Latvijā
Rīga

Liepas Pils laukumā tomēr neizcirtīs 16

Foto: LETA

Rīgas domes (RD) Apstādījumu saglabāšanas komisija pirmdien pieņēmusi lēmumu par visu liepu saglabāšanu Pils laukumā, aģentūru BNS informēja Rīgas domes būvvaldes sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Ilze Žūka.

Žūka pastāstīja, ka komisija lēmumu pieņēmusi ātri un bez garām diskusijām.

Jautājums esot bijis par četriem kokiem. Projekta veidotāji no iepriekš izpaustās vēlmes nozāģēt 10 kokus, sabiedrības spiediena rezultātā, esot atteikušies, aicinot lemt par četru koku likteni.

Komisijas priekšsēdētājs Vjačeslavs Stepaņenko (“Saskaņa”) aģentūrai BNS pastāstīja, ka komisijā neesot bijis cits viedoklis, kā tikai tas, ka liepas jāsaglabā, tāpēc neesot bijušas diskusijas vai pat balsojums. Stepaņenko uzsvēra, ka komisija katru koku vērtējusi individuāli un eksperti norādījuši, ka neviens no kokiem nav tik sliktā stāvoklī, lai to nevarētu savest kārtībā.

“Arhitektu izstrādāto projektu visticamāk nāksies pārstrādāt, taču tā nebūs ne pirmā, ne pēdējā reize, kad kāds projekts jāpārstrādā komisiju lēmumu dēļ,” sacīja Stepaņenko.

Jau ziņots, ka komisija ceturtdien apmeklēja laukumu, apskatīja kokus un uzklausīja projekta virzītāju viedokli, kā arī nolēma, ka gala lēmumu pieņems komisijas sēdē pirmdien.

Stepaņenko iepriekš pauda, ka viņa personiskais viedoklis sakrītot ar Valsts prezidenta pausto – koki būtu jāsaglabā, taču viņš uzsvēra, ka esot tikai viens no komisijas pārstāvjiem. Tāpat politiķis uzsvēra, ka kokiem nepieciešams arborista darbs.

Tāpat Stepaņenko pauda, ka projekts viņaprāt, ir “obligāti nepieciešams”, jo tuvojas valsts simtgade, tāpēc tikšot rūpīgi meklēts risinājums.

Projekta veidotāji ceturtdien notikuma vietā skaidroja, ka daļa no kokiem nav veselīgi, daļa neietilpst telpiskajā redzējumā, kā arī ir ainaviski mazvērtīgi. Tāpat koki pakļauti apstākļiem, kādēļ atsevišķus koki ir nozāģēti jau iepriekš – viens projekta apspriešanas laikā.

Komisija izbraukuma sēdē ceturtdien iepazinās ar projektu, kura mērķis ir pilnveidot pils laukumu, radot to pievilcīgāku un tehniski atbilstošāku Valsts prezidenta protokola pasākumiem. Projekta iecere paredz veidot karogu aleju, kam koki traucējot.

Jau ziņots, ka sabiedriskajai apspriešanai tika nodots projekts, kas paredzēja no 58 laukumā augošiem kokiem nocirst desmit Holandes liepas. Piecus kokus nepieciešams likvidēt to “veselības un augšanas stāvokļa dēļ”, savukārt pārējos, lai uzlabotu laukuma izmantošanas komfortu, atjaunotu vēsturisko veidolu, pilnvērtīgi īstenotu Valsts prezidenta protokola ceremoniju, nodrošinot starptautiskas drošības prasības.

LA.lv