×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
19. oktobris, 2016
Drukāt

Latvijas jūras ērglis atradis draudzeni no Lietuvas

juras_ergli_1810

Jūras ērgļu ligzdā ligzdošana šajā gadā netika uzsākta, tomēr tajā risinājās gana daudz notikumu, kas vieš cerības uz veiksmīgu ligzdošanas sezonu 2017.gadā, vēsta Latvijas Dabas fonds, kas no ligzdas nodrošina tiešraidi.

Ligzdā šajā sezonā bija vērojams jaunu jūras ērgļu mātīšu mēģinājumi uzsākt attiecības ar ligzdas saimnieku Robertu, kura partnere Durbe, visdrīzāk, devusies citos medību laukos, jauna pāra mēģinājumi uzsākt ligzdošanu, dažāda vecuma jūras ērgļu apciemojumi un kraukļu vizītes. Šobrīd jūras ērgļu ligzdā īpašuma tiesības ir pieteicis jauns pāris. Abi ērgļi ir gredzenoti – mātīte ir no Lietuvas, tēviņš no Latvijas, un cītīgi notiek ligzdas atjaunošanas darbi, kas vieš cerības uz veiksmīgu ligzdošanas sezonu.

Latvijas Dabas fonds šogad nodrošināja tiešraidi no piecu aizsargājamu putnu – melnā stārķa, jūras ērgļa, zivjērgļa, vistu vanaga un lielā dumpja ligzdām. Tiešraides ir populāras ne tikai Latvijā, bet arī visā pasaulē, un šosezon tās skatītas 2,8 miljonus reižu.

Jau otro gadu varēja sekot līdzi veiksmīgai ligzdošanai melno stārķu ligzdā, kas atrodas Zemgalē – reģionā starp Jaunjelgavu, Jēkabpili un Ērberģi). Sezonas sākumā – marta beigās, aprīļa sākumā – melno stārķu tēviņš, nevarot sagaidīt savu partneri, uzsāka attiecības ar jaunu mātīti, tomēr tām nebija lemts ilgs mūžs, jo ligzdā atgriezās īstā saimniece un savu konkurenti izsvieda laukā. Taču tā kā neviens no pieaugušajiem putniem nav gredzenots, nevar droši apgalvot, ka šie bija tie paši putni, kas iepriekšējā gadā. Aprīļa pirmajā pusē ligzdā tika izdētas četras olas, no divām izšķīlās mazuļi, divas – vanckari. 5.augustā abi izaugušie stārķēni uzsāka migrāciju un ligzdā vairs netika redzēti.

Zivjērgļu ligzdā, kas atrodas Vidzemē, šī bija jau trešā tiešraides sezona. Šogad ligzdā saimniekoja jauns Latvijā gredzenots tēviņš, savukārt mātīte visus gadus ir bijusi bez gredzeniem, līdz ar to nevaram būt droši, vai tā katru gadu ir viena un tā pati. 2016. gadā ligzdā izaudzināti trīs mazuļi, no kuriem 1. jūlijā vienu ligzdā nomedīja vistu vanags.

Jau otro gadu tika nodrošināta tiešraide no vistu vanagu ligzdas, kas atšķirībā no pārējām ligzdām, atrodas urbānā vidē – Rīgā. Pirmajā gadā ligzdošana bija nesekmīga, domājams, tādēļ, ka jaunais tēviņš nespēja perējošajai mātītei nodrošināt barību. Vēlāk pamestajā ligzdā viesojās vārna, kas olas izēda. Šogad ligzdā tika iedētas četras olas, no kurām gan izšķīlās tikai divi mazuļi. Līdz ligzdošanas sezonas beigām ligzdā palika tikai viens mazulis, jo otrs gāja bojā.

Pēc veiksmīgās 2015.gada lielā dumpja ligzdas tiešraides no Engures ezera arī 2016.gadā projekta LIFE COASTLAKE ietvaros tika atrasta lielā dumpja ligzda, pie kuras uzstādīt tiešraides kameru. Tiešraide uzsākta 19. maijā, kad ligzdā jau bija piecas stipri aizperētas olas. Diemžēl jau pēc nedēļas, 25.maijā, tiešraides sezona noslēdzās, jo nakts aizsegā ligzdā bija paviesojusies Amerikas ūdele un izēdusi visas piecas olas. Amerikas ūdele (Neovison vison) ir viena no zināmākajām ligzdojošo ūdensputnu ligzdu postītājām.

Visām tiešraidēm var sekot līdzi YouTube.com kanālā “Latvijas Dabas fonds”.

Pievienot komentāru

Interaktīvā laika ziņu karte
Rīga +13.5
Alūksne +11.6
Daugavpils +11.8
Saldus +15.1
Liepāja +15.5
Jelgava +13.7
Ventspils +14.8
Limbaži +12
Madona +12.2
Rēzekne +11.2
Draugiem Facebook Twitter Google+