×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
13. jūlijs, 2012
Drukāt

“Latvijas kuģniecība”: Anglijas tiesas lēmums Lemberga lietā tiks pārsūdzēts

Foto - LETAFoto - LETA

Anglijas un Velsas Augstās tiesas Karalienes sēdekļa Komerctiesas (Anglijas Augstās tiesas) lēmums Latvijas kuģošanas kompānijas “Latvijas kuģniecība” (LK) meitasuzņēmumu prasībā pret Ventspils mēru Aivaru Lembergu tiks pārsūdzēts, aģentūrai BNS pavēstīja LK valdes priekšsēdētājs Saimons Bleids (Simon Blaydes).

“LK šobrīd pārspriež situāciju ar saviem juridiskajiem konsultantiem, taču mūsu mērķis ir pārsūdzēt šo lēmumu un turpināt centienus piedzīt zaudētos finanšu līdzekļus no Aivara Lemberga, viņa ģimenes, sabiedrotajiem un citiem iesaistītajiem. Tas tikpat labi var ietvert jaunu lietu ierosināšanu saistībā ar nesenākām prettiesiskām shēmām, kuras vēl tiesās netiek izskatītas,” norādīja Bleids.

Pēc viņa teiktā, LK prasības pret Lembergu joprojām turpinās. “Kā jau esam iepriekš teikuši, var paiet vairāki gadi līdz šādās lietās tiek pieņemts gala lēmums, un kuģniecība varēs atgūt finanšu līdzekļus, kas zaudēti saistībā ar nelikumīgajām kuģu frakts shēmām un citām darbībām, kuru rezultātā aizvilta nauda un citi aktīvi no LK un tās akcionāriem, tajā skaitā Latvijas valsts,” teica LK valdes priekšsēdētājs.

Bleids uzsvēra, ka saskaņā ar esošajiem pierādījumiem Lembergs, viņa ģimene un sabiedrotie, iespējams, ir galvenie labuma guvēji no šīm darbībām, kuras veiktas ilgākā laika posmā līdz 2010.gada beigām. “Attiecībā uz šīm lietām tuvākajos gados, visticamāk, tiks uzturēts liels skaits tiesvedību dažādās jurisdikcijās, ieskaitot ne tikai Lielbritāniju, bet arī dažādas ārzonu valstis,” viņš piebilda.

 

“Kaut arī šajā nedēļā pieņemtais lēmums raisa šaubas par Lielbritānijas tiesu spēju izmantot tās jurisdikciju attiecībā uz šo konkrēto prasību personīgi pret Aivaru Lembergu, tas noteikti neatbrīvo viņu no jebkādas iesaistīšanās nelikumīgajās shēmās, kas ir šīs lietas pamatā.

 

Pamatojoties uz iesniegtajiem pierādījumiem, tiesnesis lēma, ka prasītāji pret Lembergu bija sagatavojuši pietiekami pārliecinošus argumentus, kas ļautu turpināt šīs lietas izskatīšanu. Tas vēlreiz apliecina visus Londonas Augstās Tiesas iepriekš pieņemtos lēmumus saistībā ar šo lietu,” klāstīja LK vadītājs, piebilstot, ka šobrīd iesaldēšanas rīkojums attiecībā uz Lemberga īpašumiem visā pasaulē paliek spēkā.

LK vadītājs pauda pārliecību, ka LK, kas daļēji pieder Latvijas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai, uzvarēs cīņā par šo finanšu līdzekļu atgūšanu no vainīgajām personām.

Lemberga advokāte Vineta Čukste aģentūrai BNS iepriekš pavēstīja, ka saskaņā ar Anglijas Augstās tiesas secināto LK meitasuzņēmumu prasība pret Lembergu saistībā ar kuģu frakta līgumiem nav izskatāma Anglijā.

Viņa sacīja, ka šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz Lemberga pieteikumu par jurisdikcijas apstrīdēšanu. “Anglijas tiesa skatīja jautājumu par piekritību un, skatot šo jautājumu, nedaudz tomēr iedziļinājās lietas būtībā, lai konstatētu, vai lieta ir pirmšķietami pamatota vai ne, un nonāca pie secinājuma, ka prasība nav pamatota,” paskaidroja advokāte.

 

Saskaņā ar tiesas secinājumiem ne Anglijas, ne Eiropas Savienības tiesības nedod pamatu uzskatīt, ka Lembergs būtu slēdzis apstrīdētos frakta līgumus.

Advokāte norādīja, ka pieņemtā lēmuma dēļ Anglijas Augstā tiesa tuvākajā laikā lems arī par iesaldēšanas rīkojuma, kas pērnā gada 20.aprīlī tika pieņemts attiecībā uz Lemberga aktīviem, atcelšanu.

Anglijas tiesā aģentūrai BNS vien apliecināja, ka šonedēļ šajā lietā pieņemts lēmums, taču nevarēja sniegt informāciju par to, ko tas paredz, paskaidrojot, ka lēmuma teksts varētu būt pieejams pēc divām nedēļām.

Jau vēstīts, ka prasību, kuras Londonas tiesā iesniegtas arī pret Lembergu, kopējā summa ir vērtējama aptuveni 135 miljonu ASV dolāru apmērā. Šādas summas, pēc prasītāju uzskata, ir nepamatoti izņemtas no LK apzināti prettiesisku shēmu īstenošanas dēļ, galvenokārt izmantojot zem tirgus likmēm noslēgtus kuģu fraktēšanas līgumus starp LK koncernā ietilpstošajām kompānijām un starpnieku kompānijām, kuras tālāk kuģus jau par tirgus likmēm nodevušas fraktā trešajām personām, kas nav zinājušas un nav bijušas iesaistītas prettiesiskajās shēmās, iepriekš informēja LK pārstāvji.

Ar Lielbritānijas tiesas 2011.gada 20.aprīļa lēmumu tika izdots līdzekļu iesaldēšanas rīkojums, kuram atbilstoši Lembergs nedrīkst nekādus savus Anglijā vai Velsā esošos aktīvus ar vērtību līdz 135 miljoniem ASV dolāru izvest no Anglijas un Velsas vai jebkādā veidā atbrīvoties no tiem, rīkoties ar tiem vai samazināt to vērtību. Lembergs nedrīkst arī nekādā veidā atbrīvoties, rīkoties vai samazināt vērtību jebkuriem tā aktīviem neatkarīgi no tā, vai tie atrodas Anglijā un Velsā vai ārpus Anglijas vai Velsas, līdz tādai pašai vērtībai.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa pērn 13.jūnijā atzina un nodeva izpildei Apvienotās Karalistes Augstās justīcijas tiesas Karalienes tiesas departamenta Komerctiesas lēmumu. Pamatojoties uz zvērināta tiesu izpildītāja pieprasījumu, Uzņēmumu reģistrs jūlija otrajā pusē reģistrēja prasības nodrošinājuma līdzekli – liegumu kapitāldaļām, kuru iespējamais patiesais labuma guvējs ir Lembergs.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+