Laukos
Dārzeņi un augļi

LOSP: Centieni atainot 5% PVN likmes ieviešanu kā “izgāšanos” liecina par mēģinājumiem bruģēt ceļu shēmotājiem0

Foto – Dainis Bušmanis

Masu medijos izskanējusī informācija par cenu pieaugumu pēc 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes ieviešanas Latvijā, augļiem ogām un dārzeņiem nav objektīva un ir tendenciozi atspoguļota, uzsver Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP).

“Dažādās veikalu ķēdēs augļu, ogu un dārzeņu cenas ir atšķirīgas un sabiedrības maldināšanai tiek izvēlētas dārgākās cenu kategorijas, bet uzsveram, ka Latvijas lielākie ražotāji, kas piegādā augļus, dārzeņus un ogas lielveikaliem, cenu nav palielinājuši, neskatoties uz to, ka ir pieauguši izdevumi par degvielu, elektrību un uzglabāšanu, jo siltās ziemas dēļ papildus jādarbina aukstuma iekārtas. Tāpat jāmin tas, ka šogad ražotāji cieta slikto laika apstākļu dēļ iegūstot ievērojami mazākas ražas,” norāda LOSP.

Kā akcentē LOSP valdes priekšsēdētājs, Edgars Treibergs, lauksaimnieki gadiem cīnījušies par samazināto PVN likmi, tādēļ patlaban ir neizpratnē par atsevišķu mediju vēlmi salīdzināt nesezonālu produktu cenas un pasniegt sistēmas ieviešanu par izgāšanos.

“Cik esam veikalu plauktos sekojuši līdzi, šīs kategorijas produktiem cenas ir samazinājušās. Ir absurdi salīdzināt tādas augļu un dārzeņu grupas, kas fiziski Latvijā šajā laika periodā nav pieejamas un pasniegt to kā sistēmas izgāšanos. Mūsu ilglaicīgais darbs tika vērsts uz to, lai mēs spētu cīnīties ar ēnu ekonomikas graujošo ietekmi uz Latvijas tautsaimniecību, bet, ja tagad sabiedrībā tiek kultivēts viedoklis, ka sistēma nestrādā, kaut arī ir pagājušas 25 dienas kopš stās ieviešanas, tad mums paliek iespaids, ka tiek bruģēts ceļš PVN shēmotājiem,” norādīja Treibergs.

Kā ziņots, PVN samazinātā likme eksperimentāli piemērota uz laiku no šā gada 1.janvāra līdz 2020.gada 31.decembrim tikai svaigiem, Latvijai raksturīgiem (arī importētiem) dārzeņiem, augļiem un ogām.

Tikmēr Zemkopības ministrija akcentējusi, ka samazinātās likmes atbilstoša piemērošana veikalos ir tirgotāju godaprāta jautājums un nodokļu piemērošanu kontrolējošo finanšu iestāžu kompetence. Savukārt veikalu pārstāvji atzinuši, ka piegādātāju celto cenu dēļ nespēšot noturēt stabilas dārzeņu un augļu cenas, bet lauksaimniekus satrauc godīgas konkurences un atbilstošas kontroles problēma.
Vairāk par 5% PVN lasiet šeit

LA.lv