Dabā

Lielā panda vairs nav apdraudēto dzīvnieku sugu sarakstā0

Foto: AFP

Lielā panda vairs nav apdraudēto dzīvnieku sugu sarakstā, tomēr tā joprojām ir “viegli ievainojama”, liecina pasaulē lielākā vides foruma secinājumi.

Starptautiskās Dabas un dabas resursu aizsardzības savienības (IUCN) Pasaules dabas saglabāšanas kongresa, kas svētdien notika Havaju salās, pieņemtajā IUCN Apdraudēto sugu sarkanajā sarakstā lielā panda vairs nav starp apdraudētajiem dzīvniekiem, bet gan starp “viegli ievainojamajām” sugām.

Vairāk nekā 20 gadu bambuslāči simbolizēja visas apdraudētās sugas, lai gan iedarbīgas mežu aizsardzības politikas, ko īstenoja Ķīnas valdība, rezultātā to skaits pieaudzis, liecina IUCN informācija.

“Ķīnas valdības plāns paplašināt esošo saglabāšanas politiku šīm sugām ir pozitīvs solis un ir stingri jāatbalsta, lai nodrošinātu tās iedarbīgu īstenošanu,” uzsvēra organizācija.

Pēdējo desmit gadu laikā Ķīna par nepilniem 12% ir paplašinājusi lielo pandu apdzīvotās teritorijas. 2015.gada februārī publicēts nacionāls pētījums liecina, ka Ķīnā lielajām pandām ir atvēlēti 67 dabas rezervāti.

2013.gada beigās dzīvniekiem paredzētā teritorija sasniedza 2,58 miljonus hektāru, no kuriem 72,4% ir piemēroti lāčiem, liecina Ķīnas mežu pārvaldes publicētie dati.

Klimata pārmaiņu rezultātā nākamo 80 gadu laikā var izzust vairāk nekā 35% no viegli ievainojamajai sugai nepieciešamajām bambusu audzēm, brīdināja IUCN. Iepriekšējos 20 gados tika prognozēta bambusa audžu platības palielināšanās.

Saistītie raksti

Ķīnas Sičuaņas, Šaaņsji un Gaņsu provincēs savvaļā mīt 1864 pandas, liecina 2015.gada pētījuma dati.

Trīs gadus ilgā pētījumā noskaidrots, ka lāču spēju vairoties un augt apdraud 319 hidroelektrostacijas, ceļi 1139 kilometru garumā, augstsprieguma līnijas 268 kilometru garumā, 984 jauni dzīvojamie rajoni, 479 raktuves un 25 tūristu apskates vietas.

LA.lv
LE
LETA
Dabā
Septīto gadu pēc kārtas decembra laikapstākļi atklāj interesantu tendenci
1 diena
LE
LETA
Dabā
Svētdien Latvijā būs gaišāks laiks: jaunākā prognoze
2 dienas
LE
LETA
Dabā
Laikapstākļus nosaka ciklons: sestdien gaidāms ilgstošs lietus
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LA
LA.LV
Veselam
Trakumsērgu atved no Āzijas: Daugavpilī mirušo sievieti nebija iespējams izglābt
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Latgalē veiktas nežēlīgas laupīšanas: aizturēti divi sevišķi bīstami noziedznieki
17 minūtes
LE
LETA
Sports
WADA uz četriem gadiem diskvalificē Krieviju
3 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Rīga jāatpūtina no Ušakova un viņa sekotājiem 1
43 minūtes
LE
LETA
Dabā
Brīžiem līs, vietām gaidāms arī sniegs. Prognoze otrdienai
1 stunda