Kultūra
Mūzika

Latvijas Radio koris koncertēs festivālos Šveicē un Vācijā0

Publicitātes foto

Nedēļas nogalē Latvijas Radio koris un tā mākslinieciskais vadītājs Sigvards Kļava koncertēs Šveicē un Vācijā. 15. jūnijā LRK aicināts piedalīties Solsbergas festivālā, un dienu vēlāk Mūzikas festivālā Klangvokal Vācijā.

Koncertprogramma, kurā iekļauti Pētera Čaikovska, Gustava Mālera, Arvo Pērta un Ērika Ešenvalda opusi, izskanēs Reinfeldenas Sv. Mārtiņa baznīcā un Dortmundes Sv. Reinolda baznīcā.

Abiem festivāliem sakārtotās programmas muzikālo audumu veido Mālera, Pērta, Čaikovska un Ešenvalda kompozīcijas. Arvo Perts ir viens no tiem retajiem mūsdienu komponistiem, kura vārds apvīts ar dzīvā klasiķa auru. Stilistiski asociēts ar tādiem virzieniem kā “jaunā vienkāršība” un “jaunais garīgums”, arī “jaunais askētisms”, pasaulslavenais igauņu komponists runā skaņu valodā, kurā savijas pārpasaulīgs miers un atkailināta vienkāršība, muzikālā auduma caurspīdīgums un attīrošs klusums. To apliecina arīdzan viņa korim rakstītais skaņdarbs “Sieben Magnificat-Antiphonen”, kura pamatā ir septiņas Vecajā derībā balstītas antifonas, kas katoļu liturģijā skandētas septiņas dienas pirms Ziemassvētkiem, ik vakaru izgaismojot citu pravietojumu par Jēzu Kristu.

Liturģiskajā mūzikā sakņojas arī Pētera Čaikovska iespaidīgā kompozīcija “Jāņa Zeltamutes liturģija”. Kaut gan šī romantisma meistara vārds visbiežāk asociējas ar emocionāli nospriegotajām simfonijām, spilgtajiem skatuves darbiem vai izsmalcināto kamermūziku, viņa daiļradi caurvij arī reliģiska satura kompozīcijas, un 1878. tapusī kora partitūra pieskaitāma pie šī žanra virsotnēm. Krievu skaņraža monumentālais opuss atsaucas uz pareizticīgo baznīcas Dievišķo liturģiju, kuru iedibināja leģendārais Konstantinopoles arhibīskaps Jānis Zeltamute (~349-407).

Uz svēto tekstiem balstīts arī skaņdarbs “Piliens okeānā”, kura autors Ēriks Ešenvalds uzskatāms par visbiežāk atskaņoto Latvijas komponistu. Šī kormūzikas lietpratēja 2006. gadā radītā partitūra atsaucas uz Svētā Asīzes Franciska rindām un Tēvreizi, arī Kalkutas misijas māsu dziedājumu un Mātes Terēzes vārdiem: “Viss, ko mēs darām ir tikai piliens okeānā. Bet, ja mēs to nedarītu, okeāns būtu par vienu pilienu mazāks.”

Un līdz ar šiem spilgtajiem tīcībā sakņotajiem opusiem Latvijas Radio kora koncertprogrammā iekļauts arīdzan smeldzes pilnais Adagietto no vēlīnā romantisma meistara Gustava Mālera Piektās simfonijas – šo austriešu ģēnija pasaulslaveno mūzikas pērli kora balsīm pārlicis franču skaņradis Žerārs Pesons.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
“Atklāšanas fanfaras”: koncertzāles “Latvija” atklāšanas koncertus translēs LTV
9 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
“Baltu rotas” svinēs jubileju ar “Latvian Voices” koncertu un zobencīņu paraugdemonstrējumiem
9 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Festivālu “Summertime – aicina Inese Galante” atklās franču džeza karaliene Mina Agosi
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

AD
Artis Drēziņš
Latvijā
Negribēja nogalināt draugu…Jaunietim piespriež astoņus gadus cietumā
53 minūtes
LA
LA.LV
Sports
FOTO: Sevastova Jūrmalas WTA turnīru sāk ar pārliecinošu uzvaru
54 minūtes
LL
LETA, LA.lv
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
5 stundas
LE
LETA/LA.LV
Latvijā
VIDEO. Latvijā pirmo reizi nosēdušies ASV iznīcinātāji “F-35” 1
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
4 stundas