Kultūra
Mūzika

“Lielā dzintara” jubileja ar Berlīnes filharmoniķu koncertu 16

Publicitātes foto

4. novembrī Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” aicina klausītājus uz koncertzāles divu gadu jubilejas koncertu, kura īpašie viesi būs Berlīnes filharmonijas mūziķu oktets “Scharoun Ensemble”. Līdzās Bēthovenam izskanēs Platona Buravicka jaundarbs “Injector. Впрыск. Sprausla”.

Astoņu orķestra mūziķu veidotais oktets “Scharoun Ensamble” ir viens no vadošajiem kamermūzikas ansambļiem Eiropā. “Okteta “Scharoun Ensemble” koncertus raksturo inovatīvas programmas. Dažus skaņdarbus vieno tiešas un netiešas vēsturiskas saites, absolūtā klasika likta vienlaidus mūslaiku skaņražiem. Koncertu noslēgs Bēthovena 1802. gadā rakstītais Septets, kuru ceturtdaļgadsimtu vēlāk par pamatu savam Oktetam ņēma Šūberts. Jāpaiet vairāk nekā 100 gadiem, kad no Šūberta klasiskā okteta iedvesmosies mūsdienu vācu ievērojamais komponists Jērgs Vidmanis, kuru Latvijas klausītāji iepazinuši arī kā izcilu klarnetistu un saspēles vadītāju. Viņa Oktetā laikmetīga izteiksme mozaīkveidīgi savienota ar šūbertiskām atsaucēm. Savukārt Bēthovena Septets veidots kā klasisks divertisments, tā ir dzidra gaišuma pilna mūzika,” stāsta “Lielā dzintara” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.

Šajā koncertā līdzās Bēthovenam izskanēs Platons Buravickis ar jaundarbu “Injector. Впрыск. Sprausla”. Idejiski tas ir komponista trejāds skatījums uz pasauli. Pa labi “Injector” jeb veselums, gatavs mehānisms, pa kreisi “Впрыск” jeb process un pa vidu “Sprausla” – detaļa, ar kuras palīdzību process notiek un veselums pastāv. Muzikāli tie ir trīs līmeņi – jaunā sarežģītība, krievu romantisma alūzijas un amerikāņu minimālisma atveide. Bet koncerta sākumā viens no klarnetes kamerrepertuāra stūrakmeņiem – Mocarta Klarnetes kvintets La mažorā, veltījums tuvam draugam un klarnetes virtuozam Antonam Stadleram, bet mūzikā ģeniāla kompozīcijas tehnika, līdzsvars un bezgalīgs skaistums.

“Šī gada jubilejas koncertu veidojām klasisku, aicinot piedalīties Eiropas TOP kamersastāvu – izcilos Berlīnes filharmonijas mūziķus, kas kopā veido oktetu “Scharoun Ensemble”. Ansamblis 30 gadu laikā iemantojis savu vietu Eiropas izcilāko kamermūzikas vienību vidū, un joprojām ir iedvesmas un ekspertīzes piemērs daudziem, pat augstākās klases mūziķiem. “Scharoun Ensemble” izceļas ar repertuāra un interpretācijas vērienu – sākot no baroka laikmeta līdz mūsdienu mūzikai. Tas mums apsola, ka koncertā būs gan spožs mūziķu sastāvs, gan programma, kuras izvēlē dzirdēsiet Eiropas mūzikas vēstures dižgaru pērles,” stāsta B. Bartkeviča un vēl atklāj: “Šķiet zīmīgi, ka “Scharoun Ensemble” nosaukums dots par godu slavenās Berlīnes filharmonijas ēkas arhitektam Hansam Šarūnam, kura ikoniskais un savam laikam inovatīvais projekts kalpojis par iedvesmas avotu arī koncertzāles “Lielais dzintars” idejas autoram, arhitektam Folkeram Ginkem.”

“Scharoun Ensemble” kodolu veido klasiskais oktets – pieci stīgu un trīs pūšaminstrumenti (klarnete, fagots un mežrags). Oktets sadarbojies ar pasaules slavenākajiem diriģentiem – Klaudio Abado, seru Saimonu Retlu, tam savus jaundarbus veltījuši izcili mūzikas skaņraži Ģ. Ligeti, H. V. Hence, P. Bulēzs, Ģ. Kurtāgs un V. Rīms. Īpaši Liepājas koncertzāles jubilejai latviešu komponists P. Buravickis sarakstījis oktetam veltītu jaundarbu, kas pirmatskaņojumu piedzīvos novembra koncertā.

 

4. XI 18.00 “Lielais dzintars”, Liepāja

Biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: no EUR 15 līdz 40

LA.lv