijā ieradušās kā patvēruma meklētāji, viņš atbild: “Esmu atgājis no šiem jautājumiem atstatu. Mana reputācija ir iedragāta. Kā es tagad pēc notikušā varu iet palīdzēt kārtot dokumentus dzīvokļa īrei kādai ģimenei?”

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. neviens, kurš iepazinis Latvijas sistēmu un reālo situāciju, šeit integrēties nevēlēsies. neviens domājošs cilvēks neintegrēsies .valstī, kura nerūpējas pati par saviem cilvēkiem, kur ir tik daudz problēmu, kur puse tautas dzīvo nabadzībā, kur algas ir tik neadekvāti zemas lielai daļai strādājošo, kur par pensiju nav iespējams izdzīvot, kur nav visiem vienādi pieejamas veselības aprūpes utt

 2. … nu tik notramdīti izskatās, sevišķi tā būtne ar trim dubultzodiem, ka nelabi metas!

 3. Labi, ka mums nav “treknie” gadi! Katram zelta podam ir arī sava s…du maliņa!

 4. Migrantiem pietiek NAUDAS lai apmaksātu kontrbandistu pakalpojumus,bet redziet dzīvokļa īrei naudas nau ! Taču Nauda atkal atrodas kad jadodas tālāk !

 5. Nu jautājums ir par EKONOMIKU ,netikai par lielražošanu bet mazo ,sīko ražotni .tas ir tas kas pastāv EIROPĀ.. autoremanta,kafeinīcas ,krogi, restorāni. Kapeic nau ,,un ja tad lētāk un gudrāk ir mesieties.!Iemesli ir primitīva nodokļu sistēmas izpratne…

 6. Karlsons savā elementā, ne dienu bez tukšas d….

 7. Vismaz šitie ir prom, paldies dievam un PMLP!

 8. Visi musļiki ir meļi!

  • jaa..meli un varmakas.

  • Čigāni ir un paliek čigāni,pašu cilvēkiem kādu dzīvokli iedot par skaistām acīm?Kāpēc tad latvieši paši ir izmukuši no Latvijas?Negribēja strādāt pa 12 ha,un maksāt bankām procentus?Aizbrauc uz Angliju,īriju,Norvēģiju,Vāciju tur gan atrodas kur dzīvot,gan darbs un viss pārējais.

 9. Vinu izskats neliecina ka ne par ko labu. . Vispaar no imigrantiem nevarees sagaidiit neko labu..problemas gan buus…Njaa valsts naudina ir jaiegulga imigrantos… Bet nu redz-viniem nepatiik dzivot LV.. Man ar ne..esmu jau prom uz valsti kur nav jadomaa par naudas problemaam.

 10. Kāpēc strādāt pa minimālo algu Latvijā un saņemt grašus (aptuveni 250 EUR), ja aizceļo uz citām valstīm un saņem par to pašu darbu pieklājīgu algu (aptuveni EUR 1100)?
  Latvijā drīz paliks zagļi, kas peldās no valstij nokrāptās naudas (droši vien ar valsts amatpersonu līdzdalību) un vecie cilvēki, kuri nevar nekur pārvākties uz ārzemēm

  • Tomeer viniem ir naudina bet cikst ka Latvija maksaa mazus pabalstus. Istie celotaji-nepatiik viena valstii -brauc uz citu. Tad ko lai saka tie iedzivotaji kuri ar stradasanu un pensijaam nevar savilkt galus kopaa??

   • Jā samaksāja kontrabandistiem 36000 tūkst.dollāru?! visp vāks.

    • ka nauda tādiem ir,krāpās ar mašīnu tirgošanu,kad redzēja,ka dabūs pa žaunu,laidās prom no Irākās un ar falšiem papīriem uzdevās par bēgliem,tagad jau cita pase kabatā 100%,un tādi tie ir daudzi,neticu šitai šlakai,neticu,viņi visi melo,ka ausis vien kust.

 11. http://www.draugiem.lv/pnl/ Atbildēt

  Ja paši bēgam no “neatkarīgās”, būtu vismaz naivi domāt,
  ka bēgļi, pēc statusa saņemšanas, labprātīgi uzkavēsies Latvijā kaut vienu dienu ilgāk, nekā tas ir nepieciešams 🙂

 12. Dēļ tā, ka kādam ir bērni viņam tiek piešķirts alternatīvais statuss. Nu gan interesanta motivācija.
  Nekur pasaulē nevar zināt kā lietas iegrozīsies pēc vairākiem gadiem, vai tādēļ visiem lūdzējiem jāsniedz alternatīvais statuss? Vai arī tiesa sabijās, ka irākieši pārsūdzēs tālāk un lieta aizies starptautiski? Neviens jau negrib ķēpāties. Tas, ka ziņas neievāc par to, ko bēgļi dara tālāk ir nepareizi. Pēc gada viņiem statuss “beigsies”, un viņi būs nelegāļi Eiropā. Kādēļ tas nevienu nesatrauc? Ja Latvija piešķir alternatīvo statusu, tad arī uzņemas kaut kādu atbildību. Un seko līdz, informē nākamo valsti kurā ieradās, utt. Un pēc statusa izbeigšanās DEPORTĒ uz izcelsmes valsti.
  Citādi sanāk ļoti caurumoti tie likumi.

 13. ai,ai,cik skumji! Neviens te negrib palikt…Varasvīriem un sievām būs biežāk jābraukā uz kaut kurieni un jāķer šie ciet un jāved šurp kaut ar varu.. Tikai kā lai notur uz vietas,lai neaizmūk?

 14. Ir visai naivi cerēt, ka sīriešu vai irākiešu vīrieši te būs ar mieru likt bundžinās zivis vai kraut malku kuģīšos. Nav tā mentalitāte. Atvērt ēstuvi un cept šaubīgus kababus – to gan! Tikai Mērsragā vai Kārsavā ar sīku kebabotavu neko nopelnīt nevar. Rīgā atkal citas problēmas. Tāpēc mūk projām uz citām valstīm, kur labāk.
  Vispār jau skumji, ka cilvēki izvēlas nevis celt augšā no drupām savu valsti, bet gan aizbēgt uz neatgriešanos. Un pašu zeme lai brūk!

 15. Tā darīs pārsvarā visi bēgļi. Vajag iegūt vismaz kādu legālu statusu,un prom būs. Tā ir viena puse. Otra puse ir saistīta ar to,ka bēgļi var par sevi sacīt pasakas un neko nevar pārbaudīt. Ja runā taisnību,arī neko nevar pārbaudīt.

 16. Taa pat austrumu pasakaas var izlobiit. Ka runaa vinji vienu, bet dara ko citu. To saukt par meloshanu vai viltiibu? Nav ne jausmas…

 17. Vispirms bļāvāt, ka bēgļiem NĒ, tagad izskatāties aizvainoti, ka bēgļi paši pie jums negrib. No viena grāvja otrā. Nebūs bēgļu, nebūs uz ko norakstīt viņiem paredzēto un jau notriekto naudiņu, vai kā?

 18. Varbūt ir čujs,ka rašes armija teoriju apgūs
  savā teritorijā,bet “praktiskos darbus” te ?

Draugiem Facebook Twitter Google+