×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.3°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
3. marts, 2016
Drukāt

Liepājas teātrī iemājos Ziloņcilvēks

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Liepājas teātrī 26. februārī pirmizrādi piedzīvos jauns režisores Lauras Grozas-Ķiberes iestudējums – Bernarda Pomeransa luga “Ziloņcilvēks”, kurā galvenajā – “citādā” cilvēka lomā – iejutīsies aktieris Egons Dombrovskis. Šis būs stāsts, kas iedvesmos cilvēkus, ir pārliecināta izrādes režisore.

“Ziloņcilvēks” ir amerikāņu dramaturga Bernarda Pomeransa (1940) visvairāk pazīstamā luga, tai ir ilga un panākumiem bagāta vēsture. Sarakstīta 1977. gadā (1979. gadā saņēmusi Tonija balvu kā labākā luga). 1979. gadā veidotais iestudējums Brodvejā, kurā kādu laiku Merika lomu atveidoja Deivids Bovijs, divu gadu laikā ticis nospēlēts 916 reizes, atkārtoti iestudēts 2002. un 2014. gadā, titullomu spēlējot Bredlijam Kūperam, bet 1980. gadā tapusī Deivida Linča filma ar tādu pašu nosaukumu atzīta par vienu no režisora spilgtākajiem un izcilākajiem kinodarbiem.

Luga vēsta par reālu vēsturisku personu Džonu Meriku (īstajā vārdā Džozefu Meriku (1862 – 1890)), kurš savas iedzimtās slimības deformētā ķermeņa dēļ iesaukts par Ziloņcilvēku. Tajā aprakstīts Merika dzīves gājums – viņa dzīve pie cirka īpašnieka, kurš pelnījis līdzekļus Merika kroplā izskata dēļ, kā arī ārsta Frederika Trīvsa klīnikā, kurā viņš uzturas pēc tam.

“Lugā spilgti attēlots, kā mainās cilvēks, šajā gadījumā Meriks, sajūtot pret sevi labdabību un cilvēcisku attieksmi – “kroplā radījuma” vietā atklājot inteliģentu, gudru, talantīgu cilvēku ar skaistu dvēseli,” teikts Liepājas teātra izrādes pieteikumā.

“Džons Meriks kā tāds 19. gs. jaunais Mesija, kā skolotājs, kurš pauž mīlestības vēsti, atgādina par nepieciešamību paskatīties uz citādo bez bailēm un nosodījuma,” par lugas galveno varoni teic izrādes režisore. “Viņš māca sabiedrībai iejūtību un garīgo inteliģenci, ko pats iemieso, par spīti atbaidošajai ārienei. Viņš atdod sevi, lai pēc vairāk nekā simts gadiem mēs izmantotu viņa personības stāstu kā aicinājumu uz draudzību un mīlestību.”

Režisore ir pārliecināta, ka galvenā varoņa lomas atveidotājs Egons Dombrovskis kā aktieris strādā caur “sirds centru”, ne prātu, viņā viss plūst, viņš ir atvērts. “Tāpat arī Džons Meriks visu dara caur sirdi. Kad izvēlējos šo materiālu, zināju, ka Meriku var spēlēt tikai viņš,” teic L. Groza-Ķibere. Edgars Ozoliņš, kurš atveidos Frederiku Trīvsu, pēc režisores teiktā, ir “jauns, ļoti perspektīvs aktieris, kurš nu ir sasniedzis briedumu”, uzskata režisore, un pauž cerību, ka šajā lomā aktieris sevi parādīs jaunā aktieriskā kvalitātē, jo “ir visi apstākļi skaistas un nozīmīgas lomas radīšanai”.

Izrādē piedalās Inese Kučinska, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Mārtiņš Kalita, Rolands Beķeris, Gatis Maliks, Kaspars Gods. Izrādes scenogrāfs ir Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, komponists Kārlis Auzāns, ar kuru L. Groza-Ķibere sadarbojusies jau vairāku izrāžu tapšanā, kā arī horeogrāfe Liene Grava.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+