Lieto ar prātu! 0

Diemžēl liela daļa cilvēku ne vien lieku reizi lieto medikamentus, bet arī patiesas vajadzības gadījumā to dara nepareizi…

Reklāma
Reklāma

 

Pēc instrukcijas…

Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
TV24
“Jāklausās, ka esam šmaukušies.” Par netaisnību un piemaksām tiem pensionāriem, kuri strādājuši padomju laikā
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Lasīt citas ziņas

Lietojot medikamentus vai uztura bagātinātājus, ir ļoti būtiski precīzi ievērot pamācībā norādītās instrukcijas, lai zāles izrādītos tiešām efektīvas un neizraisītu nepatīkamas un pat veselībai bīstamas blaknes.

Uzmanība jāpievērš laikam, kad medikaments jālieto, – no rīta, vakarā, pusdienlaikā, pirms vai pēc ēšanas. Svarīgas arī devas un lietošanas periods.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zāles pirms ēšanas nozīmē, ka tās jādzer vismaz 30 minūtes pirms maltītes. Tas ir īpaši svarīgi, lietojot medikamentus, piemēram, kuņģa problēmu gadījumā, lai pasargātu kuņģa gļotādu. Savukārt pēc ēšanas nozīmē, ka zāles dzeramas 30 minūtes pēc maltītes.

Medikamentu iedarbību var ietekmēt pārtika un uzdzertais šķidrums. Tādēļ nekādā gadījumā nav ieteicams zāles lietot kopā ar kafiju vai pienu. Tas pats attiecas arī uz greipfrūtu sulu, jo tā var palielināt preparāta koncentrāciju asinīs. Ir gadījumi, kad tas ir bīstami. Piemēram, amidaronu saturoši medikamenti var izraisīt aritmiju, kas apdraud dzīvību. Savukārt piens un tā produkti ļoti bieži neitralizē zāles un kombinācijā ar kalcija karbonātu saturošiem medikamentiem (Calcigran) var izraisīt hiperkalcēmiju, sāpes vēderā, sliktu dūšu, vemšanu, caureju un muskuļu vājumu.

Aktīvo vielu uzsūkšanos kavē arī liels taukainu ēdienu patēriņš. Lietojot antikoagulantus (sirds aspirīns), jāierobežo produkti, kas satur K vitamīnu (sparģeļi, brokoļi, kabači, lapu salāti, zirņi, aknas, zaļā tēja), jo tie var mazināt preparāta iedarbību.

Pilnīgi droša ir tikai glāze vai vismaz pusglāze tīra ūdens istabas temperatūrā.

 

Nekāda alkohola!

Ļoti bieži, neieklausoties speciālistu norādījumos, zāļu lietošana kļūst bezjēdzīga. Piemēram, cīnoties pret paaugstinātu asinsspiedienu un vienlaikus dzerot arī kafiju un piedevām vēl uztura bagātinātājus, kas iedarbojas stimulējoši, asinsspiediens zemāks nekļūst.

Patvaļīgi nedrīkst lietot arī dažādus uztura bagātinātājus, jo dažkārt tiek pārsniegta ieteicamā dienas deva, vai arī tie kombinācijā ar medikamentiem izraisa nevēlamu mijiedarbību.

Medikamentu darbība var mainīties, tos lietojot kopā ar alkoholu. Šī kombinācija bieži izraisa sliktu dūšu, vemšanu un pavājina sirdsdarbību. Alkohols organismā var ne tikai pastiprināt zāļu efektu, bet arī izmainīt to īpašības, un iedarbība var kļūt neprognozējama.

Reklāma
Reklāma

Izņēmuma gadījumi reizēm ir pieļaujami, ilgstoši lietojot kādu medikamentu hroniskas kaites ārstēšanai. Tomēr arī tad glāze vīna pieļaujama tikai vairākas stundas pēc zāļu dzeršanas.

Alkohols ir kategoriski aizliegts savienojumā ar medikamentiem, kas paredzēti neiroloģisku slimību gadījumā, arī vienlaikus ar insulīnu, nitroglicerīnu un antibiotikām.

Uzsākot medikamenta lietošanu, būtiski iepazīties ar to lietošanas instrukcijas sadaļu, kurā aprakstītas iespējamās blaknes. Šīs sadaļas dažkārt ir ļoti plašas, tādēļ iepriekš vienmēr jākonsultējas ar ārstu. Viņš palīdzēs izvērtēt iespējamo blakņu risku un nepieciešamības gadījumā piemeklēs analogu medikamentu bez alergēna.

 

Konsultēja “BENU aptieku” farmaceite Dzintra Strautiņa.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.