×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.2°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
9. decembris, 2013
Drukāt

Latvijas ekonomika trešajā ceturksnī pieaug par 4,5%

Foto - LETAFoto - LETA

Latvijas iekšzemes kopprodukts (IKP) šā gada trešajā ceturksnī faktiskajās cenās sasniedzis 4,3 miljardus latu (6,1 miljardu eiro), kas pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem salīdzināmās cenās ir par 4,5% vairāk, salīdzinot ar valsts IKP apjomu atbilstošajā laika posmā pērn, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Salīdzinot ar šā gada otro ceturksni, Latvijas IKP pēc sezonāli izlīdzinātajiem datiem pieaudzis par 1,3%. Toties valsts IKP šā gada deviņos mēnešos salīdzinājumā ar atbilstošu laika posmu pērn pieaudzis par 4,2% (sezonāli neizlīdzināti dati).

Šā gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar pērnā gada trešo ceturksni, nozīmīgu ieguldījumu IKP pieaugumā (0,9 procentpunkti) deva tirdzniecība, kas palielinājās par 5,4%, tai skaitā mazumtirdzniecības pieaugums par 3%.

Mazumtirdzniecības palielinājumu veidoja 3% pieaugums pārtikas preču mazumtirdzniecībā un 4% kāpums nepārtikas preču, izņemot auto degvielas, mazumtirdzniecībā. Par 0,4% samazinājās auto degvielas mazumtirdzniecība, kuras īpatsvars nepārtikas preču grupā ir 29%.

Būvniecība, salīdzinot ar pagājušā gada trešo ceturksni, pieaugusi par 11,6%. Nozares attīstību sekmēja 83% liels pieaugums dzīvojamo māju būvniecībā. Par 21% palielinājās inženierbūvju produkcija ar būtisku apjoma palielinājumu tiltu un tuneļu būvniecībā par 99%, kā arī ostu rekonstrukcijas darbos par 2,3 reizēm. Kritums par 3% bija ēku būvniecībā, tostarp ārstniecības vai veselības aprūpes iestāžu ēku būvēs par 51%, izglītības iestāžu ēku būvēs par 13%.

Šā gada trešajā ceturksnī par 2,5% palielinājās apstrādes rūpniecības temps, kas sekmēja kopējā IKP tempa pieaugumu 0,3 procentpunktu apmērā. Tempa izmaiņas ietekmēja koksnes un koka izstrādājumu ražošanas palielināšanās par 6%, pieaugums nemetālisko minerālu izstrādājumu ražošanā par 4%, kā arī gatavo metālizstrādājumu ražošanā – par 6%.

Par 6% palielinājās pārtikas produktu ražošana. Par 10% samazinājās ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošana, bet par 69% kritusies metālu ražošanas nozare. Par 6,4% vairāk iekasēti produktu nodokļi (pievienotās vērtības, akcīzes, muitas nodokļi), kas IKP pieauguma tempu paaugstināja par 0,7 procentpunktiem.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+