×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
6. maijs, 2014
Drukāt

Lauki laikmetīgajā mākslā jeb starptautiska izstāde “Lauki”

Publicitātes fotoPublicitātes foto

15. maijā plkst.18.00 Latvijas Nacionālās mākslas muzeja izstāžu zālē “Arsenāls” tiks atklāts vērienīgs Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas notikums – starptautiska laikmetīgās mediju mākslas izstāde “Lauki” un festivāls “Māksla+Komunikācija 2014”, vēsta Rīga 2014 pārstāvis Mārtiņš Drēģeris.

Izstādē “Lauki” varēs aplūkot ap 40 mūsdienīgi avangardisku mākslas darbu, kas spilgti un dinamiski atspoguļo laikmetu – izaicinot vispārpieņemtos uzskatus, aktualizējot sociālos jautājumus un piedāvājot pozitīvas nākotnes vīzijas.

Izstāde “Lauki” parāda, ka laikmetīgā māksla ir process – izpēte, meklējumi, eksperimenti un izaicinājums. Izstādes kuratori Rasa Šmite, Raitis Šmits un Armīns Medošs, izvēloties darbus izstādei, uzdeva jautājumu: kādu lauku robežas šodien mākslinieki šķērso, un kādus laukus pēta, lai meklētu jaunas idejas krīzes pārvarēšanai un iztēlotos jaunus modeļus ilgtspējīgākam dzīves veidam.

Šobrīd izstāžu zālē “Arsenāls” jau noris izstādes iekārtošanas darbi. Kā pirmais no viesmāksliniekiem Rīgā ieradies Parīzes mākslinieku apvienības HeHe pārstāvis – Heiko Hansens, kas uzstāda “Glābšanas plostu” (Radeau de Sauvetage) – buru laivu, ar kuru var braukt pa pamesto šaursliežu dzelzceļu sliedēm. HeHe mākslinieki ar humoru risina pamesto tehnoloģisko infrastruktūru problēmas, piedāvājot mākslas objektu kā sabiedriskā transporta alternatīvu.

Vēl viena māksliniece no Parīzes – Šū Lī Čenga, izstādē piedalīsies ar projektu “Pagrīdes augu sēklas” (Seeds Undergorund), kurā aktualizēta cīņa par agrokultūras augu un sēklu dažādības nosargāšanu Eiropā.

Muzeju naktī, sestdien, 17. maijā no pl. 19.00 izstādē “Lauki” gaidāma Šū Lī Čengas interaktīvā performance “Pagrīdes augu sēklu ballīte”, kurā cilvēki varēs apmainīties ar dažādu augu un dārzeņu sēklām, gūstot ko noderīgu vai skaistu savam dārzam un daloties ar citiem.

Ar ļoti neparastu darbu izstādē piedalās zviedru māksliniece no ASV Lisa Jevbrata. Viņa savu darbu “Zoomorfa laboratorija” – īpašu programmatūru, kas spēj simulēt to, kā krāsas redz dažādi dzīvnieki, izstrādājusi kopā ar krāsu redzes pētniekiem. Arī izstādes apmeklētāji varēs apskatīt pasauli ar, piemēram, rudās lapsas acīm.

Savukārt latviešu mākslinieks Gints Gabrāns kopā ar mikrobiologu Jāni Liepiņu izstādē prezentēs jaunus ģenētiski modificētu baktēriju enzīmus, ar kuru palīdzību cilvēki varēs uzņemt par 1/3 vairāk uzturvielu no ierastās augu valsts pārtikas – ēdot koku lapas un krūmu zarus, tādā veidā risinot nākotnes pārapdzīvotās pasaules problēmas.

Izstādē varēs izmēģināt arī serbu mākslinieku kolektīva izveidoto interaktīvo spēli “Vai jūti noplūdi?” par naftas ieguves platformu Baltijas jūrā, piedalīties Ričarda Bārbrūka un Ilzes Blekas interpretācijā par Gija Debora “Kara spēli”, noskatīties radikālo Londonas mākslinieku YoHa video par Edvardu Snoudenu un ASV globālo uzraudzību, iepazīties ar Voldemāra Johansona jaunāko darbu – rotējošu skaņas objektu, aplūkot Mārtiņa Ratnika vizualizētos elektromagnētiskos laukus veco televizoru ekrānos.

Izstāde LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” būs apskatāma maija līdz 3. augustam, plašāk par to, kā ari laikmetīgo mākslu kopumā, varēs uzzināt, apmeklējot kuratoru un mākslas zinātnieku Armīna Medoša, Miško Šuvakoviča un Ievas Astahovskas publiskās lekcijas, kas notiks piektdien, 16. maijā, Gētes institūtā (ieeja bez maksas).

Izstādē orientēties apmeklētājiem palīdzēs īpaši apmācīti gidi, ekskursijām gida vadībā var pieteikt arī grupas. Ceturtdienās un sestdienās pl. 14.00 uz vietas tiks organizētas grupu ekskursijas gida pavadībā. Skolniekiem tiek piedāvātas izglītojošas bezmaksas grupas ekskursijas.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+