Dabā
Zaļā dzīvošana

Latvijas ozolus apdraud bīstama slimība2


Koka lapotnes izretināšanās slimības ietekmē(kreisajā pusē). Eksudāta atstātās pēdas uz ozola stumbra.
Koka lapotnes izretināšanās slimības ietekmē(kreisajā pusē). Eksudāta atstātās pēdas uz ozola stumbra.
Foto – Oskars Zaļkalns

Latvijā pastāv draudi izplatīties bīstamai baktēriju izraisītai infekcijai, kas izraisa ozolu nokalšanu, tāpēc mežu īpašnieki un dabas mīļotāji tiek aicināti informēt Valsts meža dienestu par aizdomīgiem kokiem, piemēram, ja tiem vērojamas kalšanas pazīmes vai atsevišķi zari bez lapotnes.

Pērn Talsu paugurainē pirmo reizi Latvijā konstatēta bīstama ozolu slimība – ozolu akūtā kalšana. Līdz šim slimība laboratoriski apstiprināta vēl tikai Lielbritānijā un Šveicē, bet slimības simptomi novēroti vairākās Eiropas valstīs.

Slimība galvenokārt skar nobriedušus ozolus, kas ir vairāk nekā 50 gadus veci un kuru diametrs ir vairāk nekā 30 cm. Slimība ozolus apdraud ne tikai mežos, bet arī parkos, viensētās un apstādījumos. Pazīmes ozolu akūtai kalšanai ir 5 – 10 cm garas, tumšas plaisas ozola mizā, izdalījumi uz koka stumbra (visvairāk martā un aprīlī, kā arī oktobrī un novembrī). Noplēšot bojātā koka ārējo mizu, zem tās saskatāmi tumši, slapji plankumi vai arī šaurspārnu krāšņvaboles radītie bojājumi.

Inficētie ozoli nokalst un aiziet bojā apmēram trīs līdz piecu gadu laikā no simptomu parādīšanās brīža. Pagaidām slimība vēl ir pārāk maz izpētīta, lai varētu sniegt kādus konkrētus ieteikumus tās ierobežošanai. Tomēr pastāv iespēja, ka inficētais ozols var atveseļoties. Šo slimību ierosina zinātnei pilnīgi jaunas baktērijas.

Valsts meža dienests (VMD) aicina iespējami inficētos kokus neaiztikt un ziņot VMD inženieriem vides aizsardzības jautājumos pa tālr. 26188968, 29441040. Sūtot e-pastu, vēlams pievienot attēlu, kur redzams ozola stumbrs ar plaisu, no kura izdalās tumšais, infekcijai raksturīgais šķidrums.

LA.lv