Kultūra
Teātris un kino

Liek pamatakmeni “Zvaigžņu karu” muzejam Losandželosā1

Foto: AP/Scanpix/LETA

Filmu franšīzes “Zvaigžņu kari” radītājs Džordžs Lūkass trešdien Losandželosā lika pamatakmeni muzejam, kurā būs izstādīta viņa artefaktu kolekcija un kas būs veltīts vizuālā stāstījuma mākslai.

Lūkasa Naratīvās mākslas muzeja celtniecību ir plānots pabeigt līdz 2021. gada beigām. 73 gadus vecais kinematogrāfists bija sapņojis to izveidot vairāk nekā 10 gadus.

Lūkass pamatakmens likšanas ceremonijā pateicās vairāk nekā 100 labvēļiem, starp kuriem bija viņa ilggadējs draugs un sadarbības partneris Stīvens Spīlbergs.

“Es uzskatu par svarīgu, lai būtu muzejs, kas … atbalsta visas bāreņmākslas, ko neviens cits negrib redzēt, bet ko visi mīl,” teica Lūkass, raksturojot šo projektu.

Viņš piebilda, ka šī muzeja misija būs izskaidrot mītus, leģendas, stāstus un cilvēku portretus, kas veido sabiedrības un tās vieno. Tajā būs parādīta māksla plašā diapazonā – no gleznām un digitāliem darbiem līdz komiksiem un tādām filmām kā “Zvaigžņu kari”.

“Es jūtu, ka populārā māksla ir ieskats sabiedrībā un tās centienos, tās patiesajās vēlmēs, tās patiesajā būtībā,” teica Lūkass, kurš pēc tam paņēma lāpstu un kopā ar vairākām vietējām amatpersonām nedaudz paraka ar to.

Muzejs tiks uzcelts bijušajā autostāvvietā aiz Losandželosas Memoriālā kolizeja, kur bija notikušas 1932. un 1984.gada Olimpiskās spēles.

Muzejā būs apskatāma Lūkasa personīgā mākslas un kino eksponātu kolekcija – eklektisks maisījums, kurā ir gan Edgara Degā un Pjēra Ogista Renuāra gleznas, gan komiksu sērijas “Peanuts” radītāja Čārlza Šulca komiksu zīmējumu oriģināli.

Ekspozīcijā būs arī klasisko Disneja animācijas filmu fragmenti un “Zvaigžņu karu” filmu kosmosa kuģa “Millennium Falcon” oriģinālais modelis.

Lūkass ir apsolījis šim muzejam apmēram viena miljarda ASV dolāru lielu finansējumu, kas ietver mākslas darbus, būvniecības izmaksas un vismaz 400 miljonu dolāru dāvinājumu, pērn ziņoja laikraksts “Los Angeles Times”.

Žurnāls “Atlantic” 2014.gadā nosauca šī muzeja ieceri par Lūkasa “labāko ideju kopš Zvaigžņu kariem”, jo tas koncentrēsies uz stāstījumu kā varenu spēku amerikāņu mākslā. Kritiķi gan uzskata šo muzeju par “niecības projektu”, kura nolūks esot nopirkt vietu Lūkasa filmām amerikāņu mākslas vēsturē.

Idejas atbalstītāji vairākus gadus meklēja mājvietu šim muzejam. Plānu to uzcelt Čikāgā bloķēja vides aizstāvju grupas, kas iebilda pret attīstību plānotajā vietā.

Lūkass ir viens no ASV veiksmīgākajiem kinematogrāfistiem, kurš radījis arī “Indianas Džonsa” sērijas piedzīvojumu filmas un 1973.gada klasisko filmu “American Graffiti” (“Amerikāņu grafiti”).

LA.lv