×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.3°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
3. jūlijs, 2014
Drukāt

Līdz vēlēšanām veselības ministri, visticamāk, nenomainīs (10)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

Ingrīda Circene

Valsts prezidents Andris Bērziņš mudina Ministru prezidenti Laimdotu Straujumu  ātrāk rast risinājumu ieilgušajam veselības ministra jautājumam. Valdības vadītāja pēc tikšanās ar prezidentu paziņoja, ka, vēlākais, līdz nākamajai pirmdienai būšot risinājums.

Taču premjerministrei neklājas viegli to risinājumu atrast, jo neviens politiķis nevēlas iebāzt galvu cilpā uz trim mēnešiem. Turklāt Ingrīda Circene joprojām no amata nav atkāpusies. Bet, neraugoties uz to, notiek neoficiālas sarunas ar iespējamiem ministra kandidātiem.

Sākotnēji “Vienotības” vadībai bija ideja, ka līdz Saeimas vēlēšanām Veselības ministriju varētu vadīt tā sauktais tehniskais ministrs, kas savas ilgstošās darba pieredzes un profesionālu iemaņu dēļ spētu veiksmīgi tikt galā ar uzticētajiem pienākumiem. Neoficiāli izskanēja valsts sekretāra vietnieces stratēģiskās plānošanas un finanšu jautājumos juristes Dainas Mūrmanes-Umbraško vārds. Pēc tam notikušas sarunas ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāju Dinu Šmitu, kurš 1. jūlijā kļuva par “Vienotības” biedru. D. Šmits sacīja, ka sarunas ir bijušas un ka noteiktos apstākļos šo pienākumu varētu uzņemties, taču patlaban viņa pienākums ir parādīt savas spējas slimnīcas vadītāja amatā, kas izpaustos konkrētā rezultātā. Līdz 2015. gada 1. novembrim ir jāpabeidz jaunā slimnīcas korpusa celtniecība, esot arī citi tikpat neatliekami darbi. Šmits uzsvēra, ka viņam vēl pietrūkstot ministra amatam nepieciešamās pieredzes. “Vienotībā” viņš iestājies tāpēc, ka ir reformu pusē un vēlas piedalīties procesā, nevis tikai kritizēt. Turklāt Reformu partijas kongresā izskanēja aicinājums tiem, kas vēlas turpināt aktīvu politisko darbību, pievienoties “Vienotībai”.

Bijusī labklājības ministre Ilze Viņķele, kura patlaban velk partijas vezumu, cītīgi strādājot pie “Vienotības” programmas Saeimas vēlēšanām un par kuru neoficiāli tiek runāts kā par nākamo 12. Saeimas veidotās valdības veselības ministri, uzskata, ka ministres Circenes demisija veselības stāvokļa dēļ ir sekundārs jautājums. Uz trim mēnešiem ne pie kādiem apstākļiem nebūs iespējams atrast politisku personu, kas būtu ar mieru vadīt ministriju. Tāpēc I. Viņķele ieteikusi premjerministrei, kura patlaban pilda arī veselības ministres pienākumus, izveidot veselības aprūpes jomu pārzinošu ekspertu grupu valdības namā, kura spētu vienoties, kuri ir tie trīs, pieci kritiskie virzieni medicīnā, kur būtu jāiegulda lielākās pūles un resursi, lai tuvāko gadu laikā sasniegtu rezultātu. “Valdības vadītāja uzskata šo priekšlikumu par apspriešanas vērtu,” sacīja I. Viņķele.

Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča norādīja, ka patlaban svarīgākais ir 2015. gada valsts budžeta projekts, kura veidošanā būs nepieciešama cieša veselības ministra un finanšu ministra sadarbība, tāpēc viņa ierosina līdz Saeimas vēlēšanām veselības ministra pienākumus no Straujumas kundzes pleciem pārcelt uz Vilka kunga pleciem. Deputāte pastāstīja, ka viņai zvanījuši vēlētāji no Latgales puses, kuri bijuši noraizējušies, kāpēc valdības vadītājai vienai jāatbild par veselības aprūpi. Arī sabiedrībai rūp šis jautājums.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Problēma ar apdrošināšanu sākās jau ar to, ka katrs to traktē pa savam. Vai nu valsts paziņo, ka visi pilsoņi ir adrošināti un finansē medicīnu bez jebkādām atrunām no jau esošajiem nodokļiem, vai ievieš polises, ko apmaksā papildus esošajiem nodokļiem pilsoņi, respektīvi tiek celti nodokļi. Visas pārējas runas par to ka vieni tiks adrošināti, bet citi nē ir tikai skaldi un valdi politika lai attaisnotu savu izšķērdibu jau esošo nodokļu ietvaros. Lielākai daļai pacientu ir vajadzīgs gudrs dakteris nevis dārga tehnika, ko viņi nespēj apmaksāt. PSRS daža laba medicīnas ierīce kalpoja vēl gadus 20 un ilgāk no ulmaņlaikiem, toties dakteri bija sava aroda meistari un diagnozes bez datora varēja noteikt. Tāpat arī ministri vēl nevienu nav izārstējuši, jo viņiem jāgādā lai to dakteri varētu darīt. Ja nevar, lai likvidē ministriju, a dakteri apvienojas kā meistari viduslaikos cunftē un piedāvā valstij savus pakalpojumus. Tieši valstij, bet valsts ar rūpēm par pilsoņu veselību, to apmaksā. Tagad ar laikam tas pats tikai caur starpnieku – ministriju. Varbūt tur tā nauda izsīkst.

 2. Nesakārtotas lietas ir visās nozarēs! Bet obligātā veselības apdrošināšana šodien ir pat tajās Karību jūras banānu republikās (piemēram,Barbadosā),kurām mēs tagad ilgstoši sniegsim finansiālo palīdzību,saskaņā ar Briselē parakstīto nolīgumu.Veselības apdrošināšana uzlabos iedzīvotāju vairākuma veselību,kuriem šodien ir jāizvēlas starp dārgajām zālēm un dārgajiem komunālajiem pakalpojumiem,starp zobu protēzēm un maksu par siltumu! Bet daudzajās valsts uzņēmumu valdēs sabīdītajiem ar dubultotajām algām un prēmijām,un NEPLP,obligātā veselības apdrošināšana,protams,nav vajadzīga,jo viņi jau ir apdrošināti!

 3. “Vienoti Latvijai” pa visiem kopā to tagad paveiks! Skat.TVNET:: Latvijā-“Godmanis samazinās ministriju skaitu,bet koalīciju neaiztiks”,TVNET/LETA,2008.gada 16.decembrī.

 4. tieši otrādi>doks Atbildēt

  Murgs ir tas,ka Lavija ir palikusi vienīgā no visām ES un eirozonas valstīm,kurā vēl nav pat obligātā veselības apdrošināšana! Tā ir ieviesta pat Karību jūras banānu republikās,kurām mēs tagad,saskaņā ar pērn Briselē parakstīto nolīgumu,ilgstoši sniegsim finansiālo palīdzību!
  Atšķirībā no daudzajās valsts uzņēmumu valdēs sabīdītajiem un visādiem tur NEPLP,iedzīvotāju vairākumam ikdienā jāizvēlas starp dārgajām zālēm un komunālajiem pakalpojumiem,starp zobu protēzēm un rēķinu par centrlizēto apkuri!

 5. Ja reiz veselības aprūpei katastrofiski trūkst naudas (bet kas ir vēl svarīgāks par veselību?),veselības aprūpi un sociālās lietas ir atkal jāapvieno vienā ministrijā,kā pirmskara Latvijā,kad Tautas labklājības ministrijas Veselības departamentā strādāj vien 17 darbinieki.Vai atsevišķa Veselības ministrija ir likvidējusi rindas uz izmeklēšanu,apturējusi pat pašmāju medikamentu straujo cenu kāpumu? Vēl pavisam nesen,tikaipirms sešiem gadiem,Ivars Godmanis sacīja:”Mēs ejam Ziemeļvalstu attīstības virzienā.Mēs esam piederīgi šim reģionam,šim sabiedrības modelim un šai demokrātijai.Mēs ejm turp,kur jaunie,stiprie un bagātie strādā un maksā nodokļus.Bet vecie,vājie un maznodrošinātie jūtas pasargāti un droši par rītdienu”. Skat.Ivara Godmaņa Jaungada uzrunu tautai 2007.gada 31.decembrī. Bet pieminētajās Ziemeļvalstīs-Somijā,Zviedrijā,Norvēģijā,Islandē un Nīderlandē,veselības aprūpe un sociālās lietas jau sen ir apvienotas vienā ministrijā. Un ne tikai Ziemeļvalstīs,bet arī Igaunijā,Krievijā,Polijā,Ungārijā,Horvātijā,Grieķijā un Gruzijā. Bet ārpus Eiropas-Indijā,Japānā,Austrālijā,gandrīz visā Āfrikas kontinentā,Zimbabvi un Svētās Helēnas salu ieskaitot! Saglabāsim Latvijā par trim ministrijam vairāk pat nekā Briselē,lai nesamazinātu ministriju parlamentāro sekretāru un specializēto atašeju skaitu Briselē?

 6. Tak ieliek vienkārši sētnieku Atbildēt

  par sabojātu politisko karjeru noteikti nesatrauksies!

 7. Vilka kungu liksim par veselības ministru,bet Viņķeles kundzi par finanšu ministri! Labāk varbūt nebūs,bet sliktāk arī ne!

 8. Daudz būtiskāk ir,kad beidzot ieviesīs obligāto veselības apdrošināšanu un,tāpat kā visās apkārtējās valstīs-Polijā,Krievijā,Igaunijā,Zviedrijā, Veselības ministriju apvienos ar Labklājības ministriju,lai būtu nauda veselības aprūpei un atbilstošām mediķu algām!

  • Murgs! Vai apdrošināšana uz burvju mājiena radīs vairāk naudu un sakārtos nesakārtotās lietas?
   LM un VM kopš 90to gadu sākuma vieno un atdala periodiski. Cik izmaksā visa jezga (ieskaitot izmaiņas normatīvos aktos, dokumentāciju utt.)? Varbūt ieplānot likumā, ka ik pa, piem. 7 gadiem savieno (vai atvieno). Tad var laicīgi sagatavoties. Pie tam, ja atceros, tad atvienošanas mērķis bija vairāk pievērsties veselībai, lai veiksmīgāk risinātu problēmas. Vai tad jau atrisinātas?

 9. Circenei un Viņķelei sen laiks iet prom no Saeimas, kur acis rāda, “ar kabatā sakrustotiem pirkstiem”. Varbūt kāds kaut kur “uzķersies.”

Draugiem Facebook Twitter Google+